۰
plusresetminus
مدیر کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: حدود 412 گونه گیاهی در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد چهارمحال و بختیاری شناسایی شده که بیش از 30 گونه آن بومی انحصاری این منطقه است.
شناسایی 412 گونه گیاهی در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد /بیش از 30 گونه بومی انحصاری این منطقه
به گزارش جهانبین نیوز ، شهرام احمدی مدیر کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری  اظهار کرد:  محدوده 27 هزار هکتاری تنگ‌صیاد، تنها 1 و 6 دهم درصد از مساحت استان چهارمحال و بختیاری را در بر گرفته است.
وی تصریح کرد: این محدوده به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، عوارض طبیعی و تنوع زیستی منحصر به فرد، یکی از بهترین زیستگاه‌های طبیعی برای حیات‌وحش کشور است. 

احمدی بیان داشت: چشم‌اندازهای طبیعی تنگ صیاد با اهمیت ملی و جهانی در کنار اراضی ویژه زیست‌محیطی آن، باعث شده تا این محدوده به عنوان منطقه حفاظت‌شده و پارک‌ملی تعیین شود. 

وی افزود: این منطقه در سال 1349 از طرف شوراي عالي شکارباني و نظارت بر صيد به عنوان منطقه شکار و تيراندازي ممنوع اعلام شد و در سال 1352 با تصويب شورايعالي حفاظت محيط زيست به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام و در سال 1374 نيز حدود 4372 هکتار از قسمت مياني آن تبديل به پارک ملي شد.

احمدی با اشاره به اینکه  منطقه حفاظت شده تنگ صیاد  بخشی از ذخیره‌گاه زیست‌کره تنگ صیاد- سبزکوه است بیان داشت: این ذخیره‎گاه در بیست و هفتمین نشست برنامه جهانی انسان و کره مسکون (MAB) در 19 خرداد ماه 1394 به فهرست ذخیره‌گاه‌های زیست کره جهان افزوده شد.

وی افزود: «پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد» یکی از هسته‌های تشکیل دهنده این ذخیره‌گاه محسوب می‌شود. 

احمدی عنوان کرد : این منطقه در قلب رشته‌کوه‌های زاگرس و در جایی واقع شده است که از چهارطرف تحت تاثیر تنوع زیستی جانوری و گیاهی مناطق حاشیه‌ای قرار دارد، بنابراین دارای غنای بالایی در این زمینه است. 

شناسایی 412 گونه گیاهی در منطقه بیش از 30 گونه

احمدی  با بیان اینکه حدود 412 گونه گیاهی در منطقه سبزکوه شناسایی شده است عنوان کرد : بیش از 30 گونه بومی انحصاری در این محدوده شناسایی شده است. 

وی تصریح کرد: از حدود 24 گونه پستاندار گزارش شده در این منطقه، 4 گونه در طبقه بندی IUCN در معرض انقراض و آسیب پذیر هستند.
 
مدیر کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری بیان داشت:  70 گونه پرنده در این منطقه شناسایی شده  که حدود 17 درصد آنها در زمره پرندگان حمایت شده قرار دارند.

احمدی عنوان کرد : کل و بز وحشی، قوچ و میش وحشی، پلنگ، کفتار، روباه، گربه وحشی، کبک دری، عقاب طلایی، افعی ها و لاک پشت برخی از گونه‌های جانوری هستند که در این منطقه زیست می‌کنند. 

وی وجود عوامل محدود كننده طبيعي از قبيل ارتفاعات صعب العبور، شيب‌هاي تند و صخره‌اي و محدوديت زمين زراعي را دلیلی برای عدم شكل‌گيري مراكز جمعيتي پايدار در منطقه دانست و حضور درخور توجه انسان را محدود به تعدادی دامدار كوچ‌رو به‌صورت موقت در محدوده حفاظت شده این منطقه عنوان کرد. 

احمدی اظهار کرد: مراکز شهری و روستایی در اطراف محدوده این منطقه  قابل توجه است و با افزایش دانش و ارتقای فرهنگ جوامع محلی اطراف منطقه، در کنار توانمندسازی آنها از نظر اقتصادی، می توان تهدید تعرض انسان به محدوده‌های طبیعی را تبدیل به فرصت کرد. 

وی در پایان  با بیان اینکه  برنامه های آموزشی و فرهنگی زیست محیطی سالیان اخیر توسط حفاظت محیط زیست استان اجرا شده است عنوان کرد: اکنون به نقطه ای از مشارکت فعال مردمی رسیده‌ایم که در بسیاری موارد همچون آتش سوزی در منطقه، برخی اوقات افراد محلی سریع‌تر از دستگاه های دولتی وارد عمل می شوند و در ارائه گزارش تخلف های زیست محیطی، مردم حاشیه این منطقه حساسیت های لازم را دارند. 

انتهای پیام/1020ج


 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰

ساعت:

۱۰:۴۶:۲۶

8 May 2021