۰
plusresetminus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۲
کد مطلب : ۴۳۳۸۹
مدیر کل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری:

توسعه در کشورهای پیشرفته با توسعه فضای سبز آغاز می شود

مدیر کل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری گفت: کشورهای پیشرفته با توسعه فضای سبز آغاز می شود و در همین راستا ۷۰ هزار اصله نهال در چهارمحال و بختیاری کاشته شده است.
توسعه در کشورهای پیشرفته با توسعه فضای سبز آغاز می شود
به گزارش جهانبین‌نیوز ؛ علی محمدی‌مقدم مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری چهارمحال و بختیاری  امروز در مراسم آغاز طرح «بسیج همگانی نهال‌کاری» گفت: ۱۴ آذر روز جهانی خاک است که در سال جاری به شعار جلوگیری از فرسایش خاک نامگذاری شده است.

وی توضیح داد: باتوجه به تغییر اقلیم، شرایط آب و هوایی و خشکسالی‌های پیاپی که وجود داشت، به‌منظور ذخیره نزولات آسمانی قرار برآن شد نهال کاری از ۱۴ آذر آغاز شود و تا ۱۵ اسفند ماه ادامه داشته باشد.

محمدی‌مقدم با بیان اینکه توسعه در کشورهای پیشرفته با توسعه فضای سبز آغاز می‌شود، عنوان کرد: امروز در چهارمحال و بختیاری شاهد کاشت ۷۰ هزار اصله نهال در ۱۰ شهرستان با مشارکت آحاد مردم، بسیج سازندگی و سازمان‌های مردم‌نهاد هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری چهارمحال و بختیاری هدف اصلی زا افزایش سرانه فضای سبز در کشور عنوان و تشریح کرد: در دنیا کشورهایی که سرانه فضای سبز آن‌ها زیر ۲۵ درصد است کشور‌های بحرانی به لحاظ مسائل زیست محیطی محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه کشور ایران جز کشورهای بحرانی با فضای سبز کمتر از ۲۵ درصد است و وجود فضای سبز در بحث تولید آب، جلوگیری از فرسایش خاک و جلوگیری از ایجاد گرد و غبار بسیار موثر است.

محمدی مقدم با اشاره به اینکه جلوگیری از فرسایش خاک امروزه بسیار حائز اهمیت است، بیان کرد: مقام معظم رهبری اولین فردی هستند که به موضوع خاک در کشور پرداختند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: مسئله خاک از آن جهت بسیار مهم است که تشکیل یک سانتی‌متر خاک بین بسته به شرایط اقلیمی ۲۰۰ تا یک هزار سال طول می‌کشد.

وی افزود: اینکه مقام معظم رهبری شخصا به موضوع خاک ورود کردند نشان می‌دهد مسئولان متولی و نهادهای مرتبط  در سال‌های گذشته از این موضوت غفلت کردند و به شکل شایسته از این نعمت بهره نبرده‌ایم.

محمدی مقدم اعلام کرد: فرسایش خاک در چهارمحال وبختیاری ۲۰ تندر هکتار است، درصورتیکه در دنیا این حجم فرسایش بین سه تا پنج تندر هکتار است درواقع پنج برابر نرمال دنیا این سرمایه ملی درحال از بین رفتن است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری چهارمحال و بختیاری با خطاب قرار دادن سردار علی‌محمد اکبری فرمانده سپاه قمربنی‌هاشم(ع) توضیح داد: در بارندگی ابتدای سال جاری فرمانده سپاه قمربنی‌هاشم(ع) در بحث کاهش خسارات ناشی از سیل در محل سد گنج و سایر مناطق حضور داشتند.

وی در ادامه گفت: با اقداماتی که در ابتدای سال انجام شد خسارات وارد شد حداقل بود، هرچند هنوز در خصوص این موضوع جای کار کردن است و همچنان اقدامات را ادامه خواهیم داد.

محمدی مقدم عنوان کرد: اگر مدیریت جامع خوزه آبخیز انجام شود قطعا نیازی به پیش‌بینی اعتبار برای خسارات نخواهیم داشت و خوشبختانه نگاه مسئولان به سمت مدیریت جامع حوزه آبخیز رفته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری چهارمحال و بختیاری بیان کرد: امروز ۷۰ هزار اصله نهاد به یاد دو هزار و ۴۴۰ شهید استان کاشته خواهد شد که همیشه یاد و خاطره شهدا را زنده بداریم که هر آنچه امروز داریم به برکت خون شهدا است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: باتوجه به بحث اقتصاد مقاومتی نهال‌هایی که امروز کاشته خواهند شد نهال‌های ثمرده و بومی چهارمحال و بختیاری هستند که کمکی به معیشت مردم هم شود.

انتهای پیام/1029ج
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

شنبه ۷ دی ۱۳۹۸

ساعت:

۲۰:۵۵:۲۷

28 Dec 2019