۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
کد مطلب : ۴۵۷۷۰
مرگ تدریجی قنات ها؛

خشکی قنات ها چهارمحال و بختیاری را با چالش روبه رو کرده است

علت کم‌آبی در استان چهارمحال و بختیاری و خشک شدن قنات و چشمه‌ها برداشت بی‌رویه از منابع آبی زیر زمینی است و در حقیقت آنچه استان را با چالش روبرو کرده همین امر است.
خشکی قنات ها چهارمحال و بختیاری را با چالش روبه رو کرده است
به گزارش جهانبین نیوز؛ ایرانیان در سراسر جهان به عنوان مبدعین قنات شناخته شده‌اند با این حال زنگ خطر نابودی قنات ها در ایران به صدا درآمده است و روز به روز تعدادی از آن ها از حیز انتفاع خارج می شوند.

ایرانیان در سراسر جهان به عنوان مبدعین قنات شناخته شده‌اند با این حال زنگ خطر نابودی قنات ها در ایران به صدا درآمده است و روز به روز تعدادی از آن ها از حیز انتفاع خارج می شوند.

برداشت‌های بی رویه توسط چاه‌های کشاورزی عامل اصلی خشکیدن آب قنات‌هاست؛ توجه نکردن به اجرای عمل لای‌روبی، اجرای پروژه‌های عمرانی مانند احداث شهرک‌ها، فرودگاه‌ها و ... بدون توجه به وجود قنات‌ها و خشکسالی و آلوده شدن آب قنات‌ها از جمله عوامل دیگری است که قنات‌ها را به ورطه نابودی کشانده است؛ تا جایی که به گفته مدیر کل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران طی سال‌های اخیر میزان آبدهی قنات‌ها به چهار میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

تعداد رشته قنات‌های موجود در کشور بر اساس آمار برداری‌های سال 90 معادل41 هزار رشته اعلام شده است و که از این تعداد قنات، چهار میلیارد متر مکعب آب برداشت می‌شود این در حالیست که بر اساس آماربرداری‌های سال 85، معادل 36 هزار رشته قنات در کشور شناسایی شده بود که از آن هشت میلیارد متر مکعب آب برداشت می‌شد یعنی اگرچه در سال 90، پنج هزار رشته قنات بیشتر شناسایی شده‌ است اما به گفته راعی مدیر کل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران میزان آبدهی قنات‌ها به چهار میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.خطر خشکی قنات ها چهارمحال و بختیاری را تهدید می کند

خسروی یکی از کارشناسان کشاورزی در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز ؛ ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: یک سوم قنات‌های استان به دلیل کاهش بارندگی کاملا خشک شده‌اند و دو سوم بین 40 تا 80 با کاهش آب مواجه هستند.

وی با بیان اینکه قنات‌های استان یک منبع تغذیه برای کشاورزی و تامین آب شرب هستند، افزود: 18 درصد باغات و زراعی ما از قنوات آبیاری می‌شود.

نوربخش ادامه داد: بیشترین قنات‌ها در شهرستان‌های بن، سامان و بروجن هستند و 12 رشته از قنات‌ها با هماهنگی میراث فرهنگی به ثبت می‌رسد و به عنوان یک قنات تاریخی و جز آثارملی محسوب می‌شوند.

وی بیان کرد:  قنات بروی فرخشهر، قنات جعفرآباد سفید دشت، قنات لغدمه سامان و قنات سردارجنک ایرانچه جز شاخص‌ترین قنات های استان هستند.کاهش آب دهی قنوات در چهارمحال و بختیاری

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: آب دهی قنات های چهارمحال و بختیاری کاهش یافت.

غلامرضا ذاکری  با بیان اینکه آب دهی قنات‌های چهارمحال و بختیاری کاهش یافت، اظهار داشت: ۳۰ درصد قنات‌های چهارمحال و بختیاری با کاهش آبدهی مواجه شده است.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: ۵۰ درصد قنات‌های چهارمحال و بختیاری خشک شده است.

وی ادامه داد: کاهش بارش‌ها و تغییر الگوی بارش در این استان از مهمترین عوامل کاهش آبدهی قنات‌ها در این استان است.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: حفظ اشتغال بخش کشاورزی در این استان نیازمند بهره گیری از تجهیزات نوین آبیاری در این استان است.

به گزارش جهانبین نیوز ؛ کارشناسان معتقدند که در هزاره سوم، بحران آب یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های انسان آینده‌نگر امروزی است.حقیقت آن است که خشکسالی علاوه بر بیابان‌زایی و پیشروی ماسه‌ها و خشکی قنات ها، افت حاصلخیزی خاک و افزایش مهاجرت را درپی داشته است، امری که حیات دامداری و بقای کشاورزی  را بسیاری از استانها ازجمله استان چهارمحال و بختیاری در معرض خطر نابودی قرار داده است.

دراستان چهار محال و بختیاری علی رغم برخورداری از موقعیت های آبی مثل سرشاخه بودن زاینده رود و کارون، چندین دشت مهم که روزگاری حاصلخیز بوده و کشاورزی رونق داشته اکنون به کویر تبدیل شده است و ما فکر می کنیم که تنها راه حل برون رفت از این وضعیت این است که نگاهمان را به آب تغییر دهیم و به عنوان یک موضوع ملی آن را ببینیم. از این رو باید آب را مدیریت کنیم و کشاورزی مان را با استفاده از علم و تکنولوژی به روز کنیم و به سمت کشت درختان و گیاهان کم مصرف برویم تا علاوه بر مدیریت و کنترل آب از مهاجرت روستائیان جلوگیری کنیم و کشاورزی را که شغل اصلی مردم است نجات دهیم.
 
انتهای پیام/1020ج
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

ساعت:

۱۲:۰۵:۵۷

20 Oct 2020