۰
plusresetminus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۶
کد مطلب : ۵۱۳۲۷

زادآوری اردک بلوطی برای اولین بار در تالاب گندمان ثبت شد

سرپرست حفاظت محیط‌زیست استان چهارمحال و بختیاری از ثبت مشاهده زادآوری گونه اردک بلوطی برای اولین بار، در تالاب گندمان خبر داد.
زادآوری اردک بلوطی برای اولین بار در تالاب گندمان ثبت شد
به گزارش جهانبین نیوز، سعید یوسف‌پور درباره این خبر گفت: اردک بلوطی با نام علمی Aythya nyroca در لیست سرخ جهانی(IUCN)  ازگونه‌های نزدیک به تهدید و حمایت شده ایران است.

وی تصریح کرد:  مشاهده زادآوری اردک بلوطی برای اولین بار در مردادماه 1401 در تالاب گندمان توسط محیط‌بان روح‌الله عسگری ثبت شد.

یوسف‌پور افزود: در ۱۰ سال گذشته، انجام  مطالعات و اقدامات احیای تالاب در کنار افزایش ضریب حفاظتی آن، تاثیر زیادی بر مساعد شدن شرایط زیستی گونه‌های گیاهی و جانوری داشته است. 

وی ادامه داد: مشاهده زادآوری این گونه در تالاب گندمان یکی از اتفاقات بسیار ارزشمند در سالهای اخیر است.


این مقام مسئول از دلایل انتخاب تالاب گندمان برای زادآوری این گونه ارزشمند را؛ بستر زیستی مطلوب، پوشش گیاهی مناسب، عمق مناسب آب و امنیت بالای تالاب برای جوجه‌آوری عنوان‌ کرد. 

یوسف‌پور اذعان کرد: زادآوری گونه در یک زیستگاه نشان از وضعیت مطلوبیت زیستگاهی آن منطقه دارد زیرا پرندگان در انتخاب محل جوجه آوری خود بسیار حساس هستند.

وی زادآوری را یکی از معیارهای بسیار مهم برای بررسی وضعیت زیست‌بومی زیستگاه دانست.

"اردک بلوطی" یا "گیلار سرخ‌سر" پرنده‌ای از گروه اردک‌های غواص از تیرهٔ مرغابیان است. سر و گردن و سینه این مرغابی به رنگ سرخ متمایل به قهوه‌ای و زیر دم آن کاملاً سفید است. جنس نر آن بدنی خرمایی تیره با چشم‌هایی سفید دارد و به دلیل آنکه دارای چشم‌های سفید رنگی هستند به آن‌ها مرغابی چشم سفید نیز می‌گویند.

انتهای پیام/۱۰۲۰ج
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱

ساعت:

۰۸:۵۸:۴۵

4 Aug 2022