۰
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹
کد مطلب : ۴۴۱۰۱
جهانبین نیوز گزارش می‌دهد/

کوچ زود هنگام عشایر تخریب عرصه های منابع طبیعی را به همراه دارد/ 20 اردیبهشت زمان ورود دام به مراتع چهارمحال و بختیاری

برخی از افراد سودجو یا ناآگاه با نقض زمان مقرر کوچ، به چرای دام در مراتع استان اقدام می‌کنند، که این اتفاق موجب تخریب عرصه‌های منابع طبیعی و مشکلات زیادی در خدمات‌رسانی به این قشر مولد می‌شود.
کوچ زود هنگام عشایر تخریب عرصه های منابع طبیعی را به همراه دارد/ 20 اردیبهشت زمان ورود دام به مراتع چهارمحال و بختیاری
به گزارش جهانبین نیوز؛ وجود گونه های گیاهی متنوع با مراحل رویشی مختلف در مراتع موجب می شود تا بهره برداری از علوفه تولیدی گیاهان به صورت همزمان امکان پذیر نباشد و با توجه به زمان مناسب رویش خود مورد بهره برداری قرار گیرد.
 
بنابراین هر کدام از گونه ها در زمان خاصی از دوره رویش آمادگی چرا داشته و در زمان خاصی نیز باید چرای آن متوقف شود و خاک مرتع نیز در زمان های معینی آمادگی ورود دام به مرتع را دارد.
 
 بدون شناخت این خصوصیات در یک مرتع تعیین فصل چرا و مدیریت چرا و دام مقدور نمی باشد.
 
 برای این کار تعیین ورود به موقع دام به مرتع و خروج به هنگام آن از مرتع، باید مورد توجه باشد.
 
قرق مرتع از روش‌های احيای پوشش گياهی در مرتعداری و آبخيزداری است زيرا افزايش تراكم پوشش گياهی در پهنه‌های تحـت قـرق موجب افزايش حفـاظت روی خاک و در نتيجه تثبيت و پايداری آن و كاهش هدر رفت خاک و توليد رسوب می‌شود.

قرق مرتع از نظر علمی به مفهوم جلوگيری از ورود دام‌های اهلی و در برخی موارد دام‌های وحشی به مرتع با هدف ايجاد تغييرات مورد نظر كمی و كيفی در پوشش گياهی، اســتفاده بهينه از ذخيره نزولات آسمانی و حفاظت خاک و كاهش توليد رسوب است.

از آنجا كه مراتع بيشترين سطح خشكی‌های كره زمين را تحت پوشش دارند بنابراین همواره به عنوان مهمترين منابع تأمين غذا مورد توجه بودند.

فرسايش خاک از مسائل و معضلات اساسی در مراتع است كه پايداری اين منبع مهم تأمين مــواد غذایی را تهديد می‌كند.

برای بهره‌برداری و حفاظت از مرتع، به نحوی كه پايداری توليد در آن نيز تضمين شود، ساده‌ترين و مناسب‌ترين روش‌های اجرایی شناسایی و به مرحله اجرا درآید.


 
عشایر در زمان تعین شده به چهارمحال و بختیاری سفر کنند

مدیرکل امورعشایر چهارمحال و بختیاری گفت: کوچ بهاره عشایر همراه با دام به مراتع مناطق ییلاقی استان زودتر از زمان تعیین شده نباید باشد.

یحیی حسین‌پور مدیر کل امور عشایر چهارمحال و بختیاری  افزود: کوچ بهاره عشایر به مراتع مناطق ییلاقی استان تخلف محسوب می‌شود و قبل از زمان تقویم کوچ، خدمات‌رسانی از سوی هیچ دستگاه اجرایی در نظر گرفته نشده است.

وی به معضلات ورود زودهنگام دام عشایر مناطق ییلاقی شهرستان‌های مختلف پیش از شروع کوچ تقویم کوچ عشایر در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: برخی از افراد سودجو یا ناآگاه با نقض زمان مقرر کوچ،   به چرای دام در مراتع استان اقدام می‌کنند، که این اتفاق موجب تخریب عرصه‌های منابع طبیعی و مشکلات زیادی درخدمات‌رسانی به این قشر مولد می‌شود.


20 اردیبهشت زمان ورود دام به مراتع چهارمحال و بختیاری است

علي محمدي مقدم  مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: دامداران روستايي و عشاير به هيچ عنوان اجازه ورود به مراتع زودتر از مهلت تعيين شده را ندارند.
 
 
وی اذعان داشت: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه بر اساس تقویم کوچ زمان قویم کوچ زمان عشایر به استان چهارمحال و بختیاری 20 اردیبهشت تعیین شده است.

محمدی مقدم عنوان کرد : اطلاعیه ای چهارجانبه از سوی نیروی انتظامی، دادستان، منابع طبیعی و امور عشایر صادر و به تعداد 5 هزار نسخه در بین دامداران روستایی و عشایری توزیع شد و اگر دامداران 2 بار اخطاریه دریافت کنند، پروانه چرای آن ها باطل می شود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته پروانه چرای 170 دامدار متخلف باطل شد، خاطرنشان کرد: در سال های گذشته تنها به دادن اخطاریه اکتفا می شد، اما اقدامات صورت گرفته در باطل کردن پروانه چرا به عنوان یک اهرم بازدارنده موجب شد که عشایر در سال جاری ملزم به رعایت تقویم کوچ باشند.

محمدی مقدم اضافه کرد: همین اقدام بازدارنده موجب شد که در بارندگی های اخیر دامداران کمترین تلفات جانی و مالی را داشته باشند.

انتهای پیام/1020ج
 
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸

ساعت:

۱۰:۰۰:۱۳

16 Mar 2020