کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نماینده مردم شهرستان شهرکرد،سامان و بن در مجلس شورای اسلامی؛

طرح صیانت از حقوق کاربران قانون راهبردی رفع فیلترینگ و امن سازی بستر فعالیت های گسترده دیجیتالی است

6 مرداد 1400 ساعت 16:21

احمد راستینه گفت: تعداد موافقان ثبت نامی برای دفاع از طرح صیانت از از حقوق کاربران فضای مجازی به ۵۰ نفر رسید بسیاری از افرادی هم که به عنوان مخالف ثبت نام کرده اند خود با کلیات طرح نه تنها مخالف نیستند بلکه از آن دفاع هم می‌کنند، تنها مخالفت آنها بحث ۸۵ شدن این طرح است.


احمد راستینه نماینده مردم شهرستان های شهرکرد، سامان و بن در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز؛ اظهار کرد: تعداد موافقان ثبت نامی برای دفاع از طرح صیانت از از حقوق کاربران فضای مجازی به ۵۰ نفر رسید بسیاری از افرادی هم که به عنوان مخالف ثبت نام کرده اند خود با کلیات طرح نه تنها مخالف نیستند بلکه از آن دفاع هم می‌کنند، تنها مخالفت آنها بحث ۸۵ شدن این طرح است.

وی تصریح کرد:  به عبارتی معتقدند به جای آنکه یک کمیسیون تخصصی همچون تلفیق که از افراد متخصص همه کمیسیون ها تشکیل می شود به این طرح رسیدگی کند، این طرح در صحن علنی مورد بررسی قرار گیرد و البته موافقان از جمله این جانب معتقدند یک کمیسیون تلفیقی از متخصصین همه کمیسیون ها می تواند معایب طرح را برطرف کند و به صورت دقیق تر و کارشناسی تر این طرح را بررسی نماید.

راستینه ادامه داد: ما معتقدیم این طرح نه تنها سبب مشکل برای فعالیت های کاربران در فضای مجازی و پلتفرم های خارجی نمی شود بلکه با ضابطه مند شدن فعالیت پلتفرم ها بحث فیلترینگ دیگر معنایی نخواهد داشت و پلتفرم های خارجی با اخذ مجوز و ایجاد دفتر نمایندگی در ایران می بایست به تعهداتشان در حمایت از حقوق کاربران عمل نمایند .

وی اضافه کرد: به عبارتی پلتفرم های خارجی می توانند خدمات دولت الکترونیک از جمله تراکنشهای مالی را هم انجام دهند آنهایی که نگران مشاغل در فضای مجازی هستند به هیچ عنوان این طرح را مطالعه نکرده اند و به دروغ موافقان این طرح را متهم به مسدود سازی اینترنت می کنند در حالیکه در این طرح مادامی که برای پلتفرم های خارجی جایگزینی نیست هیچکس حق فیلتر کردن آن‌ها را نخواهد داشت.


راستینه خاطر نشان کرد:  در این طرح برای صیانت از اشتغال کاربران فضای مجازی یک کمیسیون مشخصی پیش بینی شده است تاکسی در این بستر دچار مشکل نشود و اشتغالش آسیب نبیند.
 
وی یادآور شد: با تخریب و تهمت و سیاه نمایی میدان دفاع از حقوق مردم را خالی نمیکنیم و معتقدیم باید برای دفاع از حقوق کاربران فضای مجازی شعار ندهیم .کاسیان فیلترینگ نگران ضابطه مند شدن فضای مجازی هستند چرا که می‌دانند با پذیرش تعهد از طرف پلتفرم های خارجی و داخلی دیگر فیلترینگ معنایی نخواهد داشت لذا صدای جیغ بنفش آن ها بلند شده است. 
 
راستینه عنوان کرد: در این طرح به هیچ عنوان برای کاربران فضای مجازی جرم انگاری نشده است ولی برای پلتفرم ها در صورتی که حقوق و حریم کاربران را صیانت نکنند و به تعهداتشان عمل نکنند جرم دیده شده است، تعجب این است مدعیان دفاع از حقوق مردم به جای آنکه از این اقدام بزرگ که در دفاع از حقوق مردم طراحی شده است حمایت کنند فریاد شان بلند است که چرا برای دفاع از حقوق و حریم خصوصی کاربران فضای مجازی قانون تدوین می شود.

وی یادآور شد: گویا افرادی در فضای مجازی با حرمت شکنی و افشای داده ها و عدم رعایت حریم خصوصی و سرکشی در حسابهای دیگران و اخاذی از آنها و راهبری سبک زندگی مردم با تهدید و ارعاب کاسبی می کنند و حتماً مردم شریف ایران اسلامی این دروغ های کاسبان فیلترینگ را نخواهند پذیرفت.

راستینه گفت: چه بسیار پرونده‌هایی که در دستگاه قضایی به علت کاسبان فیلترینگ  وجود دارد از جمله سرکشی در حساب دیگران، اخاذی مجازی، شکستن حریم خصوصی دیگران، صفحه های پر از خشونت بر علیه کودکان،  فریب و دروغ های عاشقانه و متاسفانه قانونی برای برخورد با این هنجار شکنی های ویرانگر که بسیاری از کانون های خانواده را ویران ساخته وجود ندارد.

وی اذعان داشت:  همه می دانند هیچ پدر و مادری راضی نمی شود که فرزندش در فضای مجازی مورد سوء استفاده و تهدید قرار بگیرد و همه می خواهند در یک فضای امن ،کسب و کار های خود را توسعه دهند، اشتغال پایدار را برای نوجوانان و جوانان خود رقم بزنند و بستری سالم برای ارتباطات گسترده مجازی فراهم سازند .
 
راستینه خاطر نشان کرد: فضای مجازی امروز یک حقیقت است و نمی توان با شعار و احساس زندگی مردم را به مخاطره انداخت همه تلاش ما در این طرح این است که امنیت خاطر را برای فعالیت گسترده دیجیتالی فراهم نماییم و اقتصاد پویای فضای مجازی را با گسترش فرصت های شغلی، تبلیغی و فروش محصولات تولیدی فراهم نماییم.

انتهای پیام/ ۱۰۲۰ج


کد مطلب: 48162

آدرس مطلب :
https://www.jahanbinnews.ir/news/48162/طرح-صیانت-حقوق-کاربران-قانون-راهبردی-رفع-فیلترینگ-امن-سازی-بستر-فعالیت-های-گسترده-دیجیتالی

جهان بین
  https://www.jahanbinnews.ir