۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۹
کد مطلب : ۵۷۴۶۸
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری:

بزرگداشت مفاخر چهارمحال و بختیاری نیازمند حرکتی مستمر است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری گفت: اجرای برنامه‌های مربوط به معرفی و بزرگداشت مفاخر استانی به رعایت اولویت‌ها، هم‌اندیشی جمعی و تخصصی و پی‌ریزی حرکتی مستمر نیاز دارد.
بزرگداشت مفاخر چهارمحال و بختیاری نیازمند حرکتی مستمر است
به پایگاه خبری تحلیلی «جهانبین نیوز»، پیام احمدی صبح چهارشنبه در نشست هم‌اندیشی پیرامون برگزاری برنامه بزرگداشت محمدحسن قلزم وردنجانی از عالمان، شاعران، ادیبان قرن چهاردهم هجری اظهار کرد: برای پاسداشت مقام مفاخر و چهره‌های شناخته‌ شده حوزه فرهنگ و هنر استان عزمی جدی شکل گرفته است و در سال 1403 علاوه بر تعریف و تدوین جایزه‌های ادبی و هنری به نام برخی از بزرگان فرهنگی استان، تلاش می‌شود موضوع بزرگداشت آنان به‌صورت سلسله برنامه‌هایی به اجرا درآید.

وی افزود: برگزاری برنامه‌های ویژه مفاخر و چهره‌های شناخته‌ شده استان به شکلی تدوین شده است که با قوت یافتن پایه‌های آن در مراحل شهرستانی و استانی زمینه لازم برای طرح آن در سطح ملی و قرار گرفتن آن در تقویم اجرایی وزارت فرهنگ فراهم شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه امسال تعریف جایزه شعر آیینی با نام عمان سامانی شاعر نام ‌آشنای استان در برنامه‌های این اداره کل گنجانده شده است، ادامه داد: پیش‌درآمدهای این جایزه با شکل‌دهی برنامه‌های متنوع در ماه‌های محرم و صفر همراه خواهد بود که با توجه به درخواست‌های مطرح شده پیرامون برگزاری بزرگداشت محمدحسن قلزم وردنجانی و هم دوره بودن این شاعر و عالم عصر قاجار با عمان سامانی، این برنامه نیز پس از بررسی‌های تخصصی در جمع برنامه‌های عمان دیده خواهد شد.

احمدی درباره نصب تابلوی معرفی بزرگان و مفاخر مناطق مختلف همچون محمدحسن قلزم در ورودی شهرها و زادگاه آنان نیز عنوان کرد: پاسداشت چهره‌های شناخته شده و اثرگذار که به‌نوعی هویت فرهنگی مناطق محسوب می‌شوند نیازمند همراهی و همکاری دستگاه‌ها و نهادهای مختلف است و مدیریت شهری می‌تواند در این زمینه اقدامات مناسبی را در نظر بگیرد.

وی به همراهی مدیریت شهری بروجن و فرخشهر در برگزاری برنامه‌های نکوداشت حیدر آقا طالب پور و محمود شفیعی متخلص به کیوان و تلاش‌های جمعی برای ایجاد بنای فرهنگی به نام پژمان بختیاری در دشتک و خانه فرهنگ در ناغان اشاره و خاطرنشان کرد: ظرفیت شورای فرهنگ عمومی شهرستان‌ها هم می‌تواند در تائید نام‌گذاری اماکن و ایجاد فضای معرفی مفاخر کمک‌کار باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری در ادامه پیش‌بینی برای حمایت از انجمن‌های ادبی استان را هم متذکر شد و اضافه کرد: انجمن‌های ادبی که توان برگزاری برنامه‌های شاخص و قابل‌ توجه را داشته باشند از حمایت‌های مالی در سال 1403 برخوردار خواهند شد.

گفتنی است؛ آقا محمدحسن قلزم بن حاجی ملا محمد وردنجانی از شاعران و سخنوران  قرن چهاردهم هجری به شمار می‌رود که دیوان اشعار وی سه هزار بیت غزل، قصیده و رباعی را در خود جای داده است. آرامگاه وی در شهر نافچ چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

انتهای خبر/1031ج
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خبرهای مارا در پیام رسان های زیر دنبال کنید

تاريخ:

چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳

ساعت:

۱۰:۰۴:۱۳

15 May 2024