۰
plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۱
کد مطلب : ۴۲۹۰۳
رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری خبر داد:

افزایش 3 برابری کشت کلزا در چهارمحال و بختیاری

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: سطح زیر کشت پاییزه محصول دانه روغنی کلزار در این استان امسال نسبت به سال زراع جاری از سه برابر کشت فراتر رفت.
افزایش 3 برابری کشت کلزا در چهارمحال و بختیاری
ذبیح الله غریب رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با جهانبین نیوز با بیان اینکه سطح زیر کشت پاییزه محصول دانه روغنی کلزار در این استان امسال نسبت به سال گذشته از سه برابر کشت افزایش یافته است، گفت:

غریب اظهارداشت : در سال زراعی ۴۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی استان زیر کشت محصول اساسی کلزا رفت که امسال با تامین بذر اصلاح شده و برخی نهاده‌های مورد نیاز، برای کشت ۹۰۰ هکتار برنامه‌ریزی شده است.

وی با اشاره به اینکه کشت دانه روغنی کلزا با به کارگیری سیاست‌های تشویقی، قیمت مناسب و جذاب، خرید تضمینی، پرداخت به موقع بهای محصول و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت بانکی کشت دانه روغنی کلزا افزایش می‌یابد.

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: این محصول روغنی پرمصرف آب کمتری نیاز دارد ، روغن کلزا مرغوبیت بالایی دارد و در برابر خشکسالی مقاومت بیشتری داشته ، از این رو کشت کلزا اقتصادی تر از سایر دانه های روغنی است.

وی، از توزیع گسترده بذر کلزا اصلاح شده بصورت قیمت نیم بهاء و کشت اراضی ۵ هکتار به بالا را بصورت را رایگان خبر داد و گفت: پیشنهاد ۵۰ هزار ریالی خرید تضمینی کلزا برای این محصول در نظر گرفته شده است.

غریب ، قیمت تضمینی محصولات کشاورزی را تابعی از میزان تورم و افزایش نهادههای کشاورزی بیان کرد و گفت: پارسال بهای خرید تضمینی کلزا حدود ۳۲هزار و ۳۹۱ ریال بود که قیمت ۵۰هزار ریالی کلزا برای سال آینده زراعی ، مناسب است.

وی از فراوانی و نبود محدودیت در توزیع بذر کلزا در استان را یادآور شد و افزود: بهره برداران برای تامین بذر مورد نیاز تا پایان زمان کشت نیمه مهرماه دغدغه و نگرانی نداشته باشند.

رییس سازمان چهارمحال و بختیاری تولید بیش از ۳۰۰ تن روغن از کارخانجات روغن‌کشی این استان را یادآور شد و توضیح داد: سالانه این میزان روغن کلزا، آفتابگردان و کنجد در کارخانه روغن‌کشی این استان تولید و روانه بازار مصرف می شود.
غریب اظهار داشت: محصولات اصلی این کارخانه تولید روغن است و محصولات فرعی در زنجیره خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به حمایت جهاد کشاورزی از توسعه کشت دانه های روغنی به ویژه کلزا افزود: پوشش ۱۰۰درصدی بیمه کلزا کاران، پرداخت یارانه ۵۰ درصدی دانه کلزا مهمترین اقدامات حمایتی دولت از کلزا کاران این استان است.

روغن کلزا به دلیل حضور اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول از کیفیت تغذیه ای بالایی برخوردار است و بین ارقام و در شرایط مختلف تنوع زیادی در ترکیب اسیدهای چرب آن مشاهده می شود.

سالانه در چهارمحال وبختیاری بیش از ۱.۵ میلیون تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلات تولید می شود، سطح زیرکشت استان نیز ۲۷۰ هزار هکتار با ۶۰ هزار بهره بردار است

انتهای پیام/1022ج
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

شنبه ۷ دی ۱۳۹۸

ساعت:

۰۶:۵۸:۲۴

28 Dec 2019