۰
plusresetminus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۵
کد مطلب : ۵۵۶۵۴
وزیر نیرو:

بهره‌برداری از 15 طرح در حوزه آب و برق در چهارمحال و بختیاری

وزیر نیرو گفت: امروز 15 طرح در حوزه آب و برق با ارزش سرمایه گذاری 27 هزار میلیارد تومان بهره‌برداری می‌شود.
بهره‌برداری از  15 طرح در حوزه آب و برق در چهارمحال و بختیاری
به گزارش جهانبین نیوز، علی اکبر محرابیان صبح امروز در مراسم بهره‌برداری از پروژه‌های آبرسانی و برق‌رسانی شرکت آبفای چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: یک آرزوی دیرینه در این استان امروز به منصه ظهور می‌رسد.

وی تصریح کرد: امروز 15 طرح در حوزه آب و برق با ارزش سرمایه گذاری 27 هزار میلیارد تومان بهره‌برداری می‌شود.

وزیر نیرو بیان داشت: این حجم پروژه متمرکز در حوزه آب بی‌نظیر است
و در طرح های امروز طرح تصفیه فاضلاب هم به بهره‌برداری می‌رسد.

محرابیان یادآور شد: طرح آبرسانی 50 درصد از جمعیت استان آب 11 شهر اصلی استان و 13 مجتمع روستایی را تامین می‌کند.

وی با بیان اینکه شروع پروژه سال 1390 بوده و 30 درصد پیشرفت داشته و متوسط سالانه قبل از این دولت سالانه 2 و 7 درصد بود اما در طول این دو سال سالانه 35 درصد پیشرفت داشد و 13 برابر افزایش داشته است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه پروژه‌ها در این استان پیشرفت بیش از هفت درصدی دارند، بیان داشت: در ابتدا، کارهای مهندسی و تجهیزات کارگاه‌ها باید تامین شود و با گذشت زمان اعتبارات بیشتری نیاز است، فناوری‌ها تکنیک‌های جدیدی می‌خواهند که باید این مسائل حل و فصل شوند.

محرابیان گفت: طرح‌های آبی این استان به‌طور متوسط برای حدود 50 درصد مردم استان آب تامین می‌کنند، این بدان معنا نیست که قبلا این مناطق آب نداشتند اما آب این جمعیت از زاینده‌رود و چشمه کوهرنگ بدون تصفیه برداشت می‌شده است.

وی با بیان اینکه امروز یک تصفیه‌خانه مدرن آب باکیفیت بسیار خوب و پایدار برای این منطقه تامین می‌کند، یادآور شد: در سال‌های گذشته و ماه‌های گذشته مثل زمستان سال گذشته یخبندان مانع ورود آب به شبکه شده همچنین در برخی از ماه‌ها به دلیل کدورت بالا از سامانه پدافندی استفاده می‌شد و مشکلاتی که برای آب به وجود می‌آمد باید مدیریت می‌شد اما این سامانه آب پایدار و با کیفیت را در اختیار مردم قرار می‌دهد.

وزیر نیرو ادامه داد: یکی از ویژگی‌های این طرح استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان در احداث ایستگاه پمپاژ و سازه آبگیر است و یک سازه آبگیر منحصربه‌فرد دارد، کارهای مهندسی انجام شده و برای این اقدامات 140 میلیارد تومان کاهش هزینه به دنبال داشته است.

وی با اشاره به طرح انتقال آب از سد غدیر باباحیدر به منطقه فارسان اذعان داشت: این طرح پنج شهر و حدود 11 مجتمع روستایی را آب‌رسانی می‌کند، 50 کیلومتر طول خط آن است که طی آن 50 شهر و تعدادی از روستاهای استان به‌طور کامل تامین آب می‌شوند.

محرابیان اضافه کرد: در طرح اول طول خط اصلی 124 کیلومتر و 139 کیلومتر انشعابات و خطوط فرعی است که منطقه را به طور کامل پوشش می‌دهد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه شروع کار ما با آب‌گیری سد باباحیدر انجام می‌شود افزود: این سد در ابتدای دولت مشکلاتی داشت که منجر به رکود ان می‌شد، با دعوت از پیمانکار و همکاری قرارگاه خاتم‌الانبیا و. عقد قرارداد طرح سرعت خوبی گرفت و در حال حاضر با بیش از 92 درصد پیشرفت مرحله آبگیری امروز آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: امید است در این فصل بتوانیم با بارش‌ها حجم قابل توجهی آب را پشت سد ذخیره کنیم.

محرابیان  با بیان اینکه در طرح باباحیدر هم‌زمان با آبگیری خط انتقال نیز افتتاح می‌شود و بلافاصله آب ذخیره شده و در خط لوله تحویل مردم خواهد شد افزود: این طرح 136 هزار نفر جمعیت استان را پوشش داده که معادل 15 درصد جمعیت استان است و به عبارتی امروز 65 درصد جمعیت استان از آب پایدار، مناسب و باکیفیت خوب بهره‌مند می‌شوند.

وزیر نیرو یادآور شد: طرح جامع آب این استان نیز به تصویب رسیده و این بدان معنا است که ما دقیقا می‌دانیم در کدام نقطه استان از کدام نقطه آب به کدام شهر و به کدام روستا تخصیص داده می‌شود.

انتهای خبر/1026ج
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خبرهای مارا در پیام رسان های زیر دنبال کنید

تاريخ:

پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲

ساعت:

۱۰:۴۷:۰۵

16 Nov 2023