کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نفس ها از گرانی ها بالا نمی آید/بار سنگین تورم کمر مردم را خم کرده است

3 آبان 1400 ساعت 8:44

گرانی و تورم بیش از اندازه این روزها کمر مردم را خم کرده و دیگر کسی توان مقابله با این وضعیت اقتصادی را ندارد و این مسئولین هستند که باید هرچه سریعتر نسبت به این مسئله چاره سازی کنند.


به گزارش جهانبین نیوز؛ گرانی و اوضاع نابسامان بازار، بصورت مستقیم با سفره مردم درگیر شده و این می تواند نقطه آسیبی برای ضربه زدن به نظام اسلامی، اعتقادات و باورهای دینی مردم باشد و دشمن را شاد می کند.

متأسفانه روزبه‌روز با گرانی‌ لجام‌گسیخته اجناس، کالاها، مواد غذایی و نیازهای ضروری مردم روبه‌رو هستیم، مسئله‌ای که دیگر هیچ‌کسی دل‌خوشی از این بابت ندارد و نگرانی‌ها روزبه‌روز بیشتر هم می‌شود.

این در حالی است که مسئولین نیز اعلام می‌کنند که افزایش قیمت کالاها تا حدودی عادی است و اگر فروشنده‌ای هرروز تغییر قیمت می‌دهد به این دلیل است که اجناس را با تغییر قیمت خریداری می‌کند.

سفره‌هایی که روزبه‌روز کوچک‌تر می‌شود دستاورد گرانی‌هایی است که در پی بی‌پولی‌های مردم رقم می‌خورد و صداهایی که گاهاً شنیده نمی‌شود و یا گوش شنوایی برای شنیدن این حرف‌ها وجود ندارد، حتی بعضاً گریه‌هایی از سر شرمندگی نسبت به اعضای خانواده دور از جمع و خفایا هم وجود دارد که حتی برای بردن یک‌لقمه‌نان برای خانواده‌ هم درمانده مانده است.

حقوق های ما دیگر کفاف زندگی را نمی دهد

یکی از شهروندان شهرکردی در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز؛ می گوید: هربار که برای خرید مواد غذایی به بازارمی روم با افزایش قیمت ها روبه رو می شوم.

او می گوید: من و همسرم هر دوکار میکنیم اما متاسفانه دیگر این حقوق ها کفاف زندگی را نمی دهد.

خسروی اضافه می کند: چرا مسئولین به فکر مردم نیستند چرا آن ها هیچ اقدامی نمی کنند، وضعیت اقتصادی بشدت بد و نگران کننده شده است.

وی تشریح می کند: خیلی از اجناسی را که قبلا می خریدم الان از لیست خرید خود حذف کرده ام اما دیگر نمی توانم اجناس مهم را بیخیال شوم.
 
شرایط اسفناک مردم دردآور است

یکی دیگر از شهروندان به خبرنگار ما می گوید: شرایط اسفناک زندگی در برخی مناطق  چهارمحال و بختیاری  واقعاً ناگوار و دردناک است.

کاظمی بیان می کند: بارها دیده ام که عده‌ای سطل‌های زباله شهرداری را زیرورو می‌کردند شاید با جمع‌آوری کارتن‌ها و نایلون‌های مشکی بتوانند نان شب به دست آورند.

او ادامه می دهد: عده‌ای جلوی جوی آب نشسته و به‌عنوان دست‌فروش وسایل پلاستیکی و دست‌دوم که اغلب به‌دردنخور بودند را به حراج گذاشته بودند و جلوی آتشی که ساعت‌ها شعله‌ور بود خود را گرم می‌کردند .

کاظمی عنوان می کند: ای کاش مسئولین راه حل را زودتر پیدا می کردند و مردم ایران را از این وضعیت اسفناک نجات می دادند چراکه مردم دیگر توان خرید کردن چیزی را ندارند.

تورم برای دولت عادی شده است

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی گفت: در طول سال‌های گذشته متاسفانه تورم‌ به پدیده‌‌ای عادی برای مسئولان تبدیل شده است.

احمد راستینه در گفت‌وگو با رسانه ها با اشاره به مشکلات معیشتی‌ مردم‌ اظهار داشت: مجلس یازدهم در حالی تشکیل شد‌ که ناکامی‌های جدی در عرصه اقتصادی داریم که این ناکامی‌ها به سرمایه‌اجتماعی یعنی اعتماد مردمی آسیب وارد کرده و مردم منتظرند که در این عرصه اتفاقاتی رخ دهد و گام‌هایی برداشته شود و نسبت به وضعیت اقتصادی مخصوصا اقتصاد‌ پساکرونا‌ تصمیمات عاجلی‌ گرفته شود‌. ‌

وی با بیان اینکه یکی از اقداماتی که مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار خواهد داد نظارت بر دستگاه‌ها برای پیگیری عملیاتی شدن قوانین در حمایت از تولید، به ویژه در سالی که به نام جهش تولید نامگذاری شده است افزود: برای رفع مشکلات اقتصادی یا کم کردن‌ آسیب‌های اقتصادی که امروز کشور گرفتار آن است تمرکز جدی باید در بحث تولید شکل بگیرد‌.

نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تشکیل فراکسیون‌ ویژه به نام " حمایت از تولید" یکی از کارهایی است که مجلس یازدهم پیگیری خواهد کرد که البته این فراکسیون‌ ویژه وظیفه اصلی‌اش این است که قانون حمایت از کسب و کار  را که در سال‌های گذشته تصویب شده برای‌ عملیاتی شدن آن نظارت‌های لازم را اعمال و پیگیری و مطالبه‌گری لازم را از دستگاه‌های مجری به عمل آورد‌.

راستینه ادامه داد: از طرفی دستگاه‌ها و تولیدکنندگانی  که در بحث کرونا دچار آسیب‌های اقتصادی شدند، علاوه‌ بر تدابیری که دولت در این خصوص اندیشیده است‌ مجلس‌شورای اسلامی باید نظارت کند که آیا این‌ تدابیر دولت به صورت درست عملیاتی می‌شود؟  لذا، با نظارت بر تدابیر اعلامی  دولت تلاش می‌کنیم که حداکثر حمایت از شبکه‌های تولید و مشاغلی که دچار آسیب شدند اتفاق بیافتد .

وی افزود:  این مهم نیازمند کمک مردم، اقتصادهای خرد، شبکه‌های تولیدی و حمایت مردم از مجلس برای اعمال حمایت از این نظارت خواهد بود.

نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه مجلس دهم کارش تمام شده و  پرداختن‌ به موضوع مجلس دهم دردی از درد مردم دوا نمی‌کند، خاطرنشان کرد: امروز باید بگوئیم مجلس یازدهم چه باید بکند، مجلس یازدهم باید روی قصه رشد اقتصادی کشور که الان قریب 8 سال است که میانگین رشد اقتصادی کشور صفر است، یعنی توان خلق ثروت در طول زمان کاهش پیدا کرده است، تمرکز کند.

راستینه با بیان اینکه درآمد سرانه مردم و قدرت خرید مردم و سبد معیشتی مردم کوچک شده است،  گفت: یکی از کارهایی که مجلس یازدهم باید روی آن متمرکز شود این است که چه باید بکند که کشور را از این رکود اقتصادی و وضعیت رشد شاخص‌ها‌ به خصوص رشد شاخص اقتصادی عبور دهد‌.

وی افزود: در طول سال‌های گذشته تورم‌ متاسفانه به پدیده‌ عادی برای مسئولین تبدیل شده است اما تورم در تمام دنیا یک پدیده غیر معمول و یک مرض اقتصادی است و متاسفانه ما جزو‌ کشورهایی هستیم که بالاترین نرخ تورم در دنیا را داریم‌.

نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حالی که از سال 94 تا 98 حدود 3 میلیون نفر به جمعیت شاغلین اضافه شده اما بیشترین جمعیت شاغلین ما در طول 4 سال گذشته به مشاغل خرده‌ فروشی و تعمیرات  که اساسا این‌ها به معنی بنگاه اقتصادی یا اشتغالی که تولید ارزش افزوده کند یا کمک به رشد اقتصادی باشد، نبوده است‌.

به گزارش جهانبین نیوز؛ قشر ضعیف جامعه به دلیل سیر صعودی قیمت مواد غذایی حتی قدرت خرید محصولات غذایی  را ندارند که لازم است مسوولان با جدیت به این مسئله ورود پیدا کند و تلاش بیشتری برای بهبود این وضعیت داشته باشد.

قیمت‌ها در بازار در سطح کلان هر روز تغییر می‌کند و بازاریان نیز به این مسئله اذعان دارند و پشت این مسئله دست‌های فاسد دلالانی وجود دارد که می‌آیند و نظام اقتصادی را مختل می‌کنند.

لازم است مسوولان ورود کرده و انتظار می‌رود قوه قضاییه از گرانی و تورم لجام‌گسیخته جلوگیری کند تا در آینده نزدیک، شاهد ثبات در بازار باشیم.

از سوی دیگر افزایش قیمت‌ها تا حدودی به خود مردم برمی‌گردد که گاهی انبارهایی از مواد غذایی احتکار شده توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) کشف می‌شود که ناشی از حرص است و منجر به گرانی می‌شود، ازاین‌رو مردم باید در مبارزه با تورم همراهی کنند.

انتهای پیام/1020ج


کد مطلب: 48913

آدرس مطلب :
https://www.jahanbinnews.ir/news/48913/نفس-گرانی-بالا-نمی-آید-بار-سنگین-تورم-کمر-مردم-خم-کرده

جهان بین
  https://www.jahanbinnews.ir