۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۹
کد مطلب : ۴۰۴۷۶
به بهانه روز سالمندان:

ده درصد جمعیت استان را سالمندان تشکیل می دهند/تکریم سالخوردگان از الزامات جامعه انسانی است

تکریم سالخوردگان از الزامات جامعه انسانی بوده و نیازمند حمایت مسئولین است .
ده درصد جمعیت استان را سالمندان تشکیل می دهند/تکریم سالخوردگان از الزامات جامعه انسانی است
به گزارش جهانبین نیوز؛ سازمان ملل در سال ۱۹۸۲ شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای تعیین یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد تا اینکه در سال ۱۹۹۰ این شورا اول اکتبر را روز جهانی سالمندان تعیین کرد.

سالمندی دوره ای از زندگی است که از ۶۰ یا ۶۵ سالگی شروع می شود. در تعریف سالمندی نمی توان زمان خاصی را مشخص کرد، بلکه سالمندی را می توانیم با ویژگی های خاصی که فرد در زمانی از زندگی خود پیدا می کند بشناسیم.

معمولا سالمندی با کاهش یا افت توانایی های جسمی، فکری، اجتماعی و... شناخته می شود. برخی از این تغییرات در جسم روی می دهد به عنوان مثال در سالمندی ۵۰درصد از سلول های قشر مخ تحلیل می رود، به خصوص نورون های عصبی که ارتباط مستقیمی با بینایی، شنوایی و اعصاب حرکتی دارند.

این تحلیل در بخش هایی از مخ که مربوط به نظم بخشی اطلاعات، قضاوت و تفکر است کمتر اتفاق می افتد. به سبب این که قلب با نیروی کمتری پمپاژ می کند، بیماری های قلبی و عروقی نیز پیش می آید. ضعف دستگاه ایمنی هم باعث می شود سالمندان نسبت به جوانان زودتر بیمار شوند و دیرتر بهبود یابند.

از نظر اجتماعی هم سالمندان با تحولات زیادی در زندگی روبه رو می شوند. برخی از این رویدادها عبارت است از: بازنشستگی، یائسگی، سپرده شدن به خانه سالمندان به وسیله فرزندان، فوت همسر و... به هر حال مهم ترین مشکلات سالمندان که به نوعی برای اطرافیان هم مشکلاتی ایجاد می کند به خطر افتادن سلامتی و استقلال آن ها و احساس تنهایی و گاهی هم حس بی ارزشی در روابط با دیگران است.

سالمندان، در روزگاری دیگر و در شرایط و آدابی متفاوت پرورش یافته اند و دل بسته سنت های خود هستند و بدین دلیل، نمی توانند بی مهری نسل جدید را به سنت های قدیم بپذیرند.

جوانان نیز در محیط هایی نو و تحت تأثیر عوامل جدیدی رشد کرده اند. از این رو، باگرایش های تازه و نوجویی های گاه افراطی، با سنت ها به ستیز برمی خیزند.

این سنت گرایی از یک سو و نوگرایی از سوی دیگر، بستر مناسبی برای پدید آمدن بحرانی در درون خانواده و اجتماع است.

برای زدودن فاصله های میان دو نسل، هم جوانان و هم سالمندان، نیازمند نقد حکیمانه هستند. جوانان باید بدانند هر کهنه ای، بی ارزش و کم اهمیت نیست و هر تازه ای، مطلوب و مشروع و پذیرفتنی. کهن سالان نیز باید بپذیرند که هر کهنه ای، ارزشمند و مقبول و هر نویی، بی قدر و منفور نیست.

با این همه، باید این ارزش در میان جامعه اسلامی ما نهادینه شود که با وجود هر اختلاف و تفاوت سلیقه، سالمندان از هر نو و تازه ای، گرامی تر، مهم تر و شایسته تر به احترامند.سالمندان بیش از هرچیزی نیاز به حمایت عاطفی دارند

گلبناز فروزنده یکی از سالمندان در استان چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز اظهار کرد: بسیاری از زنان سالمند بر این باورند که روابط و مناسبات خانوادگی آنها را درهم ریخته و آنها را به لحاظ اجتماعی، کنار گذاشته است.

وی تصریح کرد: زندگی شهری بسیار پیچیده شده و وقتی سن ما رو به افزایش است هر روز شاهد مشکلات بیشتر از سوی جامعه هستیم.

وی ادامه داد: ما بیشتر وقت خود را در خانه میگذرانیم و هر روز شاهد بیماری های تازه هستیم.

فروزنده اذعان داشت: از روزی که سن ما بالا رفته مجبوریم به تنهایی زندگی کنیم و میزان درآمد ما نیز کفاف خرج و مخارج زندگی ما را نمی دهد.

وی عنوان کرد: گاهی اوقات در انجام فعالیت های روزانه نیز دچار مشکل میشویم و حتی دیگر توان آمدن به دل جامعه را نداریم.

وی بیش از هرچیزی حمایت عاطفی و حمایت های اجتماعی را لازم دانست و گفت: ما به اندازه یک بچه خردسال نیازمند توجه دیگران و حمایت های عاطفی هستیم.

فرونده ادامه داد: من و همسرم بیشتر وقت خود را به بطالت میگذارانیم و هیچ انگیزه ای برای سپری کردن اوقات فراغت خود نداشته و نداریم.و در واقع از این سن به بعد عمر و زمان خود را به بیهودگی تلف میکنیم..فرهنگ سازی و توجه به سالمندان در سطح خرد و کلان جامعه باید همنوا و هماهنگ با جامعه باشد

یکی از اساتید جامعه شناسی در گفتگو با جهانبین نیوز در ارتباط با نگاه جامعه به مقوله سالمندی بیان داشت: به لحاظ آماری در ایران ۸٫۵ درصد از کل جمعیت سالمند بالای ۶۰ سال سن هستند که به اقتضای شرایط فرهنگی، اجتماعی و تاریخی؛ کشورمان از یک بُعد دارای نگاه مشترکی با فرهنگ های دیگر است که این امر باعث توجه و رویکرد خاصی به این موضوع می شود.

غفاری تصریح کرد: در گذشته(از ۵۰ سال گذشته به قبل) فردی که عنوان سالمند برای او به کار برده می شد، تجربه زندگی و بهره مندی از تجربه بشری را از بسیاری از افراد دیگر بیشتر کسب کرده بود و همین امر آنها را به دایره المعارف برای فرهنگ خانوادگی، قبیله ای، قومی و محلی زمان خود تبدیل می کرد اما در عصر نوین که تکنولوژی و فناوری اطلاعات نقش مهمی در مسایل و پدیده ها پیدا کرده، سالمندان در برخی مواقع به سبب همراهی نکردن و بهره نبردن از این عوامل همچون گذشته ایفای نقش نمی کنند و باید دانست و این امر یک پدیده جهانی است و ویژه یک و چند کشور نیست.

وی اذعان داشت: همراه نبودن سالمندان با تکنولوژی های تازه و مسایلی که بعد از آن شکل می گیرد موضوعی به شمار می رود که سالمندان و دیگر افراد جامعه باید به آن توجه اساسی داشته باشند تا این قشر را با تکنولوژی همنوا کنند زیرا این امر امکان دارد، مسایل دیگری را به وجود آورد که اجتماعی شدن سالمندان را با مشکل روبرو سازد و سبب به حاشیه رفتن آنها شود، چرا که از نظر علم جامعه شناسی، پدیده اجتماعی شدن ویژه کودکان نیست و این مقوله همیشه و در تمام گروه های سنی وجود دارد.

این استاد دانشگاه درباره فرهنگ سازی در ارتباط با احترام به سالمندان در جامعه اظهار داشت: فرهنگ سازی و توجه به سالمندان در سطح های خرد و کلان جامعه باید همنوایی و همگامی داشته باشد؛ یعنی در سطح کلان مشاهده کرد که طرز تلقی و نگاه دولت، قانونگذاران و مدیران به موضوع سالمندی چگونه است و برمبنای یک پژوهش مستند علمی، فاصله این دیدگاه با نگاه مطلوبی که می تواند وجود داشته باشد، بررسی و این مشکل از میان برداشته شود تا این تغییر نگاه در دستورها و قانون های مربوط به سالمندان صورت پذیرد و اینگونه جامعه شاهد بهبود وضعیت سالمندان باشد.ارائه خدمات تیم های سیار به تمامی بازنشستگان استان چهارمحال و بختیاری

معصومه محمدی معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز ؛ اظهار کرد: با توجه به اینکه سالمندان ما بالای سن ۶۵ سال دارند در حال حاضر ۸۵ هزار سالمند در این استان وجود دارد که از این تعداد ۱۰ هزار نفر آن ها تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند.

وی با اشاره به اینکه جمعیت کشور ما رو به سالمندی پیش می رود تصریح کرد: استان چهارمحال و بختیاری نیز جزء استان هایی است که جمعیت سالمندی آن رو به افزایش است.

محمدی از خدمات ارائه شده به سالمندان تحت پوشش بهزیستی و دیگر سالمندان اشاره کرد و گفت: مستمری ماهیانه، تحویل وسایل توانبخشی، تیم های سیار که به درب منازل رفته و ارائه خدمات می دهند و ... از جمله خدماتی است که بهزیتی به سالمندان استان می دهد.

وی با اذعان بر اینکه تیم های سیار ما به صورت روزانه به سالمندان استان ارائه خدمات می دهند بیان داشت: تیم های سیار تنها متعلق به افراد تحت پوشش نیست بلکه همه سالمندان استان را تحت پوشش قرار می دهد و هر سالمندی می تواند از خدمات تیم سیار استفاده کند.

محمدی یادآور شد: طرح مراقبین سالمندان از جمله طرح هایی است که چه از افراد خانواده و چه پرستاری که از بیرون به خانه آورده و از سالمندان مراقبت کنند ماهانه از طرف بهزیستی کمک می شود.

وی خاطر نشان کرد: آن هایی که تحت پوشش بهزیستی هستند به صورت تک نفره ماهیانه بیش از ۱۰۰ هزار تومان مستمری دریافت می کنند.

محمدی با اشاره به اینکه در راستای تکریم سالمندان لازم است که فرهنگ سازی صورت گیرد عنوان کرد: برای پذیرش سالمندان بین مردم و جامعه باید فرهنگ سازی های لازم صورت گیرد.

وی با اذعان بر اینکه این روزها فرهنگ آپارتمان نشینی بسیار توسعه یافته است بیان داشت: اکثر خانواده ها به خاطر نداشتن فضا پدر و مادر سالمند خود را رها کرده و به آسایشگاه روی می آورند که این امرنه تنها از نظر شرع و اسلام جایز نیست بلکه ترد شدن سالمندان از جامعه را به همراه دارد.

محمدی در پایان خاطر نشان کرد: برخی از سالمندان ما هستند که مستمری بازنشستگی ندارند که این خود یک چالش بوده و لازم است که مسئولین ما نیز همانند کشورهای توسعه یافته تدابیری برای بالا بردن شان و منزلت آن ها بیاندیشند.

به گزارش جهانبین نیوز؛ در بسیاری از مواقع سالخوردگان برخی رفتارهای کودکانه از خود نشان می دهند که شاید شما به عنوان یک جوان از دیدن این رفتارها یا شنیدن این استدلالها ناراحت و کلافه شوید ولی توجه کنید که این طرز برخوردها اقتضای دوران کهولت سن است پس یک لبخند صادقانه در این مواقع حکایت از فهم و درک شما دارد. همچنین فضایی دوستانه برای تعامل به وجود آورید و به طرف سالخورده تان فرصت فهم و هضم مطالب را بدهید.

گزارش: مرضیه عالی پور هفشجانی
انتهای پیام/۵۳۰ب
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

جمعه ۶ دی ۱۳۹۸

ساعت:

۰۵:۲۶:۴۳

27 Dec 2019