۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
کد مطلب : ۴۹۲۳۵
مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری خبر داد

بیش از 31 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی چهارمحال و بختیاری/فرخشهر، شهر بدون مانع در استان

مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری گفت: در آخرین جلسه کمیته مناسب‌سازی کشور مصوبه‌ای تصویب کرد که طی آن مقرر شد 93 شهر در کل کشور تا سال 1403 شهر بدون مانع شوند و فرخشهر از این استان انتخاب شده است.
بیش از 31 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی چهارمحال و بختیاری/فرخشهر، شهر بدون مانع در استان
 به گزارش جهانبین نیوز؛ نرگس عسگری مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: 12 آذر روز جهانی افراد دارای معلولیت است و در ایران یک هفته برای گرامیداشت و شناساندن معلولین درنظر گرفته شده است.
 
وی با بیان اینکه در چهارمحال و بختیاری 31 هزار و 916 معلول تحت پوشش وجود دارد بیان داشت: از این تعداد 41 درصد معلول جسمی-حرکتی، 20 درصد معلول ذهنی، 13.8 درصد معلول بینایی، 12.46 درصد معلول شنوایی و 1.6 درصد معلول صوت و گفتاری هستند.
 
عسگری با اشاره به اینکه معلولین از خیلی شدید، شدید، متوسط و ضعیف تقسیم می‌شوند یادآور شد: 35 درصد معلولان در این استان شدید و 31 درصد آن‌ها متوسط هستند.
 
مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری ملاک تعیین و تشخیص نوع و شدت معلولیت را کمیسیون پزشکی بهزیستی عنوان و بیان داشت: 81 درصد از معلولین کمیسیون پزشکی فعال دارند، یک هزار و 829 نفر از معلولان استان تحت پوشش خدمات هستند و خدماتی درقالب دولتی و غیردولتی دریافت می‌کنند.
 
وی با اشاره به وجود 33 صندوق مالی در این استان گفت: 761 نفر در این صندوق عضو هستند و تسهیلاتی را برای فعالیت درامدزا دریافت می‌کنند خاطرنشان کرد: مناسب‌سازی و در دسترس بودن محیط اولویت بهزیستی است و در همین راستا کمیته مناسب‌سازی فضاهای عمومی هر سه ماه یک بار تشکیل می‌شود.
 
عسگری ادامه داد: آخرین جلسه کمیته مناسب‌سازی کشور مصوبه‌ای تصویب کرد که طی آن مقرر شد 93 شهر در کل کشور تا سال 1403 شهر بدون مانع شوند و فرخشهر از این استان انتخاب شده است.
 
مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری بیان داشت: با نظر معاون عمرانی استاندار دستورالعمل‌های شهر بدون مانع به سایر شهرها هم صادر شد که متناسب با دستورالعمل‌های کشوری باشد، همچنین برای مناسب‌سازی محل زندگی معلولان، بهزیستی تسهیلاتی می‌دهد که امسال 299 نفر از آن بهرمند شدند.
 
وی اضافه کرد: 2 هزار و 91 دانش آموز و 498 دانشجو در بهزیستی هزینه‌های تحصیلی خود را از بهزیستی دریافت می‌کنند و میزان هزینه پرداخت شده متناسب با مقطع تحصیلی افراد است، امسال همچنین یک هزار و 447 نفر از معلولان از کمک‌هزینه‌های ایاب و ذهاب بهرمند شدند.
 
عسگری با بیان اینکه امسال 17 نفر از معلولان پلاک ویژه خودرو دریافت کردند ادامه داد: معلولان با استفاده از این پلاک‌ها می‌توانند در پارکینگ محل استقرار خاص پارک کنند.
 
وی به معافیت‌های خدمت وظیفه عمومی برای معلولان اشاره و یادآور شد: یکی از فرزندان خانواده‌های دارای یک یا دو معلول می‌توانند از معافیت‌ها بهرمند شوند و در همین راستا از ابتدای سال تا کنفیت به نظام وظیفه معرفی شدند 78 نفر برای معافیت به نظام وظیفه معرفی شدند.
 
مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری از ارجاع 25 هزار و 864 نفر به کمیسیون‌های پزشکی از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و عنوان داشت: بهزیستی این استان سه مرکز نگهداری از سالمنمدان، پنج مرکز نگهداری افراد دارای اختلالات هوشی، پنج مرکز نگهداری بیماران مزمن و یک مرکز نگهداری بیماران جسمی-حرکتی دارد  که به‌صورت شبانه‌روزی خدمات ارائه می‌کنند همچنین سه خانه ذهنی در این استان وجود دارد که 99 نفر در آن خدمت دریافت می‌کنند.
 
انتهای پیام/1026ج
 
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰

ساعت:

۱۱:۳۰:۳۲

30 Nov 2021