۰
plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۶
کد مطلب : ۵۷۴۳۲

حفاظت از حشرات، حلقه زنجیره حفاظت از پرندگان

حفاظت از حشرات یکی از حلقه‌های اصلی زنجیره حفاظت از پرندگان مهاجر در جهان است که امسال سازمان‌های بین‌المللی به آن توجه ویژه‌ای داشتند.
حفاظت از حشرات، حلقه زنجیره حفاظت از پرندگان
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «جهانبین نیوز» به نقل از روابط عمومی وامور رسانه اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال‌وبختیاری، از سال ۲۰۰۶ میلادی روزی به نام روز جهانی پرندگان مهاجر در میان پرنده شناسان، پرنده نگران، فعالان حوزه حیات وحش و دوستداران طبیعت به فعالیت‌ها و برگزاری برنامه‌هایی اختصاص می‌یابد که هدفشان جلب توجه همگان برای آشنایی با اهمیت و نقش پرندگان وحشی، لزوم حفظ زیستگاه‌های پرندگان مهاجر و معرفی راهکارهایی برای حفظ این عناصر حیات است.

امسال برای اولین بار روز جهانی پرندگان مهاجر بر اهمیت حشرات برای پرندگان مهاجر متمرکز خواهد بود و نگرانی‌های مربوط به کاهش جمعیت حشرات را منعکس می‌کند. حشرات منابع ضروری انرژی برای بسیاری از گونه‌های پرندگان مهاجر، نه تنها در طول فصول تولید مثل بلکه در طول سفرهای طولانی آنها هستند و تأثیر زیادی بر زمان، مدت و موفقیت کلی مهاجرت پرندگان می‌گذارند.

در طول مسیرهای مهاجرت، پرندگان به طور فعال در هنگام توقف در مزارع، جنگل‌ها، تالاب‌ها و زیستگاه‌های مختلف به دنبال حشرات هستند. زمان مهاجرت پرندگان اغلب مصادف با اوج فراوانی حشرات در مکان‌های توقف است. این همزمانی امکان تغذیه پرندگان را فراهم می‌کند تا ذخایر انرژی خود را قبل از ادامه سفر دوباره تأمین کنند. از بین رفتن و کاستی در جمعیت حشرات در مکان‌های تولیدمثل پرندگان و در امتداد مسیرهای مهاجرتشان، بقا و رفاه پرندگان را تهدید می‌کند.

تغییر یافتن یا در معرض خطر قرارگرفتن فضاهای طبیعی مانند جنگل‌ها و مراتع که به دلیل ابعاد گسترده کشاورزی، توسعه شهری و اثرات ناشی از آن، می‌تواند منجر به کاهش جمعیت حشرات شود.

آفتکشها و علفکشهایی که برای محافظت از محصولات طراحی شده اند به حشراتی که پرندگان برای غذا به آنها تکیه می‌کنند، آسیب می‌رسانند. کمبود حشرات غنی از انرژی و پروتئین می‌تواند مهاجرت و رشد پرندگان را مختل کند و منجر به ضعف سیستم ایمنی، کاهش موفقیت باروری و افزایش نرخ مرگ و میر برای پرندگان بالغ و فرزندان آنها شود.

پرندگان نقش مهمی در گرده افشانی و کنترل آفات دارند و کمبود حشرات باعث اختلال در عملکرد این اکوسیستم می‌شود. جمعیت بیش از حد برخی حشرات، در نبود شکارچیان طبیعی پرنده شان، همچنین می‌تواند باعث شیوع بیماری شود که به سلامت گیاهان و کشاورزی آسیب می‌رساند.

روز جهانی پرندگان مهاجر در سال ۲۰۲۴ بر ضرورت اقدامات پیشگیرانه حفاظتی تأکید خواهدکرد. این اقدامات شامل کاهش استفاده از آفتکشها و کودها، و در صورت امکان، روی آوردن به کشاورزی ارگانیک است. اقدامات دیگر شامل حفظ و پیوستگی مناطق پوشش گیاهی طبیعی است که غذا و سرپناهی برای پرندگان و سایر گونه‌ها در مناطق کشاورزی فراهم می‌کند.

در سال ۲۰۲۴ روز جهانی پرندگان مهاجر در دو روز، ۱۱ می و ۱۲ اکتبر نامگذاری شده است که با ماهیت چرخه‌ای مهاجرت پرندگان در نیمکره‌های مختلف هماهنگ است. روز جهانی پرندگان مهاجر، فرصتی است برای ما دست اندرکاران و دغدغه مندان در بخشهای مختلف سازمان حفاظت محیط زیست تا در کنار سایر فعالان حوزه محیط زیست و علاقه مندان و پرنده نگران، با بهره گیری از ظرفیت‌های موجود در جامعه از جمله امکانات رسانه‌های اجتماعی، حضور در مدارس و مراکز آموزشی کودکان و نوجوانان، اجرای برنامه‌های پرنده نگری یک روزه، طراحی و چاپ و توزیع بروشور و پوستر در مکان‌های عمومی، برگزاری مسابقات عکاسی و نقاشی با سوژه‌های مرتبط با پرندگان و … فعالیت‌ها و برنامه‌هایی را برای آشنایی گروههای مختلف جامعه ترتیب داده، افراد بیشتری را با اهداف سازمان محیط زیست همسو نموده و از جاذبه‌های پرندگان برای هم افزایی و جذب منابع و امکانات موجود به نفع این مخلوقات زیبای پروردگار بهره گیریم.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خبرهای مارا در پیام رسان های زیر دنبال کنید

تاريخ:

يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳

ساعت:

۱۴:۵۴:۳۳

12 May 2024