۰
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۱
کد مطلب : ۴۶۶۸۸
کارشناس ارشد حرکات اصلاحی و آسیب‌شناسی ورزشی مطرح کرد

کمبود اکسیژن، ارتفاع و خشکی هوا، عامل بروز بالای سکته در چهارمحال و بختیاری

کارشناس ارشد حرکات اصلاحی و آسیب‌شناسی ورزشی گفت: یکی از علل بروز سکته در استان چهارمحال و بختیاری کمبود اکسیژن، ارتفاع بالا این استان و خشکی هوا است، درحالی‌که موارد دیگر همچون مصرف غذای چرب، غذای شور و... عوامل دسته دوم در بروز این بیماری بشمار می‌روند.
کمبود اکسیژن، ارتفاع و خشکی هوا، عامل بروز بالای سکته در چهارمحال و بختیاری
محمد قربانی کارشناس ارشد حرکات اصلاحی و آسیب‌شناسی ورزشی در گفت‌وگو با جهانبین نیوز؛ با اشاره به اینکه از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر جسم هر فردی تغذیه، آب و هوا و خواب کافی است، اظهار کرد: آب و هوای هر منطقه یکی از عواملی است که به‌شدت بر سیستم فیزیولوژی بدن تأثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه هرچقدر هوا گرم‌تر و رطوبت بیشتری داشته باشد عملکرد بدن بهتر است، گفت: درست است که آب و هوای استان چهارمحال و بختیاری بسیار خوب و تمیز است اما به دلیل خشکی هوا، ارتفاعی که این استان از سطح دریا دارد و کم بودن میزان اکسیژن باعث بروز برخی مشکلات برای بدن می‌شود.

کارشناس ارشد حرکات اصلاحی و آسیب‌شناسی ورزشی افزود: تیم‌های ورزشی یا ورزشکاران کشوری که برای اردو به چهارمحال و بختیاری سفر می‌کنند، چون میزان اکسیژن در این استان کم است چند روزی باید بگذرد تا میزان اکسیژن خون این ورزشکاران تنظیم شده و سپس اقدام به تمرین‌های ورزشی کنند.

قربانی با بیان اینکه آب و هوای استان چهارمحال و بختیاری روح و روان افراد را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد، ادامه داد: افسردگی‌ها، غلظت خون، بی‌خوابی‌ها، آسیب‌دیدگی‌های ستون فقرات، آرتروزهای زانو و... همگی بیماری‌هایی هستند که به دلیل آب و هوای خاص در این استان ایجاد می‌شوند.

وی عنوان کرد: هرچقدر آب و هوا سردتر و اکسیژن کمتر شود، جریان خون هم کمتر می‌شود، فردی که ساعت هشت صبح در استانی با آب و هوای سرد چهارمحال و بختیاری از خواب بیدار می‌شود با فردی که در استان خوزستان در همان ساعت از خواب بیدار می‌شود به لحاظ وضعیت بدنی بسیار متفاوت است، درست شبیه روشن کردن یک خودرو در هوای سرد یا هوای گرم.

 کارشناس ارشد حرکات اصلاحی و آسیب‌شناسی ورزشی با بیان اینکه هرچقدر هوا سردتر و کمبود اکسیژن کمتر باشد بیماری همچون غلظت خون تشدید می‌شود، خاطرنشان کرد: یکی از علل بروز سکته در استان چهارمحال و بختیاری کمبود اکسیژن، ارتفاع بالا این استان و خشکی هوا است، درحالی‌که موارد دیگر همچون مصرف غذای چرب، غذای شور و... عوامل دسته دوم در بروز این بیماری بشمار می‌روند.

قربانی با تأکید بر اینکه افرادی که در استان‌های سردسیر زندگی می‌کنند زودتر به سن پیری می‌رسند، اضافه کرد: همچنین مردمی که در استان‌های گرمسیر زندگی می‌کنند خوش‌خلق‌تر، سرحال‌تر و خوشحال‌تر بوده و بهتر با مردم ارتباط می‌گیرند.

وی تصریح کرد: هرچقدر هوا سردتر و خشک‌تر باشد، عوارض دیگر مثل خشکی مفاصل، آرتروزها، سابیدگی‌های زانو و شانه و دیسک کمرها و... برای بدن بیشتر می‌شود .

کارشناس ارشد حرکات اصلاحی و آسیب‌شناسی ورزشی اظهار داشت: عامل دیگر، آب استان چهارمحال و بختیاری است که به نسبت دیگر استان‌ها بسیار سنگین‌تر است، یکی از علت‌های گرفتگی عضلانی، آب است که در این استان دارای املاح بسیار و البته بعضاً املاح مضر است.

قربانی بیان کرد: راهکاری که می‌توان برای رهایی از مشکلات ذکر شده در استان‌های سردسیر عنوان کرد این است که باید قبل از بلند شدن از رختخواب پنج تا ده دقیقه حرکات اصلاحی صحیح انجام شود تا در اصطلاح موتور بدن راه بیفتد.

وی تأکید کرد: همچنین شب زمان خواب نیز باید یک ریلکسیشن و تمریناتی با بار پایین‌تر انجام شود.
کارشناس ارشد حرکات اصلاحی و آسیب‌شناسی ورزشی اظهار کرد: یکی از راه‌های پیشگیری از سکته‌های قلبی که اغلب در ساعت ده صبح رخ می‌دهد، انجام فعالیت‌های بسیار ساده بدنی قبل از خواب و بعد از بیدار شدن است.

قربانی با اشاره به اینکه بیماری پوکی استخوان نیز وابسته به وضعیت آب و هوا است، گفت: درست است که در سبد مصرف روزانه‌مان لبنیات و دیگر مواد مغذی برای تقویت استخوان‌ها گنجانده شده و آن‌ها را مصرف می‌کنیم، اما عوامل دیگر را نیز باید در نظر بگیریم، هرچقدر فعالیت کمتر شود، عضلات فشار بیشتری به مفاصل وارد می‌کنند و تراکم استخوانی بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه عارضه پوکی استخوان در اکثر بانوان بعد از بارداری یا بعد از دوران میانسالی دیده می‌شود، افزود: دلیل این امر کمبود کلسیم و آهن در این دوران است.

کارشناس ارشد حرکات اصلاحی و آسیب‌شناسی ورزشی تأکید کرد: پوکی استخوان موضوع بسیار مهمی است، فردی که اسکلت‌بندی مناسب و قوی نداشته باشد همیشه دچار عارضه و آسیب می‌شود پس بهتر است که از این عارضه پیشگیری کنیم.

قربانی با تأکید بر اینکه در چهارمحال و بختیاری کمبود بسیار زیاد ویتامین D وجود دارد، عنوان کرد: یکی از دلایل کمبود این ویتامین در بین مردم چهارمحال و بختیاری پوشش بسیار زیاد مردم به دلیل سردسیر بودن منطقه است که اجازه نمی‌دهد نور خورشید به‌عنوان یک منبع ویتامین D قوی به بدن برسد، همچنین مواد مغذی حاوی این ویتامین همچون ماهی در بین مردم این استان بسیار کم وجود دارد.

وی به راه‌های پیشگیری از پوکی استخوان اشاره و خاطرنشان کرد: انجام ورزش‌های قدرتی که باعث افزایش استقامت و حجم عضله می‌شود در پیشگیری از پوکی استخوان بسیار مهم است، این حرکات باعث تراکم بیشتر مفاصل و استخوان‌ها شده و از شکستگی‌های استخوانی جلوگیری می‌کند.

کارشناس ارشد حرکات اصلاحی و آسیب‌شناسی ورزشی اضافه کرد: چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌هایی است که مردم بشدت کم‌تحرک هستند، این کم‌تحرکی نه به معنی تنبلی یا یکجانشینی بلکه به معانی انجام حرکات ورزشی مرتب در طول روز است.

انتهای پیام/1031ج
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹

ساعت:

۰۹:۱۳:۲۸

14 Feb 2021