۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴
کد مطلب : ۴۳۱۵۱
جهانبین نیوز گزارش می دهد/

تشویق و تنبیه نابجا در کودکی، بروز شخصیت نمایشی در نوجوانی/سحرتبرها چگونه تربیت می شوند؟

امروزه با رشد شبکه های مجازی و قوی تر شدن ارتباط های اینترنتی، اقشار مختلف جامعه درگیر فعالیت ها و رفتارهایی شده اند که هیچ گاه ارتباطی با شخصیت واقعی شان ندارد.
تشویق و تنبیه نابجا در کودکی، بروز شخصیت نمایشی در نوجوانی/سحرتبرها چگونه تربیت می شوند؟
به گزارش جهانبین نیوز ؛ افرادی که در فکر جلب توجه دیگران و کسب درجه های شخصیتی و اجتماعی هستند، بی درنگ دست به کارهایی می زنند که هرچند برای عده ای قابل توجه و لحظه ای خوشایند است اما عموماً آنها را به نتیجه دلخواه نمی رساند، خشت کجی که بنای آن در دوران کودکی گذاشته شده و در دوران نوجوانی و جوانی با بروز اختلال های شخصیتی خود را نشان می دهد.
 
هیستریونیک (Histrionic Personality disorder) یا شخصیت نمایشی، یک اختلال شخصیتی بوده که مبتلایان احساسات شدید، ناپایدار و تصویر تحریف شده ای از خود دارند، خودباوری این افراد به تأیید دیگران وابسته است و توجهی به ارزش های وجودی خود ندارند.
 
تشویق و تنبیه نابجا در دوران کودکی، منجر به تشکیل شخصیت هیستریونیکی در دوران نوجوانی می شود

پریسا فیروزی کارشناس ارشد روانشناسی در گفت و گو با خبرنگار جهانبین نیوز، اظهار داشت: دوران کودکی از مهم‌ ترین و حساس‌ ترین دوران رشد و شکل گیری شخصیت و هویت انسان است.
 
وی با بیان اینکه در این سن کودک از تمرکز طولانی در مسائل گریزان است و فوق العاده به دنبال تنوع طلبی و آزادی خواهی است، گفت: اگر روابط و تعاملات روانی عاطفی بين اعضای خانواده مستحكم باشد به صورت مستقيم (آموزش‌های اخلاقی، شناختی و عاطفی) يا غيرمستقيم (تقليد از رفتار والدين) در كودک شكل می گيرد.
 
کارشناس ارشد روانشناسی، محيط و ژنتيک را دو عامل بسیار مهم در شكل‌ گيری ويژگی رفتاري افراد عنوان کرد و افزود: پاسخ درست و منطقی به نیازهای دوران کودکی، مانع از اختلال های رفتاری در نواجوانی و جوانی می شود.
 
وی گفت: عدم تنبیه یا تشویق در دوران کودکی و توجه های غیرقابل پیش بینی شده والدین به فرزندان، باعث شده که توانایی تشخیص رفتار درست و غلط از کودک گرفته و زمینه شکل گیری شخصیت نمایشی فراهم شود.
 
پریسا فیروزی با بیان اینکه این اختلال بیشتر در دختران شایع بوده و معمولاً در دوران نوجوانی و بلوغ خود را نشان می دهد، اضافه کرد: تعامل با دیگران با رفتار نامناسب و تحریک کننده جنسی، هیجان های سطحی و متغیر، استفاده از ظاهر جسمانی برای جلب توجه، خستگی و بی حوصلی در مواجهه با امور روزمره، ناراحتی در صورت کم توجهی و... از علائم و نشانه های اختلال هیستریونیک می باشد.
 
آزادی های بی حد و حصر در فضای مجازی، زمینه ساز بروز شخصیت های نمایشی

کارشناس ارشد روانشناسی گفت: فضای مجازی همچون تیغ دو لبه ای است که هم فرصت های خوبی برای پیشرفت افراد داشته و هم بستر مناسبی برای آسیب های اجتماعی فراهم نموده است.
 
پریسا فیروزی با بیان اینکه آزادی های بی حد و حصر در فضای مجازی زمینه را برای بروز شخصیت های نمایشی فراهم می کند، افزود: امروز بیش از هر زمان دیگری شاهد حضور و فعالیت افراد با رفتار پررنگ و لعاب نمایشی در شبکه های اجتماعی هستیم.
 
وی صمیمیت والدین با فرزندان و احساس راحتی با آنها، تغییر در نگرش افراد به منظور مسخ واقعیت و درک خطاهای ادراکی، استفاده از ظرفیت رسانه های دیداری و شنیداری و کاهش سطح دسترسی به اینترنت و فضای مجازی بسته به شرایط سنی و... را از مهمترین راه های مقابله با اختلال هیستریونیک و پیامدهای آن در فضای مجازی عنوان کرد.

پریسا فیروزی معتقد است آموزش دادن و آگاهی داشتن والدين باعث شده تا بهتر بتوانند روند تكامل رشد شخصيتی فرزندان و ارتباط بين سن هوشي و شناسنامه‌ای، ويژگي‌های رفتارهای فردی و جمعی را تشخيص داده و مطابق با آن عمل كنند.
 
وی افزود: بسياري از الگوهای ناسالم خانوادگي مانند طرد شدن كودک و تنبيه شديد، توجه نكردن به نيازهاي اساسی، توجه نكردن به احساسات و عواطف، محافظت بيش از حد كودک، انتظار نابجا از او و… باعث می شود كه در رشد شخصيتي‌ كودک مشكل ايجاد شود.
 

گزارش از محسن نادری

انتهای پیام/1030ج
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

جمعه ۶ دی ۱۳۹۸

ساعت:

۲۱:۵۱:۵۴

27 Dec 2019