۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۵
کد مطلب : ۵۵۵۳۸
جهانبین نیوز گزارش می‌دهد؛

عدم نظارت بر قیمت‌گذاری بادام و محصولی که روی دست باغداران مانده است

لازم است مسئولان امر در بحث قیمت‌گذاری بادام و فرآوری آن، ورود کرده و پای کار ساماندهی خرید بادام از باغدار و حذف دلالان بیایند.
عدم نظارت بر قیمت‌گذاری بادام و محصولی که روی دست باغداران مانده است
به گزارش «جهانبین نیوز»، بادام یکی از محصولاتی است که از دیرباز در چهارمحال و بختیاری مورد توجه باغداران قرار داشته و هنوز هم کشت آن در استان مورد توجه قرار دارد.

این محصول در شرایط آب و هوایی مدیترانه‌ای که دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های ملایم است به‌خوبی رشد می‌کند، با این وجود در مناطقی که داری زمستان‌های بسیار سرد هم هستند، کاشته می‌‌‌شود و شاید مقاومت این گیاه به سرما یکی از دلایل مهم انتخاب آن از سوی باغداران این استان باشد.

بیشترین سطح زیر کشت آبی و میزان تولید بادام در ایران به ترتیب متعلق به استان‌های چهارمحال و بختیاری، فارس، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، اصفهان و مرکزی است و در این میان چهارمحال و بختیاری به‌عنوان قطب‌ تولید بادام دارای اهمیت خاصی بوده و این محصول در اقتصاد باغداران این استان دارای جایگاه ویژه‌ای است.

بیش از ۲۰ هزار هکتار از سطح باغات استان زیر کشت بادام است

حسین برزگر در گفتگو با «جهانبین نیوز»، با اشاره به توسعه باغات دیم بادام در سال‌های گذشته در استان، اظهار کرد: بیش از ۲۰ هزار هکتار از سطح باغات استان زیر کشت بادام است.

وی افزود: به واسطه بارندگی خوب در زمستان و عدم سرمازدگی، بیش از ۱۷ هزار هکتار از باغات بادام در چهارمحال و بختیاری بارور بودند.
برزگر عنوان کرد: درصدد آن هستیم تا ارزش افزوده محصول باغات چهارمحال و بختیاری را با احداث شهرک تخصصی بادام ارتقاء داده و با فرآوری این محصول بهره‌وری را توسعه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در ۷۰ درصد باغات چهارمحال و بختیاری سامانه‌های نوین آبیاری اجرا شده و ضروری است در مابقی باغات بادام استان نیز این سامانه‌ها ایجاد شود.

پیشرفت بیش از ۹۵ درصدی شهرک تخصصی بادام

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: زیرساخت‌های شهرک تخصصی بادام با مشارکت شرکت شهرک‌های صنعتی استان در حال انجام است و بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

برزگر بیان کرد: فراخوان اهلیت سنجی متقاضیانی که می‌خواهند در این شهرک مشغول به کار شوند یا سرمایه‌گذاری کنند انجام شده است و به زودی صدور پروانه جهت تحویل اراضی به متقاضیان برای راه‌اندازی واحد تولیدی آنان ظرف یک ماه آینده انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: در شهرک تخصصی بادام دو رویکرد اصلی داریم، ابتدا صادرات بادام و درجه‌بندی خوب آن و در مرحله دوم فرآوری این محصول است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری یادآور شد: بخش زیادی از باغات بادام، ارقام تجاری هستند که امکان صادرات آن به‌صورت مغز خام وجود ندارد و باید با فرآوری آن‌ها ارزش افزوده ایجاد شود.

برزگر تصریح کرد: از هر سرمایه‌گذاری که در مقیاس ملی و بین‌المللی در خصوص واحدهای فرآوری و بسته‌بندی درخواست سرمایه‌گذاری در شهرک تخصصی بادام را دارد، دعوت می‌کنیم تا در زمینه محصولی که ارزش اقتصادی آب مورد نیاز آن به ازای هر مترمکعب محصول تولیدی یک دلار است، سرمایه‌گذاری کنند.

به گزارش «جهانبین نیوز»، وجود واسطه‌ها و دلالان، نداشتن صنایع تبدیلی و تکمیلی، همچنین خام‌فروشی و صادرات بادام با نام و برند کشورهای دیگر از مهم‌ترین مشکلات این محصول در چهارمحال و بختیاری است، از همین‌رو کار احداث شهرک تخصصی بادام سامان از سال ۱۳۹۸ در دستور کار قرار گرفته است.

دلالان به دنبال خرید بادام با قیمت پایین هستند

محمد دهقانی در گفتگو با «جهانبین نیوز»، اظهار کرد: پدران‌مان سالیان سال است که به پرورش بادام مشغول هستند، اما در گذشته بیشتر باغداری سنتی بود.

وی تصریح کرد: امروز بسیاری از اقدامات باغداری از جمله آبیاری، شخم و از بین بردن علف‌های هرز مکانیزه شده و همین موضوع بسیاری از مشکلات کشاورزان را مرتفع کرده است.

این باغدار اضافه کرد: متأسفانه هنوز در زمینه برداشت این محصول اقدامی صورت نگرفته و برداشت به‌صورت دستی علاوه بر اینکه باعث آسیب رسیدن به درخت می‌شود بلکه هزینه‌های کارگری را بالا برده و بسیار زمان‌بر است.دهقانی اضافه کرد: متأسفانه هنوز امکانات لازم برای فرآوری و بسته‌بندی بادام در این استان وجود ندارد و همین موضوع سبب افت قیمت آن شده است.

وی تاکید کرد: امسال به دلیل بارندگی‌ها و عدم سرمازدگی محصول بادام خوبی برداشت شد، اما محصول بسیاری از باغدارن هنوز به فروش نرسیده است و در انبارها باقی مانده، چراکه نظارت درستی بر بازار قیمت‌گذاری وجود ندارد و اگر باغداری بخواهد محصول خود را به فروش برساند باید زیر قیمت بازار این کار را انجام دهد.

این باغدار بیان داشت: اگر بادام در محیط مناسبی نگهداری نشود تازگی قبل را نخواهد داشت و دیگر از سوی خریدار مورد توجه قرار نمی‌گیرد و لازم است در بحث قیمت‌گذاری‌ها اقدامات لازم صورت بگیرد و اجازه داده نشود برخی در این راستا تعیین‌کننده قیمت باشد.

به گزارش «جهانبین نیوز»، بادام شیرین یکی از آجیل‌‌های بسیار محبوب به شمار می‌رود و روغنی که از فشردن هسته آن تهیه می‌شود نیز در تهیه داروهای گیاهی، حکایت از خاصیت بادام دارد، از جمله فواید بادام شیرین می‌توان به مقابله با بیماری‌هایی چون کلسترول بالا، چاقی، دیابت، بیماری‌های پوستی و… اشاره کرد.بادام تلخ نیز حاوی مواد سمی شیمیایی است، مغز بادام تلخ در تهیه دارو کاربرد دارد، از این بادام برای درمان اسپاسم عضلانی، درد، سرفه و خارش استفاده می‌شود، همچنین از دیگر خواص بادام تلخ، می‌توان به التیام سوختگی‌ها، رفع خارش‌های پوستی ایجاد شده بر اثر اگزما و نیز التهاب‌های پوستی اشاره کرد.

توسعه زنجیره بادام در چهارمحال و بختیاری نیازمند حمایت است

مرتضی درخشان در گفتگو با «جهانبین نیوز»، اظهار کرد: چهارمحال و بختیاری زمانی به استان آب و آفتاب معروف بود اما به دلیل شرایط خشکسالی اخیر که همه کشور را دستخوش خود قرار داده است، دیگر نمی‌توان نام آب را برای این استان به کار برد.

وی با اشاره به اینکه انجمن بادام تحت نظر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری تشکیل شده است افزود: هدف از تشکیل این انجمن، برند سازی بادام تولیدی در استان برای جلوگیری از خام‌فروشی است.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: باید زنجیره تولید و عرضه بادام در استان تکمیل شود، تولید بادام در این استان از گذشته بوده است اما از دهه ۶۰ به بعد بادام استان به‌صورت رسمی با برند مامایی عرضه شد.

درخشان با اشاره به مسئله حمل و نقل، بسته‌بندی و فروش محصول بادام در چهارمحال و بختیاری، عنوان کرد: مقصد اصلی صادرات بادام کشور، هند است اما مهم‌ترین کشورهای مصرف کننده این بادام فرانسه و آمریکا هستند.

وی خاطرنشان کرد: برای توسعه زنجیره بادام در چهارمحال و بختیاری نیاز به حمایت‌هایی وجود دارد که ازجمله آن می‌توان به تأمین تسهیلات سرمایه در گردش صادرکنندگان اشاره کرد.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: قیمت‌گذاری بادام یکی دیگر از مواردی است که در توسعه زنجیره بادام باید به آن توجه شود، با توجه به اینکه کشور در تحریم است و صادر کنندگان برای رفع تعهدات ارزی خود مشکلاتی دارند، بنابراین قیمت بادام ثابت مانده است.

درخشان بیان کرد: بادام تولیدی در چهارمحال و بختیاری در سال ۱۳۹۸ حدود ۳۳ دلار به فروش می‌رسید و امروز این بادام ۱۲ تا ۱۴ دلار به فروش می‌رسد که این نشان می‌دهد قیمت فروش این محصول بسیار پایین است.

وی با اشاره به اینکه هیچ بانکی حاضر نیست پول فروش بادام ایران را به کشور بازگرداند، تاکید کرد: همچنین اگر بخواهیم در برابر صادرات، واردات انجام دهیم هم با مشکلاتی مواجه می‌شویم.

وزارت خارجه برای رفع مشکلات صادرات به کمک باغداران بیاید

رئیس اتاق اصناف کشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: در حال حاضر محصول بادام در گمرک با قیمت ۱۷ دلار اظهار می‌شود، ولی آنچه به فروش می‌رسد با قیمت ۱۴ دلار است که تفاوت بسیار زیادی دارد.

درخشان یادآور شد: از وزارت خارجه درخواست داریم تا برای رفع مشکلات ذکر شده در بحث فروش بادام به کمک کشاورز و باغ‌دار بیایند اگرچه این مهم از طریق مسئولان استانی به این سفارتخانه منتقل شده و پیگیری‌هایی نیز انجام شده است.

وی افزود: سطح زیر کشت بادام در چهارمحال و بختیاری ۲۰ هزار هکتار است و در سال جاری حدود ۲۵ هزار تن بادام از باغات استان برداشت شده است.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: ارزشمندترین و گران‌ترین بادام یا خشکبار زرین دنیا با نام تجاری آلمون مامرا در این استان تولید می‌شود.قیمت اصلی فروش بادام در دنیا به جیب تولیدکننده ایرانی نمی‌رود

درخشان عنوان کرد: اگر بخواهیم از سایت‌های معروف دنیا مثل آمازون قیمت خرید و فروش بادام ایران را استعلام کنیم می‌بینیم این رقم زیر ۳۸ دلار نیست ولی این قیمت فروش به جیب تولیدکننده ایرانی نمی‌رود.

وی خاطرنشان کرد: ارزش غذایی هر ۱۰ دانه بادام با یک لیوان شیر با پنج پرس چلوکباب برابری می‌کند، این یعنی بادام محصولی است که هم ارزش غذایی دارد و هم منجر به تأمین امنیت غذایی در کشور می‌شود.

درخشان بیان کرد: درخواست جامعه کشاورزی چهارمحال و بختیاری قیمت‌گذاری حداقلی در شهرک تخصصی بادام است، هزینه‌های زیاد در این خصوص ممکن است از توان متقاضی خارج باشد که باعث محدود شدن صادرات این محصول می‌شود.

وی تاکید کرد: دومین درخواست کشاورزان ساخت و ساز محدود در حد احداث یک انبار کوچک در کنار باغات است تا باغدار بتواند از این مکان برای اسکان، استراحت و انبار تجهیزات و محصولات خود استفاده کند.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: خواسته دیگر تأمین برق نزدیک مزارع و باغات به جهت جلوگیری از سرمازدگی است تا دستگاه‌هایی چون سرماباد در این مکان‌ها تعبیه و استفاده شود.

به گزارش «جهانبین نیوز»، لازم است در بحث قیمت‌گذاری بادام و ساماندهی فرآوری آن، مسئولان امر ورود کرده و پای کار ساماندهی خرید بادام از باغدار و حذف دلالان بیایند و اجازه ندهند مزد زحمات باغداران به جیب سودجویان برود.

انتهای خبر/۱۰۲۶ج
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خبرهای مارا در پیام رسان های زیر دنبال کنید

تاريخ:

دوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲

ساعت:

۱۰:۰۶:۵۸

6 Nov 2023