۰
plusresetminus
مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و سرپرست مرکز اورژانس پیش‌بیمارستانی چهارمحال و بختیاری گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون، مسمومیت ناشی از انتشار گاز مونوکسیدکربن در این استان افزایش پنج درصدی داشته است.
افزایش پنج درصدی مسمومیت با گاز مونوکسید‌‌کربن از ابتدای سال جاری در چهارمحال و بختیاری
به گزارش جهانبین نیوز،  محمود شمسی‌پور افزود: امسال ۱۳۰ نفر به دلیل مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن توسط کارشناسان اورژانس به بیمارستان‌های استان منتقل شدند که این تعداد در مدت مشابه پارسال ۱۲۴ نفر بود.

وی با تاکید بر رعایت الزامات ایمنی در استفاده از وسایل گاز سوز اظهار داشت: مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن دارای علایم شبیه آنفلوانزا از جمله سردرد، سرگیجه، کاهش سطح هوشیاری، افزایش تعداد نبض، خمیازه کشیدن همراه با درد قلبی، تشنج و بی‌هوشی و کاهش دید است.

سرپرست مرکز اورژانس پیش‌بیمارستانی استان گفت: در صورت مواجهه با فرد مسموم شده توسط گاز مونوکسیدکربن، فرد باید از محل آلودگی خارج شود و در هوای آزاد قرار گیرد.

شمسی پور اعلام کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۵۳هزار و ۱۸۸ تماس با مرکز اورژانس پیش بیمارستانی استان برقرار شد که این تعداد در مدت مشابه پارسال ۱۶۸هزار و ۱۵۹ تماس بود و امسال ۳۴ هزار و ۲۳۶ مورد اعزام آمبولانس انجام شد و هشت هزار و ۷۷۱مورد مشاوره ارائه شده است.

به گفته وی، ۱۵هزار و ۶۳۹ مورد از تماس‌های برقرار شده با اورژانس در سالجاری مزاحمت تلفنی بود.

شمسی‌پور افزود: در این مدت هشت هزار و ۳۶ مورد از تماس‌های بر قرارشده با اورژانس، حوادث ترافیکی بود که ماموریت‌های ترافیکی امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۸ درصد افزایش داشته است.

سرپرست مرکز اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیرحوادث دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد ، اظهار داشت: در این مدت ۴۹ مورد امداد هوایی و ۱۷ مورد احیای موفق و ۱۱ مورد زایمان موفق توسط کارشناسان اورژانس استان انجام شده است.

به گفته وی، امسال ماموریت‌های حوادث غرق‌شدگی ۳۵ مورد بود، که این تعداد در مدت مشابه پارسال ۳۶ مورد بوده است.

وی به کاهش ۸۰ درصدی ماموریت‌های کرونا در سالجاری در این استان اشاره کرد و گفت: امسال ۹۴۰ ماموریت کرونایی در استان توسط کارشناسان اورژانس انجام شد که از این تعداد ۵۷۷ نفر به بیمارستان منتقل شدند.

شمسی‌پور افزود: آمار ماموریت کرونایی در سال گذشته چهار هزار و ۷۷ مورد بود که ۲ هزار و ۹۶۲ مورد منجر به اعزام به بیمارستان شد.

بر اساس این گزارش، هم‌اکنون ۵۷ پایگاه اورژانس ۱۱۵ با ۴۰۰ نفر کارشناس و تکنسین اورژانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، یک بالگرد نیز آماده ارائه خدمات به مردم استان چهارمحال و بختیاری است.

انتهای پیام/۱۰۲۰ج
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱

ساعت:

۰۷:۲۳:۳۱

24 Jan 2023