۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴
کد مطلب : ۳۹۴۹۸
رئیس انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران هشدار داد؛

خطرات مصرف ریتالین تقلبی و قاچاق در بین دانشجویان

رئیس انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران، گفت: قرص ریتالین فقط با ارائه نسخه تحویل می‌شود و ممکن است قرص هایی که به صورت غیرمجاز در دسترس دانشجویان قرار می گیرد، تقلبی یا قاچاق باشد.
خطرات مصرف ریتالین تقلبی و قاچاق در بین دانشجویان
به گزارش جهانبین نیوز؛ دکتر جمشید سلام زاده، اظهار کرد: هر ساله انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران همایشی را برگزار می‌کند و معمولا بیش از ۱۵۰۰ داروساز و پزشک در آن شرکت می‌کنند و آخرین دستاوردها و مباحث بروز را در خصوص دارودرمانی بیماری ها به اشتراک می‌گذارند.

وی افزود: امسال نیز طبق روال همیشه نهمین همایش داروسازی بالینی ایران و هجدهمین کنگره بین المللی آسیایی داروسازی بالینی (ACCP) را داریم که در تاریخ ۳۰ خرداد تا یکم تیر ماه برگزار می‌شود. ویژگی که امسال این همایش را با سال های گذشته متمایز می‌کند، همراهی آن با برگزاری هجدهمین همایش ACCP است. این همایش؛ یک کنفرانس آسیایی داروسازی بالینی است که توانستیم برای اولین بار با جلب موافقت و متقاعد کردن برد تخصصی آن در سطح آسیا، برگزاری آن را با نهمین همایش داروسازی بالینی همزمان کنیم.

رئیس انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران ادامه داد: این همایش به صورت بین المللی برگزار می شود و درصدیم بتوانیم با متخصصین و انجمن های مشابه و هم عرض خودمان در کشورهای آسیایی و به تبع آن با کشورهای اورپایی و آمریکای شمالی ارتباط علمی برقرار کنیم.

سلام زاده افزود: کشور ما در میان کشورهای آسیایی تجربیات بسیار خوبی را در زمینه داروسازی بالینی دارد که می توانیم ضمن بهره مندی از تجربیات سایر کشورها، تجربیات خودمان را نیز به آنها منتقل کنیم.

وی ادامه داد: در این همایش در کنار سخنرانی‌ها و کارگاه‌های تخصصی که برگزار خواهد شد، نشست هایی نیز با اعضای برد انجمن داروسازی بالینی آسیا خواهیم داشت که هماهنگی هایی انجام شود تا در آینده همکاری‌های بیشتری را در زمینه های علمی داشته باشیم.

سلام زاده افزود: همانند سال های گذشته مباحثی که در این کنگره برگزار می‌شود شامل مباحث متنوعی در خصوص دارودرمانی بیماری های شایع نظیر بیماری های قلبی، بیماری های اعصاب و روان، ببماری های گوارشی، بیماری های عفونی و بیماری‌های روماتیسمیاست. علاوه بر این، برخی کارگاه های تخصصی ویژه متخصصین داروسازی بالینی نیز برگزار خواهد شد.

رئیس انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران در خصوص مصرف ریتالین توسط دانشجویان، گفت: ریتالین از آن دسته از داروهایی است که صرفا در داروخانه های منتخب که توسط معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی انتخاب می‌شوند باید توزیع شود و بیماران برای دریافت آن پس از تشکیل پرونده در معاونت های غذا ودارو نیازمند ارائه مدارک و مستنداتی نظیر نسخه و مدارک شناسایی به داروخانه هستند.

وی در پایان گفت: داروخانه ها این دارو را به صورت سهمیه‌ای دریافت می‌کنند و می‌بایست طبق نسخه‌ای که به آنها ارائه شده دارو را به بیمار تحویل دهند. به این ترتیب ریتالینی که به صورت غیرمجاز در دسترس دانشجویان قرار می‌گیرد منشا و منبع مشخصی ندارد. ممکن است واردات قاچاق داشته باشد و یا نمونه‌ تقلبی باشد و یا داروی اصلی توسط سوداگران بیمارنما از چرخه‌ توزیع قانونی خارج و راهی بازارهای غیرمجاز شود. در هر صورت، مصرف خودسرانه این دارو می تواند علاوه بر ایجاد وابستگی در افراد، عوارض متعددی بویژه بر سیستم قلبی عروقی و سیستم عصبی مرکزی و رفتارهای اجتماعی آنها بگذارد.

منبع: مهر

انتهای پیام/1026ج
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸

ساعت:

۰۲:۲۶:۰۷

30 Dec 2019