۱
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۳
کد مطلب : ۴۴۹۲۵
کمرنگ‌شدن سفارش بافتِ فرش؛

کرونا و دست‌بافت‌هایی که روی دست بافندگان ماند/ افزایش قیمت فرش در چهارمحال و بختیاری

در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا، بخشی از کارگاه‌ها و مجتمع‌های فرش استان غیر فعال شد و بخشی از فرش تولیدی استان به دلیل نبود صادرات تخصصی فرش، روی دست بافندگان ماند.
کرونا و دست‌بافت‌هایی که روی دست بافندگان ماند/ افزایش قیمت فرش در چهارمحال و بختیاری
به گزارش جهانبین نیوز؛ استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌هایی است که در حوزه فرش دستباف جزء استان‌های به نام بوده و به دلیل اینکه از دیرباز تاکنون در تمام 9 شهرستان بافنده فرش وجود داشته در حال حاضر حدود 1100 بافنده فرش در این استان وجود دارد.

فرش چهارمحال و بختیاری مطابق با معاهده بین المللی لیسبون که جمهوری اسلامی ایران با تصویب مجلس شورای اسلامی در سال 1380 به آن ملحق شد، به ثبت جهانی نشان جغرافیایی رسیده است.راز ماندگاری فرش بارده در رنگرزی طبیعی این هنر است

ملکی یکی از بافندگان فرش در استان چهارمحال و بختیاری به خبرنگار ما می گوید: يكي از مناطقي كه در كنار فرش چالشتر به فرش بافي مشغول مي باشد روستاي بارده است و هم اكنون حدود 500تا 600نفر در روستاي بارده به فرش بافي مشغول مي باشند.

این بافنده گفت:ويژگي ها فرش بارده در تعداد گره هاي آن است كه هيچ فرش ديگري اين تعداد گره ندارد.

به گفته وي،فرش بارده داراي 800گره در 100گره در هر دريف مي باشد كه اين ويژگي منحصر به فرد قالي بارده در جهان است.

وي ياداور شد :اين تعداد گره در قاليچه هاي دست بافت بارده به 900گره در 100گره مي رسد كه باعث مي شود استحكام فرش بارده طولاني تر از ساير فرش هاي ايراني باشد.

محمدی یكي ديگر از سررشته دارند فرش دست بافت نيز گفت: راز اين ماندگاري فرش بارده را در رنگرزي طبيعي اين هنر دستي است.

به گفته وي،رنگرزي خامه هاي فرش در بارده به مدت دو ماه با مواد طبيعي مانند پوست گردو،رناس ،پوست انار است و در قالي بارده 12رنگ طبيعي با طيف هاي مختلف به كار گرفته مي شود.خیلی از فرش هایی که بافته ایم روی دستمان مانده

یکی دیگر از بافندگان در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: متاسفانه امسال مواد اولیه فرش قیمت خیلی بالایی دارد و نه برای تولید کننده صرفه ای دارد و نه برای مصرف کننده
این بافنده گفت: خیلی از فرش هایی که ما بافده ایم روی دستمان مانده و خریداری نیست.

او از مسئولین خواست که به این مشکل ان ها رسیدگی کنند.

50هزار متر مربع فرش دستباف در چهارمحال و بختیاری تولید شد

علیرضا جیلان رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز؛ اظهار کرد: امسال تاکنون حدود ۵۰ هزار مترمربع فرش دستباف در چهارمحال و بختیاری تولیدو روانه بازار مصرف شد.

رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری از تولید حدود ۵۰ هزار مترمربع فرش دستباف در این استان طی سه ماهه نخست امسال خبر داد.

علیرضا جیلان به فعالیت ۱۰۰ هزار بافنده فرش اشاره کرد و گفت: در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا، بخشی از کارگاه‌ها و مجتمع‌های فرش استان غیر فعال شد و بخشی از فرش تولیدی استان به دلیل نبود صادرات تخصصی فرش، روی دست بافندگان ماند.

رییس اداره فرش سازمان صمت چهارمحال و بختیاری افزود: گبه، یلمه، فرش بختیاری و نائینی چهار سبک معروف فرش دستباف استان را تشکیل می‌دهد، که فرش دستباف استان دارای مهر اصالت رنگ و شهرت جهانی دارد.

وی، با اشاره به اینکه بیشتر بافنده‌های استان تمایل به فعالیت خانگی دارند، تصریح کرد: سفارش‌پذیری فرش در استان به دلیل محدود بودن فضای کارگاه‌های فرش بافی کمرنگ است.

رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: شیوع ویروس کرونا در اواخر سال گذشته در کشور، موجب اثرگذاری بر روی تولید فرش چهارمحال و بختیاری شد و کارگاه‌های فرش دست بافت استان را به تعطیلی کشاند.

جیلان، به آسیب پذیری ۲۰ مجتمع و کارگاه فرش دستباف استان در اسفندماه سال گذشته و اوایل بهار امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا اشاره و تاکید کرد: فرش چهارمحال و بختیاری به ویژه دو نوع ˈبافت نقشˈ و ˈچالشتریˈ با گل‌های ترنج، لچکی، سرو کاج، گل مینا و با قاب‌های ترکیبی و خشتی‌های چهار ضلعی، یکی از زیباترین آثار هنری ماندگار در این سرزمین است که به دلیل استفاده از رنگ‌های طبیعی و گیاهی، دارای رنگ ثابت و اصیل است، به همین دلیل مورد توجه کارشناسان قرار می‌گیرد.

به گزارش جهانبین نیوز؛ چهارمحال و بختیاری دارای ۱۰ شهرستان است و فرش این استان از دیرباز به عنوان یکی از مهمترین صنایع دستی شناخته شده است و طرحهای قالی این استان شهرست ملی و بین‌المللی دارد.

انتهای پیام/1020ج
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹

ساعت:

۱۲:۴۳:۵۷

1 Jul 2020