کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

به مناسبت فرا رسيدن ماه محرم؛

آداب و رسوم عزاداري ماه محرم در شهرستان لردگان+ عکس

14 شهريور 1398 ساعت 11:07

مردم شهرستان لردگان در ايام دهه اول محرم هر کدام به نوعي ارادت خود را به امام حسين (ع) به اثبات مي رسانند، به طوري که مرد و زن و پير و جوان در مراسمي که بيشتر با همان شيوه سنتي برگزار مي‌شود، شرکت مي کنند.


به گزارش جهانین نیوز؛ هر ساله با آغاز ماه محرم شهر لردگان حال و هواي ديگري به خود مي‌گيرد و مردم لردگان مانند ساير هموطنان، با شيوه هاي خاص خود به سوگواري سيد شهدا (ع) مي پردازند.

جوانان اين شهرستان ده روز قبل از شروع ماه محرم با تهيه پارچه‌هاي سياه و داربست‌هاي فلزي به شيوه سنتي تکيه‌هاي عزاداري در سطح محله هاي مختلف داير مي‌کنند و با آماده کردن ابزار عزاداري خاص اين شهرستان همچون زنجير، علم عزاداري و بلندگوها و طبل‌ها خود را براي عزاداري امام حسين (ع) آماده مي‌کنند.
 
 
دسته هاي سينه زني و زنجيرزني در شهر

در شهرستان لردگان سينه‌زن‌ها و دسته‌هاي زنجيرزني دسته دسته گرد هم مي‌آ‌يند و با کامل شدن هيئت‌ با تشکيل دو ستون به عزاداري مي‌پردازند؛ که معمولاً هيات هاي مذهبي از روز پنجم ماه محرم اقدام به حرکت دسته هاي سينه زني و زنجيرزني در کوچه، خيابان ها و امامزادگان مي کنند و خود را براي برپايي اصلي ترين مراسم عزاداري در ايام تاسوعا و عاشورا آماده مي سازند.
 
 
مجالس عزاداري

هيات مذهبي شهرستان لردگان از شب اول محرم به مدت يازده شب هرشب مجالس عزاداري و منبرخواني توسط روحانيون که از خود شهرستان و يا استان هاي همجوار اصفهان يا قم دعوت مي شوند در مساجد وحسينيه ها برگزار مي شود.

سينه زني واحد

مراسم سينه زني واحد، يک سبک عزاداري شناخته شده که در برخي از روستائيان شهرستان ديده مي شود.
 
 سفره هاي نذري

سفره هاي نذري که از ديرباز در بين عزاداران لردگاني متداول بوده است، زنان خانه ها نيز در اين مجالس علاوه بر انجام مراسم دعا و در رفع مشکلات به همديگر کمک مي کنند و  معمولا، در آن برنج، خورشت، نان و خرما، آش، حليم، شله زرد و... بين عزاداران حسيني توزيع و پخش مي شود. و اين رسم بيشتر در شب هاي و روز هاي تاسوعا و عاشورا انجام مي گيرد.
 
 
شب شام غريبان

مردم شهرستان لردگان در شب شام غريبان به ياد شب اول شهادت حسين ابن علي (ع)، شمع روشن مي کنند و با راه اندازي دسته هاي سينه زني و يا به صورت خانوادگي بر مظلوميت آن بزرگوار و اسارت اهل بيتش (عليهم السلام) در کنار قبور مطهر شهدا در پاسي از شب به مناجات و گريه مي پردازند
.

تعزيه خواني

تعزيه خواني يکي ديگر از مراسم هاي ماه محرم است که در تعزيه خواني واقعهٔ کربلا به دست افرادي که هر يک نقشي از شخصيت هاي اصلي را بر دوش دارند، نشان داده مي شود.
 
مراسم تاسوعا و عاشورا

مراسم تاسوعا و عاشورا همه ساله با تجمع خيل عظيمي از عزاداران حسيني با راه اندازي دسته هاي سينه زني و زنجيرزني در مکان هاي مذهبي، امازادگان و قبور مطهر شهدا و شهداي گمنام شهرستان لردگان جمع مي شوند و به سينه زني و زنجير زني مي پردازند.

 

نماز ظهر عاشورا

عزاداران و هيات مذهبي شهر لردگان به ياد ظهر عاشورا هرساله هنگام اذان ظهر در روز عاشورا در محل چهارراه شهرداري جمع مي شوند و نماز ظهر عاشورا را به جا مي‌آورند که بدين گونه مراسم سوگواري دهه محرم به پايان مي‌رسد.
 

پياده روي اربعين حسيني 

هر ساله عزاداران شهرستان لردگان با پاي پياده و راه اندازي دسته هاي سينه زني از مرکز شهر لردگان به طرف امام زاده پير محمد علي مصافت پنج کيلومتري را طي مي کنند و در آنجا به عزاداري مي پردازند.
 
 
انتهاي پيام630 ل


کد مطلب: 42786

آدرس مطلب :
http://www.jahanbinnews.ir/news/42786/آداب-رسوم-عزاداري-ماه-محرم-شهرستان-لردگان-عکس

جهان بین
  http://www.jahanbinnews.ir