۲
plusresetminus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۶
کد مطلب : ۴۵۴۵۲
سوالات متداول در رابطه با واتساپ

واتساپ/امنیت وحریم خصوصی!

واتس اپ با وجود 1.5 میلیارد کاربر فعال در سراسر جهان یکی از پرطرفدارترین اپ‌ها در پلت‌فرم‌های مختف از جمله اندروید و iOS است. با وجود این تعداد چشمگیر، کاربران به‌طور طبیعی در‌مورد حریم خصوصی واتس‌اپ خود نگران هستند. شاید دلیل این نگرانی این باشد که فیسبوک (که به علت مسائل امنیتی متعدد بدنام است) مالک واتس‌اپ است.
واتساپ/امنیت وحریم خصوصی!
به گزارش  جهانبین نیوز، واتس آپ یکی از محبوب‌ترین پیام‌رسان جهان  به شمار می رود  و این محبوبیت بی‌دلیل نیست.

به‌عنوان مثال باید بگوییم که همواره از طریق به‌روزرسانی‌ها قابلیت‌های جذابی به این اپلیکیشن افزوده می‌شود و از انواع و اقسام گجت‌ها هم پشتیبانی می‌کند.

اگر اهل استفاده از این پیام رسان  پرطرفدار هستید و دوست دارید از انواع و اقسام بخش‌های آن سر دربیاورید، در ادامه با ما همراه باشید.

برخی از این ترفندها بسیار ساده هستند و بسیاری از کاربران از آن‌ها بهره می‌برند، اما بخشی دیگر از ترفندها در واتساپ جدید اضافه شده‌اند و برای عموم کاربران چندان شناخته شده نیستند.

نوشتن متن برجسته، ایتالیک یا خط‌دار
واتساپ چند سال پیش این قابلیت را معرفی کرد اما هنوز بسیاری از کاربران از وجود آن خبر ندارند.

این ترفند واتس اپ بدین شرح است که با گذاشتن علامت‌های مخصوص در ابتدا و انتهای متن‌های موردنظر، می‌توانید شکل و شمایل آن‌ها را تغییر دهید. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید پیام موردنظر «برجسته» (Bold) باشد، باید در ابتدا و انتهای آن نشان ستاره تایپ کنید؛ مثلا بنویسید *سلام*.

برای ایتالیک کردن بنویسید _سلام_ و برای خط‌دار کردن هم متن را موردنظر را به صورت ~سلام~ تایپ کنید. اگر می‌خواهید متن‌ها از فونت «تک‌فاصله» (monospace) بهره ببرند، قبل و بعد از متن سه بار علامت ‘ را تایپ کنید که در نهایت بدین‌صورت می‌شود: '''سلام’’’.

نقل‌قول کردن
در هنگام چت‌های پرسرعت یا گروهی، برای این‌که رشته‌ی کلام از دست نرود، بهتر است که این قابلیت مورد استفاده قرار بگیرد. برای استفاده از این ترفند واتس اپ، پیام موردنظر را انتخاب کنید و بعد از ضربه بر فلشی که رو به سمت چپ قرار دارد (اولین فلش از سمت چپ) می‌توانید مستقیما جواب پیام مذکور را تایپ کنید.

غیرفعال کردن دانلود خودکار
این ترفند واتس اپ می‌تواند موجب صرفه‌جویی در مصرف اینترنت شود. اگر می‌خواهید انواع و اقسام فایل‌ها در هنگام استفاده از اینترنت موبایل یا وای‌فای دانلود نشود، در بخش Setting به Data and storage usage مراجعه کنید و در این قسمت روانه‌ی When using mobile data یا When connected on Wi-Fi یا هردوی آن‌ها شوید.

در این قسمت می‌توانید گزینه‌های مربوط به دانلود خودکار عکس‌ها، صدا، ویدیوها و اسناد را فعال یا غیرفعال کنید تا این فایل‌ها فقط به‌صورت دستی و فقط با اجازه کاربر دانلود شوند.

کاهش مصرف اینترنت تماس واتساپ

تماس‌های صوتی و تصویری واتساپ حجم زیادی از اینترنت را مصرف می‌کنند ولی با بهره‌گیری از این ترفند واتس اپ می‌توان حجم مصرفی این تماس‌ها در هنگام اتصال به اینترنت موبایل را کاهش داد.

برای انجام این کار در بخش Setting روانه‌ی قسمت Data and storage usage شوید و در پایین آن می‌توانید گزینه‌ی Low data usage را مشاهده کنید که با فعال کردن آن، مصرف اینترنت موبایل در هنگام تماس‌های صوتی و تصویری واتساپ کاهش می‌یابد.

مشاهده آمار تفکیک‌شده مصرف اینترنت واتساپ
این ترفند واتساپ به شما اجازه می‌دهد که به‌صورت تفکیک‌شده به آمار مربوط به مصرف اینترنت واتساپ دسترسی داشته باشید.

برای این کار در بخش Setting و سپس Data and storage usage، به قسمت Network usage مراجعه کنید.

در این قسمت می‌توانید میزان اینترنت مصرف‌شده برای بخش‌هایی مانند تماس‌ها، پیام‌ها و دیگر موارد را مشاهده کنید. البته متأسفانه در این بخش آمار مربوط به اینترنت موبایل و وای‌فای به‌صورت تفکیک‌شده ارائه نمی‌شود.

مشاهده حجم اشغال‌شده از جانب مخاطبین

در بخشی Setting و سپس Data and storage usage می‌توانید به قسمت Storage usage مراجعه کنید و ببینید که فایل‌های ارسالی از جانب مخاطبین شما چه مقدار از فضای حافظه گجت را اشغال کرده‌اند.

با کلیک بر هر یک از این مخاطبین یا گروه‌ها، آمار این فضای اشغال شده را به‌صورت تفکیکی خواهید دید.

پاک کردن محتواهای ارسال‌شده از جانب مخاطبین

علاوه بر مشاهده این آمار، امکان پاک کردن این محتواها هم وجود دارد.

بعد از انجام گام‌هایی که در ترفند قبل توضیح دادیم، می‌توانید بر آیکون مربوط به گروه یا مخاطب موردنظر ضربه بزنید و در بخش پایین آن، گزینه‌ی manage messages را انتخاب کنید.

با این کار می‌توانید گزینه‌های مربوط به محتواهای مختلف را فعال کنید تا با کلیک بر Clear messages تمام این محتواهای حجیم پاک شوند.

درخواست اطلاعات اکانت در واتساپ جدید

همانند فیسبوک و توییتر، واتساپ جدید هم به کاربرانش اجازه می‌دهد که در یک فایل ZIP اطلاعات اکانت و تنظیمات آن را دریافت کنند.

البته این فایل حاوی پیام‌ها نیست و شامل عکس پروفایل، نام گروه‌ها و دیگر موارد مشابه است.

برای این ترفند واتس اپ باید در بخش Setting به قسمت Account و سپس Request account info مراجعه کنید و سپس بر گزینه request report ضربه بزنید. انجام این فرایند حدود دو تا سه روز به طول می‌انجامد و اگر در این مدت اکانت را پاک کنید، شماره یا گجت را تغییر دهید، این فرایند لغو می‌شود.

ایمیل کردن محتوای چت‌ها

در واتساپ علاوه بر ذخیره‌ی تاریخچه‌ی چت‌ها در فضای ابری، می‌توان محتوای آن‌ها را به خود یا دیگران ایمیل کرد. برای این ترفند واتس اپ ابتدا به بخش Setting و سپس Chats و در نهایت Chat history مراجعه کنید و سپس بر email chat ضربه بزنید.

با این کار می‌توانید تاریخچه مربوط به مخاطب یا گروه موردنظر را انتخاب و سپس آن را ایمیل کنید.

فعال کردن تایید هویت دومرحله‌ای

به‌صورت پیش‌فرض، برای استفاده از واتساپ باید شماره موبایل خود را وارد کنید تا یک پین به گوشی شما فرستاده شود.

اما اگر می‌خواهید امنیت اکانت خود را افزایش دهید، بهتر تایید هویت دومرحله‌ای را هم فعال کنید.

برای این کار، از بخش Setting و Account وارد قسمت Two-step verification شوید.

در این قسمت می‌توانید یک کد ۶ رقمی را انتخاب کنید و در هنگام استفاده از اکانت واتساپ در گجت جدید، از شما خواسته می‌شود این کد موردنظر را وارد کنید.

در ضمن باید آدرس ایمیل خود را هم تایپ کنید تا در مواقع فراموشی این کد، عدد موردنظر به ایمیل شما فرستاده شود.

افزودن مخاطب به هوم‌اسکرین

با بهره‌گیری از این ترفند واتس اپ افزودن مخاطب به هوم‌اسکرین امکان‌پذیر می‌شود.

چنین حالتی برای افرادی مناسب است که وقت زیادی را صرف چت یا تماس با مخاطبان خاصی می‌کنند.

برای این کار، ابتدا بر مخاطب یا گروه موردنظر ضربه بزنید و سپس با انتخاب آیکون سه نقطه عمودی که در گوشه فوقانی راست قرار دارد،More را انتخاب و در نهایت بر Add shortcut ضربه بزنید. سرانجام با انتخاب گزینه‌ی add این کار انجام می‌شود.

غیرفعال کردن تیک آبی خوانده شدن
برای کاربرانی که چندان اهل استفاده از واتساپ نیستند باید بگوییم که این تیک آبی نشان‌دهنده‌ی خوانده شدن پیام است.

اگر می‌خواهید کسی از خوانده شدن پیام‌های ارسالی به شما خبردار نشود، ابتدا به Setting و Account و سپس Privacy مراجعه کنید و در نهایت گزینه Read receipts را غیرفعال کنید.

البته توجه داشته باشید که با غیرفعال کردن این قابلیت، شما هم دیگر نمی‌توانید از خوانده شدن پیام‌هایتان خبردار شوید.

مشاهده نام خواننده‌های پیام‌های گروهی

اگر اهل ارسال پیام‌های گروهی هستید، با این ترفند واتس اپ می‌توانید خواننده‌های پیام موردنظر را پیدا کنید.

برای این کار ابتدا پیام مذکور را انتخاب کنید و بعد از ضربه بر آیکون سه نقطه عمودی، گزینه‌ی info را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن قابلیت last seen

فعال بودن قابلیت last seen باعث می‌شود که مخاطبین شما از آخرین باری که به واتساپ مراجعه کرده‌اید، خبردار شوند.

برای غیرفعال کردن این مشخصه، ابتدا در بخش Setting به Account و سپس Privacy مراجعه کنید.

در این قسمت بر بخش Last Seen ضربه بزنید و در این بخش می‌توانید تنظیمات موردنظر خود را لحاظ کنید.

مشاهده فهرست مخاطبین بلاک شده

اگر به هر دلیلی خواستار مشاهده فهرست کامل مخاطبین بلاک شده هستید، برای این کار ابتدا به Setting و Account و در نهایت Privacy سر بزنید. در پایین این بخش، می‌توانید گزینه Blocked Contacts را مشاهده کنید و با ضربه بر آن، فهرست این مخاطبین به نمایش درمی‌آید.

نحوه استفاده از قابلیت لایو لوکیشن

در واتساپ به‌راحتی می‌توان موقعیت مکانی را ارسال کرد. برای این کار کافی است بر آیکون به شکل گیره کاغذ ضربه بزنید و گزینه location را انتخاب کنید. اما اگر می‌خواهید قابلیت لایو لوکیشن را برای مخاطب به‌خصوصی فعال کنید که به‌صورت زنده قادر به مشاهده موقعیت مکانی شما باشد، باید بعد از انتخاب Location، بر گزینه‌ی Share Live location ضربه بزنید و مدت فعال بودن این قابلیت را هم مشخص کنید.

نوتیفیکیشن شخصی‌سازی‌شده برای مخاطبین

اگر همواره پیام‌های متعددی را در واتساپ دریافت می‌کنید، پس احتمالا برای اینکه از شر نوتیفیکیشن‌های پیاپی خلاص شوید، آن‌ها را غیرفعال می‌کنید. اما خوشبختانه به لطف این ترفند واتس اپ می‌توانید نوتیفیکیشن‌های شخصی‌سازی‌شده برای مخاطبین موردنظر خود تعریف کنید. برای این کار وارد صفحه چت با مخاطب مذکور شوید و بعد از ورود به پروفایل مخاطب، گزینه‌ی custom notifications را انتخاب کنید. با این کار وارد یک منو می‌شوید و بعد از فعال کردن گزینه use custom notifications می‌توانید مواردی مانند صدای نوتیفیکیشن، نوع ویبره و حتی رنگ LED را با توجه به سلیقه خود تغییر دهید.

بی‌صدا کردن مخاطبین یا گروه‌ها
اگر عضو گروه‌هایی هستید که بنا به دلایلی نمی‌توانید آن‌ها را ترک کنید و از صدای نوتیفیکیشن‌های مربوط به آن‌ها هم عاصی شده‌اید، می‌توانید صدای نوتیفیکیشن مربوط به این گروه‌ها یا مخاطبین موردنظر خود را قطع کنید. برای این کار، ابتدا انگشت خود را بر مخاطب یا گروه مذکور نگه دارید تا تعدادی گزینه در قسمت فوقانی اپلیکیشن به نمایش دربیاید. با کلیک بر آیکونی که شبیه به اسپیکر خط خورده است، منویی باز می‌شود که می‌توانید زمان موردنظر برای بی‌صدا کردن نوتیفیکیشن را مشخص کنید.

استفاده از واتساپ در کامپیوتر
برای استفاده از واتساپ در کامپیوتر، می‌توانید نسخه‌ی دسکتاپ آن را دانلود کنید یا اینکه از نسخه وب آن بهره ببرید. در هر دو حالت برای شروع کار یک QR code به نمایش درمی‌آید و با باز کردن واتساپ موجود در گجت و ضربه زدن بر آیکون سه نقطه عمودی، روانه‌ی WhatsApp Web می‌شوید و سپس QR code reader را باز کنید. بعد از این کار دوربین گوشی را به سمت QR code به نمایش درآمده در کامپیوتر بگیرید تا بتوانید از این نسخه‌ها استفاده کنید. متأسفانه استفاده از این نسخه‌ها وابسته به گوشی است و حداقل برای شروع استفاده از این نسخه‌ها باید واتساپ موجود در گجت فعال باشد.

انتقال فایل از گوشی به کامپیوتر (و برعکس)
هرچند نسخه وب و دسکتاپ واتساپ آن‌چنان که بایدوشاید امکانات جذابی ندارند، اما حداقل می‌توان از آن‌ها برای انتقال فایل‌های مختلف استفاده کرد. برای این ترفند واتس اپ کافی است یکی از مخاطبین را به یک گروه جدید دعوت کنید و سپس این مخاطب را حذف کنید. با این کار گروهی باقی می‌ماند که تنها عضوش شما هستید و از این گروه می‌توانید به‌عنوان یک فضا برای ردوبدل کردن فایل‌ها بهره ببرید.

این پیام رسان که  توسط بسیاری از کاربران شبکه اجتماعی خاص خود محسوب می شود. سو الات بسیاری  را در ذهن کاربران به لحاظ امنیتی ایجاد کرده است که تعدادی از آنها را در ادامه بررسی می کنیم.

مکالمات واتس اپ خصوصی است؟
بله، اما استثناهایی نیز وجود دارد.  واتساپ بیش از هر برنامه دیگری، به لطف رمزگذاری پیام ها ، حریم خصوصی بیشتری را به کاربران ارائه می دهد تا مطمئن شوید که فقط شما و شخصی که با آن ارتباط برقرار کرده اید، می توانید پیام های خود را بخوانید و یا به تماس ها پاسخ دهید. در نتیجه پیام های واتساپ شامل (فیلم و عکس)  قبل از رمزگذاری آنها (دریافت یا ارسال کامل پیام) آسیب پذیر هستند و در صورت هک تلفن رمزگشایی می شوند.

آیا کسی می تواند پیام های حذف شده واتس اپ را بخواند؟
کاربران  واتساپ می توانند از طریق پشتیبان گیری چت به پیام های حذف شده خود دسترسی پیدا کنند که به طور خودکار از همه پیام های شما در ساعت 2 بامداد روزانه پشتیبان گیری می کند. کاربران واتساپ می توانند با استفاده از دکمه حذف برای همه در عرض یک ساعت پس از ارسال پیام نسبت به خذف پیام ها اقدام نمایند، هرچند که بدون خطا نیست. هرکس که پیام را قبل از حذف شدن دریافت کند، می تواند از آن عکس بگیرید. بنابراین، هیچ راهی برای اطمینان از عدم دسترسی به  محتوای حذف شده، بایگانی یا اشتراکی وجود ندارد.

آیا می توان پیام های واتس اپ را برای همیشه حذف کرد؟
حتی اگر کاربری تصمیم به حذف یک پیام داشته باشد،  هیچ تضمینی برای حفظ حریم خصوصی نیست زیرا مکالمه دو طرفه است و شخص دریافت کننده  پیام  ممکن است یک کپی از گفتگو ، ویدیو یا عکس از صفحه اسکرین شات کند یا ذخیره کند. در قسمت امنیتی، ممکن است پیامی را حذف کرده و آن را ناپدید کنید، اما واتساپ همچنان (ردیابی قانونی از چت) را که توسط هکرها برای استخراج داده ها استفاده می شود، حفظ می کند. برای امنیت بیشتر، پشتیبان گیری را در تنظیمات واتساپ خاموش کنید.
 
چگونه می توانیم واتساپ خود را ایمن کنیم؟
هنگام استفاده ازواتساپ یا هر برنامه دیگر بسیار مهم است که از کلاهبرداری های رایج، از جمله بدافزارها، کلاهبرداری های شغلی و پولی، جاسوس افزارها و جاسوسی پرونده مطلع شوید. برای تقویت امنیت، «اعلانات امنیتی» را در «تنظیمات» روشن کنید که در صورت تغییر کد امنیتی، هشدار برای شما ارسال  شود. برای افزایش امنیت از تأیید صحت دو مرحله استفاده کنید، هرگز کد تأیید پیام کوتاه 6 رقمی خود را به اشتراک نگذارید، نسخه پشتیبان تهیه ابر را غیرفعال کنید و نمایه خود را به صورت خصوصی تنظیم کنید.
 
چگونه حساب WhatsApp خود را از تلفن دیگری حذف کنم؟
برای حذف حساب WhatsApp به\ تنظیمات\ حساب\ حذف حساب من بروید. حذف حساب شما سابقه پیام را پاک می کند، شما را از گروه ها حذف می کند و داده های پشتیبان شما را حذف می کند. طبق  اعلام واتس اپ، برای کاربرانی که از یک نوع تلفن به دیگری مانند iPhone یا Android استفاده می کنند و همان شماره تلفن را نگه می دارند، اطلاعات حساب شما همچنان دست نخورده باقی می ماند، اما شما قادر نخواهید بود از طریق سیستم عامل ها پیام ارسال کنید. اگر شماره خود را نگه ندارید، باید WhatsApp را از فروشگاه خود حذف کنید.

پیام های   WhatsApp  چه مدت ذخیره می شوند؟
طبق اعلام  WhatsApp ، پیام های کاربر پس از تحویل، از سرورهای WhatsApp حذف می شوندکه شامل گفتگو، عکس، فیلم، پیام صوتی و پرونده است.  اما پیام ها همچنان می توانند در دستگاه هر فرد ذخیره شوند.

واتس اپ چقدر ایمن است؟
شکی نیست، رمزگذاری پایان به پایان،  خواندن پیام های WhatsApp را برای هکرها بسیار دشوارتر می کند. در حالی که واتس اپ نسبت به سایر برنامه های پیام رسانی ایمن تر است - اما 100٪ امن نیست.

آیا WhatsApp برای ارسال تصاویر ایمن است؟
رمزگذاری تضمین می کند که انتقال امن است، اما این بدان معنا نیست که محتوای WhatsApp بی خطر است یا رفتار انسان قابل پیش بینی است. افراد (حتی دوستان معتمد) می توانند محتوای خصوصی را به اشتراک بگذارند. همچنین افراد می توانند به طور غیرقانونی تلاش کنند به هر محتوایی که به اشتراک گذاشته اید دسترسی پیدا کنند. این باعث می شود واتس اپ (همراه با دیگر کانال های اشتراک دیجیتال) برای تبادل اطلاعات یا عکس های حساس ناامن باشد.

هیچ چیز در اینترنت خصوصی نیست. هرگز عکسی ارسال یا دریافت نکنید که ممکن است شما را به خطر بیندازد

این را بخاط بسپارید WhatsApp تنها برنامه محبوب با خلا امنیتی نیست که هکرها از آن سو استفاده می کنند. هر برنامه یا شبکه متصل به اینترنت در معرض خطر نوعی حمله سایبری است.

امیدواریم این مطلب به شما کمک کند  از این برنامه  و سایر برنامه ها  هوشمندانه  استفاده و به حفظ حریم خصوصی و امنیت خانواده شما کمک کند.

 انتهای پیام/
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

پنجشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۹

ساعت:

۰۹:۰۷:۲۵

10 Sep 2020