۲
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴
کد مطلب : ۴۵۱۲۴
یادداشت/

کرونا منتظر یک تصمیم اشتباه

این روز ها کرونا بدجور عرصهی تاخت و تاز را به دست گرفته و هر روز حدودا 200 نفر ازهموطنانمان را به کام مرگ میبرد.
کرونا منتظر یک تصمیم اشتباه
 سید علیرضا میرمحمدی در یادداشتی ارسالی به جهانبین نیوز ؛ نوشت:  در این فضای نا به سامان؛ تصمیم ها و صحبت های عجیب و غریب مسئولین، گاه بسیار تعجب و تاسف آور است.

همین چند وقت پیش تصمیم بر برگزاری کنکور گرفته شد؛ این در حالی است که همه میدانیم که بار ها از ابتدای شیوع ویروس کرونا بر فاصله گذاری اجتماعی و رعایت نکات بهداشتی از سوی متخصصان تاکید شده است.

سوالات بسیاری در این زمینه وجود دارد:
آیا با برگزاری کنکور، امکان حفظ فاصله گذاری اجتماعی وجود دارد؟
اصلا میشود تقریبا 4 ساعت با ماسک به آزمون دادن پرداخت؟
پس از آزمون هم فاصله اجتماعی رعایت خواهد شد؟ و...

همین چند وقت پیش حضور دانشجویان در خوابگاه بعضی از دانشگاه ها باعث ابتلای تعداد زیادی از دانشجویان به ویروس کرونا شد و این مسئله نشان داد که صرار بر تجمع و حضور افراد در کنار یک دیگر به هیچ عنوان شوخی بردار نیست و بسیار خطرناک است.

فرض کنید که در یک کلاس آزمون یک یا چند نفر آلوده به ویروس کرونا باشد، خودتان حسابش را بکنید که این یک نفر یا افراد دیگر چگونه میتوانند چرخهی انتقال ویروس را سرعت ببخشند و کشور را مشکل مواجه بکنند.

باورش سخت است اگر بخواهیم بپذیریم که مسئولین تصمیمگیر، از این مشکلات و خطر ها آگاه نیستند و بدون در نظر گرفتن این معضلات اقدام به تصمیم گیری میکنند.

مسئله سود افراد ذینفع و گروه های فشار است که با سوء استفاده از قدرت اثرگذاری خود با جان میلیون ها هموطن بازی میکننده تا خود از سودشان بهرهمند شوند و هر گونه که هست کنکور را برگزار کنند.

چرا که آموزشهای مجازی در دانشگاه ها نسبت به کلاس های حضوری )با توجه به زیرساخت های ضعیف آموزش مجازی کشور( از کارآمدی کمتری برخوردار است. با این شرایط اگر ما به فکر آموزش کارآمد و قوی برای نو دانشجویان هستیم، پس چه اصراری به برگزاری کنکور، آن هم در اوج شیوع ویروس کرونا است؟

بهجای اصرار خطرناک بر برگزاری کنکور، بهتر است زیرساخت های آموزش مجازی را اصلاح کرد ، ویروس کرونا به ما نشان داد چهقدر از قافله عقبیم و در زمینه آموزش های مجازی دچار کمبود هستیم.

حتی در زمینهی سواد تکنولوژیک، اساتید و دانشجویان هم باید خودشان را تقویت کنند، چرا که همهچیز مربوط به زیرساخت ها نمیشود و نیروی انسانی هم باید توان بهرهبرداری از سیستم و تکنولوژی را داشته باشد.

مسئلهی دیگری که بسیار عجیب به نظر میرسد صدور مجوز برای برگزاری مراسم ماه محرم است.

مسئولین برگزاری مراسم را با رعایت پروتکل های بهداشتی مجاز میدانند؛ در حالی که اجرای نکات بهداشتی اطمینان کامل را حاصل نمیکند و از طرفی مشخص نیست تا چه اندازه این مسائل بهداشتی رعایت خواهند شد.

به گفتهی بسیاری از مسئولین و متخصصان حوزهی بهداشت و درمان؛ مراسمهای تجمعی عامل اصلی شیوع ویروس کروناست و باید از این تجمع ها جدا خودداری کرد.

وقتی مراسم عزاداری یک فرد عادی باعث ابتلای چندین نفر به ویروس کرونا میشود، مراسم محرم که تعداد بیشتری از افراد با مقیاس بسیار وسیع جغرافیایی در آن حضور مییابند چه در بر خواهد داشت؟

مسئولین موظف هستند با در نظر گرفتن تمامی شرایط، تصمیم درست را انتخاب کنند و از تصمیمگیری بی پشتوانه و احساسی که در نهایت چیزی جز فاجعه در بر نخواهد داشت، پرهیز کنند.


انتهای پیام/1020ج
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹

ساعت:

۱۰:۰۶:۳۳

29 Jul 2020