۰
plusresetminus
تاریخ انتشارجمعه ۱۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۶
کد مطلب : ۵۷۶۴۹
عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد:

میزان پُتاس خاک در چهارمحال و بختیاری زیاد است

عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد گفت: طبق نمونه‌گیری‌هایی که از خاک کشاورزی در چهارمحال و بختیاری انجام گرفته است میزان پتاس خاک در این استان و همچنین در استان‌های زاگرس نشین نه‌تنها کم نیست بلکه سه برابر نیاز گیاه است.
میزان پُتاس خاک در چهارمحال و بختیاری زیاد است
مهدی پژوهش در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی جهانبین‌ نیوز؛ اظهار کرد: تا زمانی که سنتی فکر می‌کنیم نباید انتظار داشته باشیم که جهان مدرن ما را بپذیرد.

وی افزود: تا زمانی که بخواهیم در حوزه کشاورزی از روش‌های سنتی استفاده کنیم نمی‌توانیم به تولید جهانی برسیم.

عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: کشاورزان باید درخصوص استفاده از کود و سم در اراضی کشاورزی آموزش ببینند، از این موارد باید به اندازه‌ای استفاده شود که تنها محصول رشد کند.

پژوهش عنوان کرد: کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی باید این مهم را مد نظر قرار دهند که کود و سم را براساس هکتار زمین در اختیار کشاورزان قرار ندهند بلکه باید برمبنای نیاز خاک و نیاز گیاه باشد.

وی خاطرنشان کرد: طبق نمونه‌گیری‌هایی که از خاک کشاورزی در چهارمحال  و بختیاری انجام گرفته است میزان پتاس خاک در این استان و همچنین در استان‌های زاگرس نشین نه‌تنها کم نیست بلکه سه برابر نیاز گیاه است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد اضافه کرد: زمین‌های کشاورزی در کشورهای توسعه یافته از سوی کارشناسان رصد و بررسی می‌شوند و اگر میزان کود و سم خاک بیش از حد مجاز بود باید مالیات پرداخت کند و اگر این روند ادامه پیدا کند زمین از کشاورزی گرفته می‌شود.

پژوهش بیان کرد: در ایران چون کود زیادی به اراضی کشاورزی می‌دهند آب هم آلوده می‌شود.

وی تاکید کرد: با تفکر سنتی نمی‌توانیم رو به جهان مدرن حرکت کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد افزود: برای عبور از تفکرات سنتی باید کارگروه‌های علمی تشکیل شود، زمین‌ها پایش شوند و کشاورز آموزش ببیند.

انتهای پیام/1031ج
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خبرهای مارا در پیام رسان های زیر دنبال کنید

تاريخ:

جمعه ۱۸ خرداد ۱۴۰۳

ساعت:

۰۷:۰۸:۲۷

7 Jun 2024