۰
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۱ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۸
کد مطلب : ۵۱۱۶۸
حمایت، حلقه مفقوده طراحی لباس ایرانی-اسلامی

سهم بازار و گرانی در ترویج بی‌حجابی/ لباسی که عرضه نمی‌شود و مردمی که سرگردان می‌شوند

عدم نظارت بر تولید لباس‌های مناسب در ایران سبب روانه شدن انواع زیادی از لباس‌های نامناسب به بازار شده است و در این میان افرادی که مشتری این دست البسه نیستند، هم مجبور به خرید آن می‌شوند.
سهم بازار و گرانی در ترویج بی‌حجابی/ لباسی که عرضه نمی‌شود و مردمی که سرگردان می‌شوند
به گزارش جهانبین نیوز؛ پیشینه حجاب و پوشش انسان به قدمت تاریخ آفرینش اوست و به جرات می‌توان گفت لباسی که بر تن یک فرد است نشان‌دهنده هویت او بوده و به‌نوعی معرف شخصیت آن انسان است.
 
در ایران باستان و در دین زرتشت نیز زنان و مردان پوشش خاص خود را داشتند و این نشان از آن دارد که پوشش و حجاب فقط مختص دین یا زمان خاصی نیست، چراکه در دین یهودیت و مسیحیت هم شاهد پوشش‌های خاص افراد هستیم.
 
در ایران به دلیل آنکه دین اکثریت مردم اسلام است نوع پوشش زنان و مردان براساس آموزه‌ها و تاکیدات اسلامی‌ست، این درحالی است که اقوام مختلف در این کشور پوشش‌های خاص خود را دارند.
 
و از آنجایی که لباس هر قوم نشان‌دهنده تاریخ و فرهنگ آن قوم است می‌توان به‌خوبی به اهمیت لباس در طول تاریخ پی برد، اما متاسفانه در سال‌های اخیر و خصوصا با روی کار آمدن فضای مجازی و گسترش این فضا در بین جوانان شاهد بروز رگه‌هایی عمیق از تهاجم فرهنگی در بحث پوشش و لباس هستیم، به‌طوری که گاها شاهدیم جوانان لباس‌هایی بر تن دارند که در حقیقت لباس قشر خاصی در کشورهای دیگر است و هیچ سنخیتی با شخصیت فردی که از آن استفاده می‌کند، ندارد.
 
در این بین نباید از رهاشدگی صنعت مد و پوشاک در کشور غافل شد، ایران علی‌رغم آنکه کشوری اسلامی است و مردم آن مسلمان هستند، اما بر لباس مورد استفاده مردمان آن رد پای فرهنگ عاریتی غرب به‌خوبی قابل مشاهده است، فرهنگی که در مقابل تمدن غنی ایران حرفی برای گفتن ندارد، اما چون به زرق و برق تبلیغات آراسته شده خوب توانسته خود را معرفی کند و در چشم برخی از جوانان ایرانی زیبا به‌نظر برسد.
 
عدم نظارت بر تولید لباس‌های مناسب در ایران سبب روانه شدن انواع زیادی از لباس‌های نامناسب به بازار شده است و در این میان افرادی که مشتری این دست البسه نیستند، هم مجبور به خرید آن می‌شوند.
 
باید ساعت‌ها و بعضا روزها دنبال لباس مناسب با شخصیتم بگردم

فاطمه محمدی یکی از بانوان شهرکردی در گفت‌وگو با جهانبین نیوز؛ اظهار کرد: پوششی که من انتخاب کرده‌ام نه زیاد پوشیده و نه زیاد باز است.
 
وی تصریح کرد: هر بار برای خرید لباس به بازار مراجعه می‌کنم باید ساعت‌ها و بعضا روزها برای پیدا کردن لباس متناسب با نوع پوششم بازارگردی کنم و این موضوع وقت زیادی از من می‌گیرد.
 
محمدی یادآور شد: مگر نه این است که مسئولان می‌خواهند جلوی بدحجابی را بگیرند پس چرا جلوی تولید این لباس‌های نامرتبط با فرهنگ‌مان را نمی‌گیرند و اجازه می‌دهند، چنین لباسی به راحتی در کشور تولید و در بازار به فروش برسد و منی که به دنبال لباس مناسب هستم باید ساعت‌ها در بازر وقت خود را هدر دهم.


 
لباس‌های رنگارنگ و نامتعارف موجود در بازار دخترم را به سمت خود می‌کشاند

کاظمی یکی دیگر از بانوان شهرکردی در گفت‌وگو با جهانبین نیوز؛ اظهار کرد: دخترم همیشه برای خرید لباس با خودم به بازار می‌آید و من از خانه تا بازار با او در مورد انتخاب لباس مناسب صحبت می‌کنم و او نیز متقاعد می‌شود.
 
وی ادامه داد: اما وقتی وارد بازار می‌شویم لباس‌های رنگارنگ نامتعارف دخترم را به سمت خودشان می‌کشاند و من مجبور به خرید لباسی می‌شوم که اصلا دوست ندارم دخترم با آن وارد اجتماع شود.
 
کاظمی بیان داشت: والدین فقط برای خرید لباس برای دخترانشان مشکل ندارند، برای پسرها هم لباس مناسب وجود ندارد و دردسرهای بسیاری برای والدین ایجاد شده است.

نبود لباس مناسب در بازار مردم را به سمت خیاط می‌کشد

زهرا ایمانی یکی از خیاطان در شهرکرد در گفت‌وگو با جهانبین نیوز؛ اظهار کرد: نظارت در بحث پوشاک بسیار پایین است و بانوان محجبه برای خرید لباس مورد نظر خود مشکلات زیادی دارند.
 
وی با اشاره به اینکه همین موضوع افراد را به سمت خیاط می‌کشاند تصریح کرد: اما پیدا کردن پارچه هم دشواری‌های خود را دارد و گرانی‌ها هم در این میان مزید بر علت شده است.
 
ایمانی ادامه داد: گرانی به حدی رسیده است که می‌توان یکی از دلایل مهم در ترویج بی‌حجابی و شکل‌گیری پوشش‌های نامناسب را همین موضوع دانست، چراکه تولید‌کنندگان برای صرف پارچه کم‌تر ترجیح می‌دهند به سمت تولید لباس کوتاه و تنگ پیش بروند.
 
این خیاط اضافه کرد: این درحالی است که ما خیاط‌ها و طراحان لباس قهاری داریم که می‌توانند به راحتی لباس‌های پوشیده مناسب با فرهنگ، دین و عرف‌مان طراحی کنند که در عین حال شیک هم باشند.


 
در ایران، طراحی مد و لباس ایرانی-اسلامی جایگاهی ندارد

وی یادآور شد: متاسفانه در ایران ما شاهد موضوعی به نام طراحی مد و لباس ایرانی-اسلامی نیستیم و همان لباس‌های قومی و محلی که در بین اقوام ایرانی رواج دارد نیز درحال فراموشی هستند.
 
ایمانی بیان داشت: در کشورهای عربی می‌بینیم لباس‌های پوشیده و شیکی استفاده می‌شود و با وجود اینکه ایران اسلامی است و باید الگوی سایر کشورها باشد، اما در ایران طراحی‌های ایرانی-اسلامی آنگونه که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته و طراحان در این زمینه حمایت نشده‌اند.
 
این خیاط افزود: نمی‌توانیم بگوییم افراد محجبه لباسشان ‌شیک نیست، بسیاری از مشتریان محجبه ما با استفاده از روسری‌های خوش‌رنگ لباس‌شان را تنوع داده و بسیار هم شیک است.
 
وی بیان داشت: اگر لباس‌های عرضه شده در بازار اصلاح شود قطعا تاثیرگذاری بیشتر خواهد بود، چراکه یک خانم اگر لباس شکیل و زیبایی در بازار ببینید بیشتر به سمت آن جذب می‌شود تا بخواهیم با تذکر نوع پوشش را اصلاح کند.
 
ایمانی ادامه داد: بسیاری از مشتریانم از من راهنمایی می‌گیرند که چه لباس و رنگی مناسب  سن، اندام و رنگ پوست‌شان است و من سعی می‌کنم لباسی که بیشترین پوشش را دارد و در عین حال زیبا است به آن‌ها معرفی کنم و مردم هم می‌پذیرند، بنابراین اگر در این زمینه مشاوره هم صورت گیرد و افراد توسط یک کارشناس در خصوص لباس مناسب راهنمایی شوند تاثیر بالایی دارد، اما فعالان این عرصه باید حمایت شوند تا بتوانند واراد عمل شده و دستی برای اصلاح وضعیت این روزها بالا بزنند.
 
این خیاط شهرکردی با اشاره به اینکه اگر دولت چند طراح خوب را شناسایی کند که لباس مناسب با فرهنگ و دین مردم طراحی کنند، مردم قطعا به خرید این دست از لباس‌ها گرایش پیدا می‌کنند.فرهنگ‌سازی‌ و آموزش‌ دو مهره اساسی در اصلاح پوشش در جامعه

زهرا حبیبی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با جهانبین نیوز؛ با اشاره به وضعیت نامناسب حجاب در جامعه اظهار کرد: لازم است برای اصلاح وضعیت موجود اقدام شود.
 
وی با بیان اینکه دستورالعمل‌هایی از وزارت کشور در راستای حفظ عفاف و حجاب در جامعه داریم و دفتر امور اجتماعی-فرهنگی استانداری به‌عنوان دبیر، اقدامات برون‌سازمانی را انجام می‌دهد، تصریح کرد: دفتر امور بانوان استانداری هم وظایف درون‌سازمانی یعنی تشکیل کمیته‌های مختلف استانداری را بر عهده دارد و در این زمینه فعال است.
 
حبیبی اضافه کرد: باتوجه به اینکه استاندار دستور جدی به دفتر امور بانوان برای ورود در این زمینه داشته، برنامه‌ریزی‌ها برای استفاده از ظرفیت تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد انجام شده است، این درحالی است که دستگاه‌ها هم وظایف خود را انجام می‌دهند.
 
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری چهارمحال و بختیاری افزود: می‌طلبد که در راستای اصلاح وضعیت موجود از ظرفیت مردم مانند بسیج استفاده کنیم.
 
وی ادامه داد: باید فرهنگ‌سازی‌ و آموزش‌ها در این زمینه را افزایش دهیم و در این راستا تشکیل همایش‌ها هم نباید از قلم بیاندازیم.
 
حبیبی افزود: لازم است از سخنرانان با رویکرد ایرانی اسلامی در این زمینه بهره برد، همچنین طراحان دوخت فعال در این عرصه باید شناسایی شده و پای کار بیایند.
 
وی بیان داشت: نحوه آموزش‌ها، موضوع و محور همایش‌ها و فرهنگسازی در این زمینه باید تغییر داشته باشد، در برنامه‌ریزی‌ها ارائه تسهیلات برای خیاطان و طراحان فعال درنظر گرفته شده است و باید سیاست‌ها برای ترویج پوشش ایرانی-اسلامی به سمت تشویق برود.

 

فضای مجازی تاثیرگذارتر از فضای حقیقی بر ترویج بی‌حجابی است

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری چهارمحال و بختیاری افزود: به دنبال آن هستیم که با تعامل با وزارت کشور، دفتر امور بانوان و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهور اعتبار در این راستا جذب کنیم و امیدواریم در این زمینه‌ها حمایت دریافت کنیم.
 
حبیبی اذعان داشت: لازم است بیش از آنکه در بحث حجاب و عفاف روی فضای حقیقی تاکید داریم تمرکزمان را بر فضای مجازی بگذاریم، چراکه بیشترین تبلیغات در این فضا انجام می‌شود و خیلی از اتفاقت در این فضا رخ می‌دهد.
 
وی یادآور شد: اموربانوان و خانواده استانداری به جهت همکاری، آمادگی دارد که در فضای مجازی ورود کند و در این راستا بانوان هنرمند و فرهیخته‌ای داریم و اعلام آمادگی می‌کنیم برای همکاری در این زمینه.
 
به گزارش جهانبین نیوز؛ لازم است دستگاه‌های مرتبط با ورود جدی به بحث حجاب و عفاف و تولیدات در این زمینه بیش از این اجازه ندهند دشمن در این عرصه تاخت و تاز کند و جوانان را از فرهنگ ایرانی-اسلامی دور کند.
 
انتهای پیام/1026ج
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱

ساعت:

۱۰:۴۱:۴۶

22 Nov 2022