۰
plusresetminus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲
کد مطلب : ۳۷۸۷۹
وضعیت نگران کننده خشکسالی در چهارمحال و بختیاری

روياي يک زمستان!/آدم برفي،واژه اي ناملموس براي دهه نودي ها/کاهش 80درصدي بارندگي در بام ايران

در استان چهارمحال و بختياري درچند سال گذشته نه ديگر پاييز رنگ و بويي از باران و رگبار و رعد و برق داشت و نه زمستان، كه كم كم مي رود زمستان جاي خود را به بهار دهد.
روياي يک زمستان!/آدم برفي،واژه اي ناملموس براي دهه نودي ها/کاهش 80درصدي بارندگي در بام ايران
به گزارش جهانبین نیوز به نقل از زنگ خبر ؛ نمي دانيم شما كه اين گزارش را مي خوانيد، ساكن كدام منطقه كشور هستيد؛ شمال، جنوب، شرق يا غرب؛ سهم شهر شما از نزولات آسماني در پاييز و زمستان امسال چه اندازه بوده است؟

اگر در استان چهارمحال و بختياري باشيد حتما ميدانيد که درچند سال گذشته نه ديگر پاييز امسال رنگ و بويي از باران و رگبار و رعد و برق داشت و نه زمستانش، كه كم كم مي رود جاي خود را به بهار دهد.

ديگر ديدن صحنه بارش برف زمستاني كه روي زمين بنشيند و رفت و آمد عابران و خودروها را با سختي مواجه كند به خاطره اي تبديل شده و به همين دليل است كه گاهي با بارش چند قطره باران شهروندان را حسابي سر ذوق مي آورد.

سرماي استخوان سوز با بارش برف سنگين كه گاهي موجب تعطيلي مدارس مي شد، تبديل به زمستاني با هواي آفتابي و تقريبا گرم شده كه هنوز با وجود قرار گرفتن در ماه زمستان، در بسياري از شهرهاي كشور يك دل سير برف نباريده است.

اين را نه فقط از كمبود نزولات آسماني در فصل زمستان و هواي گرم و آفتابي ماه هاي بهمن و اسفند بلكه از نوع لباس پوشيدن شهروندان نيز مي توان حس كرد. پالتوهاي زخيم، كلاه، دستكش و شال گردن برخي روزها جاي خود را به لباس هاي نه چندان زخيم بهاره داده اند.

گرچه اين روزها خشکسالي دل مردم را خالي کرده و همه از اینکه امسال باراني نيايد نگرانند اما بد نيست به چنين روزهايي در سال گذشته نگاهي بياندازيمکه آسمان بارش های خود را از  14 دي ماه به مردم ،هديه کرد.

 كاهش بارندگي ها در پاييز و زمستان امسال اين نگراني را در مسئولان و مردم به وجود آورده كه مبادا اين وضعيت، تابستاني گرم همراه با خشكسالي و بحران كم آبي را براي استان هاي كشورمان رقم بزند.

با وجود عبور از سيزدهمين روز دي ماه هنوز اين مهمان سپيد رنگ، هواي باريدن ندارد و در هواي غبارآلود و دودگرفته شهرهاي بزرگ، خيلي ها با حسرت فراوان چشم انتظار بارش برف باشند.

ديماه مهمترين فصل بارش برف در اين استان به شمار مي رود که شاهد بارش قابل توجه برف و باران در نيمه اين ماه نبوديم.

کاهش ۸۰ درصدي بارندگي در چهارمحال و بختياري

شاهرخ پارسا با اشاره به کاهش ۸۰ درصدي بارندگي در چهارمحال و بختياري، اظهار داشت: ميزان بارندگي سال زراعي جاري چهارمحال و بختياري نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۸۰ درصد کاهش بارندگي دارد.

وي عنوان کرد: ميزان بارندگي سال زراعي جاري چهارمحال و بختياري نسبت به ميانگين بلند مدت دوره مشابه ۷۸ درصد کاهش بارندگي دارد.

 مدير کل هواشناسي استان چهارمحال و بختياري ادامه داد: ميزان بارندگي سال زراعي جاري چهارمحال و بختياري نسبت به سال زراعي کامل ۹۲ درصد کاهش بارندگي دارد.

اين موضوع موجب نگراني از کاهش ميزان بارش ها در استان آن هم در وضعيتي که با کمبود منابع آبي مواجه هستيم، همراه است.

اگر وضعيت کم بارشي در زمستان امسال اين استان همچنان ادامه داشته باشد، خشکسالي در اين استان تشديد می یابد.

بارش برف در چهارمحال و بختياري  بسيار حائز اهميت است چرا که در طول سال با آب شدن برف ها، آب اين رودخانه ها تامين مي شود.

نباريدن برف و باران در فصل زمستان، شايد مايه نگراني جدي شهروندان بويژه کشاورزان کشور شده و نياز است که دولت تدابير پيش گيرانه اي را، براي مبارزه با خشکسالي روي دست گيرد.

البته شايد خشکسالي و نيامدن باران در ظاهر و از نظر ما بلا باشد با نگاهي عميق تر به بطن ماجرا، نشان مي دهد که نباريدن باران ممکن است براي برخي نعمت باشد، براي برخي يک فرصت باشد، براي برخي امتحان باشد و براي برخي عاملي جهت افزايش ظرفيت ها...

مثال آن هم خشکسالي است که در زمان حضرت يوسف به‌ وجود آمد. آن خشکسالي بلا نبود، براي بعضي ها نعمت بود چراکه از فرو دستي به بالادستي آمدند و يا بالعکس.

بنابراين خداوند وقتي خشکسالي مي آورد هميشه بلا نيست چه بسا اين خشکسالي نعمت باشد. مثل اينکه خشکسالي باعث شود ما به دنبال پيدا کردن راهکارهايي باشيم که آب را در کشور صرفه جويي کنيم و بهتر از آن استفاده کنيم.

عکس هاي از زمستان سال 95 را با هم مرور ميکنيمانتهاي پيام/520ز
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸

ساعت:

۲۲:۴۲:۳۴

30 Dec 2019