۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵
کد مطلب : ۵۲۳۴۶
معاون سواد آموزی آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری؛

سواد،کلید ورود ما به جامعه/ ضرورت معرفی افراد بی سواد توسط دانش آموزان

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری گفت: دانش آموزان می توانند با معرفی افراد بی سواد در خانواده یا فامیل به نهضت سواد آموزی برای شناسایی افراد بی سواد کمک شایانی کنند.
سواد،کلید ورود ما به جامعه/ ضرورت معرفی افراد بی سواد توسط دانش آموزان
به گزارش جهانبین نیوز؛ یاسر خسروی معاون سواد آموزی آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری  پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: سواد کلید ورود ما به دنیا و جامعه است ،افراد با سواد قطعا از هر نظر موقعیت بهتری نسبت به بی سوادان دارند.

وی با اشاره به اینکه افراد با سواد می توانند مطالعه کنند،  فرصت مطالعه را داشته باشند و از این رو مطالب جدیدی را یاد می گیرند تصریح کرد: افراد با سواد زمینه برای موفقیت آن ها بیشتر از افراد بی سواد است.

خسروی با بیان اینکه نهضت سواد اموزی در 7 دی ماه سال 1358 با فرمان امام (ره) تشکیل شد عنوان کرد: وضعیت سواد در روزهای اول انقلاب به شدت پایین بود و به همین خاطر نهضت سواد آموزی شکل گرفت.

وی ادامه داد: در دوران انقلاب وضعیت افراد با سواد در استان چهارمحال و بختیاری در سن بالای 6 سال در سرشماری سال 1355 حدود 35 درصد بود.

خسروی تشریح کرد: درآخرین سرشماری که در سال 1395  بود آمار افراد با سواد به 85 درصد رسیده بود و این یعنی 50 درصد رشد سواد داشته ایم که می توان گفت از برکات انقلاب اسلامی و نهضت سواد آموزی است.

وی با تاکید بر اینکه در اوایل انقلاب همکاران ما سختی های زیادی را  برای آموزش سواد آموزی متحمل شدند گفت: در اوایل انقلاب همه شهرها و روستاها درگیر کار سواد آموزی بوده اند.

خسروی افزود: سواد آموزی به یک سازمان تبدیل شد که بعد از تشکیل آن موفقیت های بسیاری هم در داخل کشور و هم در عناوین مختلف بدست اورده بود.

وی اذعان داشت: در آخرین سرشماری سال 1395 دراین استان درصد با سوادی ما 94 درصد بود و طبق برآوردهای غیر رسمی در سال 1400 به 96،8 درصد رسیده ، این در حالی است که میانگین باسوادی در کشور ک 97 درصد اعلام شده است.

خسروی در ادامه گفت: چهارمحال و بختیاری با میانگین کشوری در محدوده سنی 10 تا 49 سال دارد برابری میکند.

وی با اشاره به اینکه ما بیستمین استان با سواد در کشور محسوب می شویم گفت: طبق برآوردهای سال گذشته 88،01  درصد در استان با سواد داریم در حالی که میانگین کشووری 90،3 درصد است .

خسروی خاطر نشان کرد: اهداف نهضت سواد اموزی 1401 بازتعربف سواد با توجه به نیازهای جدید جامعه است، باید نیازهای جدید جامعه را در نظر بگیریم و یک تعریف جدید از سواد داشته باشیم.

معاون نهضت سواد آموزی آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری گفت: خود سواد آموزی که تبدیل به یک سازمان شده بود باید  دوباره به حالت نهضتی شدن برگردد و  یک نهضتی فراگیر شود، هرکسی بتواند به یک فرد بی سواد آموزش دهد .

وی  اذعان داشت: هدف بعدی نهضت سواد آموزی را  پایش آمار بی سوادی و کم سوادی در کشور است، باید یک آمار درست و دقیق از وضعیت بی سوادی در کشور و استان داشته باشیم.

خسروی به برنامه های هفته نهضت سواد آموزی نیز اشاره کرد و گفت: در این استان برنامه های زیادی برگزار شد از جمله برگزاری شورای پیشتبانی سواد اموزی، دیدار با خانواده شهدا و ..

وی تاکید کرد: گفتمان سازی نیاز دائمی بزرگسالان به سواد است، اگر بتوانیم این نیاز بزرگسالان را گفتمان سازی کنیم که به این حد برسند که خودشان درخواست با سوادی داشته باشند می توانیم موفق باشیم.

انتهای پیام/1020ج
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خبرهای مارا در پیام رسان های زیر دنبال کنید

تاريخ:

دوشنبه ۵ دی ۱۴۰۱

ساعت:

۱۳:۳۸:۱۸

26 Dec 2022