۰
plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۲
کد مطلب : ۵۷۴۳۱
مسئول کانون تعزیه چهارمحال و بختیاری مطرح کرد:

فعالیت 200 پروه تعزیه‌خوان در چهارمحال و بختیاری

مسئول کانون تعزیه چهارمحال و بختیاری گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ گروه‌ تعزیه‌خوان در چهارمحال و بختیاری‌ فعال است.
فعالیت 200 پروه تعزیه‌خوان در چهارمحال و بختیاری
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «جهانبین نیوز»، علی رحم شایان صبح امروز در نشست هم‌اندیشی و طرح‌ریزی سوگواره عاشورایی چهارمحال و بختیاری در سال 1403 با اشاره به برگزاری 16 دوره سوگواره عاشورایی در استان از سال 75 تاکنون اظهار کرد: این هنر میان مردم چهارمحال و بختیاری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و بزرگانی از این هنر در سطح ملی مطرح و شناخته شده‌اند.

وی افزود: علاوه بر سوگواره‌های عاشورایی، سه دوره سوگواره علوی و یک دوره سوگواره فاطمی نیز در چهارمحال و بختیاری برگزار شد و هنرمندان تعزیه‌خوان استان سوگواره‌ای را نیز به نام و یاد سید صولت دهکردی تعزیه‌خوان بنام دوره قاجاری برپا کردند.

مسئول کانون تعزیه چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه شهرهای مختلف چهارمحال و بختیاری برای میزبانی از سوگواره عاشورایی 403 اعلام آمادگی کرده‌اند، ادامه داد: بناست در این سوگواره علاوه بر برپایی مجلس عزاداری حسینی و اظهار ارادت به شهدای بزرگ کربلا با ایجاد فضایی رقابتی برای انتخاب گروه‌های برتر و موافق خوانان، مخالف خوانان و طفل خوانان برگزیده تصمیم‌گیری شود. 

شایان عنوان کرد: با توجه به تمایل اعضای هیات مذهبی و گروه‌های تعزیه‌خوان استان برای حضور در پیاده‌روی اربعین حسینی پیشنهاد می‌شود برگزاری سوگواره عاشورایی برای دهه اول ماه صفر برنامه‌ریزی شود.

وی خاطرنشان کرد: فرصت‌دهی به جونان تعزیه‌خوان برای حضور پررنگ‌تر در سوگواره عاشورایی، همراهی پیشکسوتان تعزیه‌خوان با جوانان، اعلام فراخوان عمومی برای شرکت گروه‌های تعزیه‌خوان در سوگواره استانی، تعیین فرهنگسرای شهرکرد برای برپایی این رویداد فرهنگی، دعوت از بزرگان تعزیه کشور و برپایی کارگاه‌های آموزشی به عنوان برنامه‌های جانبی سوگواره، کاهش زمان برگزاری سوگواره از 10 شب به پنج شب، امکان حضور گروه‌های تعزیه‌خوان استانی و خارج از استان در بخش غیررقابتی سوگواره و برنامه‌ریزی برای قدردانی از پیشکسوتان تعزیه‌خوانی استان در برنامه نامداران از دیگر مواردی است که در نشست هم‌اندیشی سوگواره عاشورایی چهارمحال و بختیاری مطرح و درباره آن گفت‌وگو و تبادل‌نظر شد.

مسئول کانون تعزیه چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ گروه‌ تعزیه‌خوان در چهارمحال و بختیاری‌ فعال است.

انتهای خبر/1031ج
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خبرهای مارا در پیام رسان های زیر دنبال کنید

تاريخ:

شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳

ساعت:

۱۰:۳۷:۲۵

11 May 2024