۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۹
کد مطلب : ۴۷۲۸۳

زمین نفس نفس می زند؛حال خوبی ندارد!

به دلیل رعایت نکردن استانداردها و بی توجهی به محیط زیست موجب شده زمین نفس کم بیارد و حال خوبی نداشته باشد.
زمین نفس نفس می زند؛حال خوبی ندارد!
به گزارش جهانبین نیوز؛ روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می‌شود که نباید سیاره خود "زمین" را فراموش کنند و باید به فکر حفظ آن باشند.

این روز به منظور ایجاد آگاهی جهانی و نیز سپاسگزاری از مواهب زمین و منابع و ذخایر طبیعی آن است که از سوی سازمان ملل متحد نیز هر سال طبق مراسم ویژه‌ای در سراسر جهان برگزار می‌شود.

در سال 1969، جان مک مونل فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقمند به عرصه دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح و در همان سال پرچـم زمیـن پـاک را طراحـی کـرد.

یوتانـت، دبیـر کـل سازمان ملل (1962- 1971) از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم‌های سراسر دنیا تبدیل شد.

مسألـه آلودگـی زمیـن یکـی از مسائل عمده محیط زیست و دغدغه عمده‌ای برای دست اندرکاران محیط زیست در سراسر جهان است. مسأله میزان تولید زباله در سراسر جهان و یافتن محل دفن صحیح و بهداشتی آن از مسائل مهم به خصوص در کشورهای کوچک و در حال توسعه است.

زمین، یکی از شگفتی‌های آفرینش است و با آغاز عصر ماشین و پیشرفت‌های صنعتی و علمی و رشد روزافزون علم‌گرایی، راه تسلط انسان بر آرزوی دیرینه‌اش یعنی تسلط بر طبیعت تا اندازه زیادی هموار شد.بزرگترین مشکل زمین در کشور ما عدم تعادل بین توسعه و ظرفیت های طبیعت است

یکی از کارشناسان آب وخاک درمصاحبه خود با خبرگزاری ها می گوید: افت آب های زیرزمینی و آلودگی آب‌ها از دیگر مشکلاتی است که سبب کاهش سطح آب های زیرزمینی و منجر به نشست زمین که آخرین مرحله از بیابانزایی است می شود که این پدیده دیگر قابل برگشت نیست و به اشکال فرو نشست در سطح وسیع تر و فرو چاله در سطوحی با گستردگی کمتر نمود می یابد، همچنین خشک شدن تالاب ها سبب افزایش کانون های بحرانی فرسایش بادی و چشمه های تولید ریزگرد به دلیل خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه ها را ازدیگر تهدیدات زمین در ایران است.


وی پسماندهای صنعتی و  کشاورزی را مهمترین معضل زمین در ایران عنوان می کند و ادامه می دهد: مصرف بی رویه و بالتبع تولید زباله یکی دیگر از عوامل تهدیدکننده زمین به شمار می رود که با توسعه شهرنشینی، منابع زیادی، روزانه به عنوان زباله در طبیعت رها می شود؛ در ایران، با وجود هزینه ای که صرف این موضوع می شود، اما کمبود اراضی مناسب، فقدان قوانین و مقررات کارآمد، نبودن نظارت بر نحوه فعالیت و مکان یابی نامناسب محل های دفن زباله، عدم توجه کافی به توسعه صنایع بازیافت، کمبود اعتبارات و نبودِ مشارکت مردمی، مهم ترین موانع در مدیریت پسماندهاست.

کارشناس آب و خاک محیط زیست  با بیان اینکه عدم تعادل بین توسعه و ظرفیت طبیعت جدی ترین چالش زمین است، می گوید: بزرگترین مشکل زمین در کشور ما عدم تعادل بین توسعه و ظرفیت های طبیعت است، زمین تنها عرصه موجود برای فعالیت های حیاتی توسعه ای تفرجی و حتی زیاده خواهی های بشر است، بنابراین بدیهی است که از جهت های مختلف تحت فشار و تهدید قرار دارد.
 
 این کارشناس مهمترین راهکار های حمایت از زمین در شرایط فعلی را حفاظت از منابع خاک، آب، مدیریت پسماندها و از همه مهم تر اعمال قوانین و مقررات موجود در خصوص حفظ زمین می داند، و می گوید: رویکرد سازمان محیط زیست در این رهگذر افزایش ضریب نفوذ حفاظت در عرصه های طبیعی و مشخصاً زمین معرفی می کند.

وی بهترین راهکار برای داشتن زمین پاک را، مهمترین راهکارهای حمایت از زمین در شرایط فعلی حفاظت از منابع خاک، آب، مدیریت پسماندها و از همه مهمتر اراده ملی برای زمین پاک و اعمال قوانین و مقررات موجود در خصوص حفظ زمین می داند.آگهی بخشی ، آموزش و اطلاع رسانی برای نجات زمین لازم است

شهرام احمدی مدیر کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: لازم است برای نجات زمین آگهی بخشی، اطلاع رسانی و آموزش به مردم داده شود.

وی تصریح کرد: براساس آمارهای منتشر شده، ایران بیش از ۵/ ۲ برابر میانگین مصرف جهانی انرژی مصرف می‌کند.

احمدی با اشاره به اینکه در دسترس بودن منابع و عدم آگاهی و بی توجهی نسبت به تبعات مصرف بی‌رویه انرژی می تواند نسل های آینده را با چالش‌های جدی روبرو کند بیان داشت: لازم است تا جایی که امکان دارد مردم را از این مسئله به طور کامل آگاه و روشن کنیم و این مسئله وظیفه همه ماست.

وی با اذعالن بر اینکه شعار احیای زمین، افزایش بهره‌وری برای توسعه‌ پایدار به عنوان شعار روز جهانی زمین پاک  است گفت: این شعار از سوی سازمان حفاظت محیط زیست  بوده که بر توجه به وظیفه عمومی در مصرف بهینه از منابع و امکانات تاکید دارد. 

احمدی خاطر نشان کرد: پایداری توسعه به عنوان یک مفهوم پیچیده جنبه‌های مختلف پایداری در زمینه اقتصادی، زیست‌ محیطی و اجتماعی را دربر می گیرد. وی گفت: حفاظت و احیای زمین با ایجاد توازن بین این سه رکن محقق می شود. 

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط کرونا نمی توان دوره ها را به صورت حصضوری برگزار کرد اظهار کرد:  برگزاری کارگاه مجازی به مناسبت هفته زمین پاک ویژه مربیان کانون پرورش فکری، برگزاری مسابقات هنری ویژه کودک و نوجوان، برگزاری کارگاه آموزشی در سامانه های مجازی با همکاری آموزش و پرورش استان، اجرای برنامه های پاکسازی زمین با رعایت پروتکل های بهداشتی، تهیه و انتشار مطالب آموزشی الکترونیک و هم اندیشی مجازی با شبکه تشکل های محیط زیستی و دانشگاهیان و … از جمله برنامه های پیش بینی شده در این استان است. 

به گزارش  جهانبین نیوز ؛ بزرگداشت روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت با هدف یادآوری زمین به‌عنوان تنها سیاره مسکون برای انسان در تمام دنیا برگزار می‌شود.

انتهای پیام/1020ج
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

پنجشنبه ۲ ارديبهشت ۱۴۰۰

ساعت:

۱۰:۱۴:۲۳

22 Apr 2021