۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶
کد مطلب : ۴۵۹۳۵
پروژه ای که در حال بدرقه چهارمین دولت است؛

انتقال آب بن- بروجن همچنان بر مدار فراز و فرودها /مردم امیدوارند اتمام این پروژه به دولت بعدی نرسد

انتقال آب بن- بروجن یکی از بزرگ ترین پروژه های چهارمحال و بختیاری است که از سال 87 استارت آن خورده و تا کنون به اتمام نرسیده اما مسئولین مدعی هستند که این پروژه پیشرفت خوبی دارد.
انتقال آب بن- بروجن همچنان بر مدار فراز و فرودها /مردم امیدوارند اتمام این پروژه به دولت بعدی نرسد
به گزارش جهانبین نیوز ؛ یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های دولت، تامین زیرساخت‌های جمعیت شهری و روستایی به ویژه تامین آب شرب و بهداشتی است.

این موضوع به لحاظ اهمیت، جایگاهی بی‌بدیل در حفظ سلامت، کارآمدی ساکنان، عدم مهاجرت و توسعه پایدار کشور داشته و دارد.

چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های ایران و سرچشمه دو رود بزرگ کارون و زاینده رود و بخشی از دز است اما این سرزمین در حالی سرزمین آب‌های خروشان لقب گرفته است که نیمی از جمعیت آن از کم‌آبی رنج می برند و کاهش بارش‌ها و وقوع خشکسالی طی سالیان گذشته تامین آب شرب را در این استان با مشکل مواجه کرده است.

یکی از مصوباتی که در حوزه آب و خاک آبخیزداری در 23 خرداد سال 87 در دور دوم سفرهای استانی هیئت دولت به ریاست رئیس جمهور وقت به شهرکرد مصوب شد، انجام مطالعه فاز دوم طرح انتقال آب شرب و مورد نیاز صنعت از رودخانه زاینده‌رود به شهرها و روستاهای مسیر منطقه بن تا بروجن بود.

در سال 90 و در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد مجوز تخصیص برداشت آب از رودخانه زاینده‌رود در طرح انتقال آب بن ـ بروجن صادر شد و در سال 1393 نیز برای دومین بار اجرای پروژه انتقال آب بین بروجن آبرسانی به 450 هزار نفر از مردم در این مسیر مجدداً به تصویب هیات دولت رسید.

در واقع طرح انتقال آب بن- بروجن کارگزاران چهاردولت را به خود دیده اما مردم امیدوارند اتمام آن به دولت بعدی نرسد.صد کیلومتر از لوله گذاری انتقال آب  بن- بروجن انجام شده است

استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: لوله گذاری پروژه انتقال آب بن- بروجن به طول 116 کیلومتر است که تا کنون صد کیلومتر آن انجام شده و 16 کیلومتر باقی مانده نیز در حال انجام است.

اقبال عباسی استاندار چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز ؛ اظهار کرد: در حال حاضر 70 نفر پرسنل بر روی این پروژه در حال فعالیت هستند .

وی با اشاره به اینکه اعتبار خوبی برای این پروژه در نظر گرفته شده است تصریح کرد: در حال حاضر این پروژه 218 میلیارد اعتبار دارد و 200 میلیارد اعتبار دیگر نیاز است که به اتمام برسد.

عباسی با تاکید بر اینکه پیشرفت این پروژه مثبت و قابل قبول است گفت: 13 شهر و 11روستا در مسیر این پروژه قرار می گیرند و مشکل بی آبی آن ها حل می شود.


به گزارش جهانبین نیوز ؛ هنوز هم طرح آب رسانی شرب به خانه های نیمی از مردم چهارمحال و بختیاری در اجرا بر مدار فراز و فرود می چرخد و استاندار چهارمحال و بختیاری ادعا دارد که این پروژه از پیشرفت خوبی برخوردار است و این در حالی است که عده ای از ساکنان آن منطقه می گویند تنها زمانی که مسئولین برای بازدید از این پروژه می آیند پرسنل شروع به کار کردن می کنند و در غیر اینصورت فعالیت چشمگیری ندارد اما باید دید ادعا استاندار چهارمحال و بختیاری  درست است و در آینده ای نزدیک پروژه به اتمام می رسد یا مردم حق را می گویند و هیچ امیدی به اتمام این پروژه تا پایان سال وحتی  سال آینده نیست .آب شرب نیمی از جمعیت استان چهارمحال و بختیاری از طریق خط انتقال بن- بروجن انجام می شود

حجت الاسلام امیر قلی جعفری نماینده مردم شهرستان بروجن در مجلس شورای اسلامی گفت: 450 میلیارد برای اتمام پروژه انتقال آب بن- بروجن بودجه نیاز است که تا کنون 200 میلیارد آن محقق شده است و ما بقی آن در مراحل بعد واریز می شود.
 
وی با اشاره به اینکه چنانچه پروژه انتقال  آب بن- بروجن به اتمام برسد آب شرب نیمی از استان چهارمحال و بختیاری تامین می شود عنوان کرد: این پروژه جز پروژه های مهم دولت است که در اولویت بهره برداری قرار گرفته است.

جعفری عنوان کرد: با واریز اولین بخش اعتبار پروژه فعال شده است و مسؤولان در این بازدید سعی دارند نقاط ضعف را بررسی کنند و اگر نیاز است پیمانکاران عوض شوند تا این طرح با سرعت بیشتری عملیاتی شود.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم با اتمام این پروژه 450 هزار نفر از مردم استان از آب شرب پایدار برخوردار شوند.
 
به گزارش جهانبین نیوز؛ طرح انتقال آب بن- بروجن  که کلیه مجوزات قانونی و زیست محیطی را اخذ کرده، پس از اجرا  آب شرب ۵۰۰ هزار نفر از ساکنان چهارمحال و بختیاری  در ۱۳ شهر و ۱۱ روستارا تامین خواهد کرد.

آبگیری این طرح از سد زاینده رود آب تخصیص یافته به میزان ۴۱ میلیون مترمکعب را در دو مرحله پمپاژ به استان  چهارمحال و بختیاری می رساند.

در حال حاضر نیز بر روی این پروژه کار می شود و بناست در زودترین زمان ممکن به بهره برداری برسد.

انتهای پیام/1020 ج
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹

ساعت:

۱۱:۴۴:۴۶

17 Nov 2020