۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۴
کد مطلب : ۴۶۸۴۶
کارشناس مسائل سیاسی؛

دیپلماسی قدرتمند، ضامن تأمین منافع اقتصادی و سیاسی کشور است

کارشناس مسائل سیاسی گفت: امروز روابط درهم‌تنیده کشورها در حوزه مسائل اقتصادی، صادرات، واردات، بازرگانی، انرژی و... به‌گونه‌ای است که منافع ملت‌ها تأمین شود، لذا دستگاه دیپلماسی ایران باید به شکلی عمل کند که بیشترین منافع با کمترین امکانات برای کشور فراهم شود.
دیپلماسی قدرتمند، ضامن تأمین منافع اقتصادی و سیاسی کشور است
مجتبی نوروزی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با جهانبین نیوز؛ اظهار کرد: سیاست خارجی مسئله بسیار مهمی است و اهمیت آن از مسائل داخلی کمتر نیست.

وی افزود: امروزه در نظام بین‌الملل تأمین منافع در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... نیازمند سیاست خارجی مقتدرانه، دقیق و مطابق با عزت کشور و منافع ملی است، ضعف در حوزه روابط خارجی می‌تواند کشور را در معرض آسیب‌های متعدد در حوزه‌های مختلف قرار دهد.

کارشناس مسائل  سیاسی ادامه داد: اهداف در سیاست خارجی در جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم بوده و این اهداف در ادبیات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در بیانیه گام دوم انقلاب به‌خوبی مشهود است.

نوروزی عنوان کرد: حوزه سیاست خارجی به دو بخش اهداف ملی و فراملی تقسیم می‌شود، اهداف ملی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ریشه در قانون اساسی، فرهنگ و اندیشه‌های دینی دارد.

وی با اشاره به اینکه اولین مورد از اهداف ملی سیاست خارجی، حفظ امنیت ملی و موجودیت کشور است، گفت: این بسیار مهم است که از قِبَل حفظ امنیت ملی و مدیریت کشور اولاً تمامیت ارضی کشور را حفظ کنیم در ثانی بتوانیم حاکمیت ملی و استقلال کشور را تأمین کنیم.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: مردم ایران یک نظام وابسته را تبدیل به یک نظام مستقل کردند و اکنون حفظ استقلال باید جز اهداف ملی سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.

نوروزی مسئله سوم در اهداف ملی سیاست خارجی را حفظ نظام جمهوری اسلامی و صیانت از ملت ایران دانست و بیان کرد: یکی دیگر از اهداف ملی در بحث سیاست خارجی توسعه و رفاه اقتصادی است، مسئله سیاست خارجی صرفاً ارتباط با دیگر کشورها نیست، از محل این ارتباط با کشورهای دیگر در سیاست خارجی باید توسعه، پیشرفت و رفاه اقتصادی برای ملت فراهم شود.

وی گفت: امروز روابط درهم‌تنیده کشورها در حوزه مسائل اقتصادی، صادرات، واردات، بازرگانی، انرژی و... به‌گونه‌ای است که منافع ملت‌ها تأمین شود، لذا دستگاه دیپلماسی ایران باید به شکلی عمل کند که بیشترین منافع با کمترین امکانات برای کشور فراهم شود.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه یکی دیگر از اهداف ملی در حوزه سیاست خارجی کسب اعتبار و پرستیژ بین‌المللی است، افزود: قبل از انقلاب کسب اعتبار در مجامع جهانی اساساً یک شوخی بود، اگرچه که یک امپراتوری رسانه‌ای به دنبال تطهیر دوران پهلوی است.

نوروزی ادامه داد: امروزه در پناه استقلالی که با زحمات بسیار کسب کرده‌ایم با اعتراف کشورهای جهان، به‌عنوان یک کشور مستقل، صاحب سبک و تأثیرگذار در نظام بین‌الملل مطرح هستیم.

وی عنوان کرد: برای حفظ این اعتبار بین‌المللی که برای کشور به دست آمده است چند کار باید انجام دهیم، اول اینکه تبلیغات و تصاویر غیرواقعی که از سوی دشمنان که تلاش می‌کنند ایران را یک کشور امنیتی جلوه دهند را خنثی کنیم.

کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: اقدام دوم این است که دستگاه سیاست خارجی ایران باید یک تصویر واقعی از جمهوری اسلامی در انظار و افکار عمومی جهانی داشته باشد، یکی از راه‌های کسب اعتبار جهانی این است که در حوزه داخلی نمونه‌سازی و الگو پردازی کنیم تا کشور را در حوزه‌های مختلف کارآمد و شاخص نشان دهیم.

نوروزی اضافه کرد: مورد بعدی در اهداف ملی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران کسب و افزایش قدرت ملی است.

انتهای پیام/1031ج
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

ساعت:

۰۹:۵۸:۳۲

1 Mar 2021