۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۶
کد مطلب : ۵۲۶۰۳
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری مطرح کرد:

تولید 500 هزار اصله نهال مثمر اصلاح شده طی سال جاری در چهارمحال و بختیاری

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: 500 هزار اصله نهال مثمر اصلاح شده طی سال جاری در 16 نهالستان با بیش از 10 هکتار مساحت در این استان تولید شده، ارزش این میزان نهال تولیدی بیش از 120 میلیارد ریال است.
تولید 500 هزار اصله نهال مثمر اصلاح شده طی سال جاری در چهارمحال و بختیاری
به گزارش جهانبین نیوز؛ ابراهیم شیرانی ظهر امروز در جمع خبرنگاران چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: پيش‌بينی شده است یک میلیون اصله نهال مثمر شناسنامه‎دار از طریق ۲۲ جایگاه تعیین شده در این استان، توزیع شود.

وی افزود: از مجموع این یک میلیون اصله نهال مثمر، حدود 500 هزار اصله نهال به‌منظور تکمیل و توسعه طرح‌های عمده شامل سایت باغی در مناطق سودجان شهرستان شهرکرد و افسرآباد و صفاآباد شهرستان کوهرنگ مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: توسعه و جایگزینی باغات در سال زراعی جاری در استان هم حدود 500 هزار اصله نهال نیاز دارد.

شیرانی همچنین از تولید 500 هزار اصله نهال مثمر اصلاح شده طی سال جاری در 16 نهالستان با بیش از 10 هکتار مساحت در چهارمحال و بختیاری خبر داد و گفت: ارزش این میزان نهال تولیدی بیش از 120 میلیارد ریال است.

وی با بیان اینکه ورود نهال‌های دانه‌دار به چهارمحال و بختیاری به دلیل برخی از بیماری‌ها و شرایط قرنطینه‌ای ممنوع است، عنوان کرد: بهره‌برداران الزاماً بايستی از توليدات نهالستان‌های مجوزدار استان استفاده نمايند.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: نهال‌های توزیعی شامل گونه‌های هسته‌دار ازجمله گردو، بادام، شلیل، هلو، گیلاس و آلبالو، و گونه‌های دانه‌دار از جمله سیب، به و گلابی است.

شیرانی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته و تا پایان زمان توزیع نهال، 100 هزار اصله نهال دیگر از ارقام کم آب‌بر و دیرگل اصلاح شده مورد تأیید کمیته فنی و حفظ نباتات جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری و انگور دیم از کردستان و استان‌های توليدكننده و مستعد وارد این استان می‎شود.

وی به باغداران چهارمحال و بختیاری توصیه کرد: برای تهیه نهال شناسنامه‌دار به جایگاه‌های مجاز مراجعه و از خرید نهال‌های فاقد شناسنامه خودداری کنند.
 
انتهای پیام/1031ج
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱

ساعت:

۱۳:۵۱:۱۵

24 Jan 2023