۰
plusresetminus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹
کد مطلب : ۴۲۱۱۵
مسئول تیم فراهم آوری و پیوند اعضای چهارمحال و بختیاري:

چهارمحال و بختیاری جزء 5 استان برتر اهدا کننده عضو/همودیالیز ۵۰۰بیمار کلیوی در استان

مسئول تیم فراهم آوری و پیوند اعضای چهارمحال و بختیاري گفت: هم اکنون ۵۰۰ بیمار کلیوي در چهارمحال و بختياري توسط همودياليز در حال درمان هستند، بهترين روش نگهداري و ادامه حيات بيماران کليوي و ارتقاء زندگي اين عزيزان را پيوند کليه دانست.
چهارمحال و بختیاری جزء 5 استان برتر اهدا کننده عضو/همودیالیز ۵۰۰بیمار کلیوی در استان
زهرا سیاح  مسئول تیم فراهم آوری و پیوند اعضای چهارمحال و بختیاري در گت وگو با جهانبین نیوز،  با اشاره برخی بیماری های مزمن کبدی، کليوي، ريوي که منجر به از کار افتادن عضو بيمار مي شوند، اظهار کرد: این بیماری ها در صورت عدم جايگزيني روش هاي درماني با استفاده از تجهيزات پزشكي، تنها از طريق پيوند عضو قابل درمان هستند.

وی با بیان اینکه، هم اکنون ۵۰۰ بیمار کلیوي در چهارمحال و بختياري توسط همودياليز در حال درمان هستند، بهترين روش نگهداري و ادامه حيات بيماران کليوي و ارتقاء زندگي اين عزيزان را پيوند کليه دانست.

سیاح به نقش اصحاب رسانه در ترویج فرهنگ اهدای عضو تاکید و خاطر نشان کرد: با تلاش کادر پزشکی و اطلاع رسانی به موقع و دقیق اصحاب رسانه این استان در پنج سال گذشته رتبه برتر اهدای عضو در کشور را از آن خود کرده است.

وی تصریح کرد: حوادث ترافیکی، تومور و خونریزی مغزي، کاهش شديد هشياري، خفگي، تشنج هاي مکرر و در نهايت عدم خونرساني بيشتر از ۳ دقيقه به مغز از مهمترين علل بروز مرگ مغز است.

مسئول تیم فراهم آوری و پیوند اعضای چهارمحال و بختیاري در خصوص تفاوت کما و مرگ مغزی اظهار داشت: در کما فرد ممکن است به حیات برگردد اگر چه می تواند با عوارضی براي فرد همراه باشد ولي در مرگ مغزي، آسيب مغزي غير قابل بازگشت بوده و علائم حيات فقط بين ۲ تا ۳ هفته با کمک دستگاه ها ادامه پيدا مي كند.

وی با بیان اینکه مردم بایستی از تفاوت میان کما و مرگ مغزی مطلع شوند، اظهار کرد: اگر اين باور در مردم ايجاد شود که مرگ مغزي غير قابل بازگشت است آمار اهداي عضو بالاتر مي رود.

سیاح افزود: بیشترین علل مرگ مغزی در چهارمحال و بختیاري ناشي از عارضه هاي ايجاد شده در حوادث ترافيکي است که بيشتر در بين سنين ۴۰-۱۵ سال و براي موتور سواران رخ مي دهد.

وی، نداشتن خودروها و وسایل نقلیه و جاده های استاندارد و جدی نگرفتن رانندگي از سوي رانندگان، نبستن کمربند ايمني سرنشينان خودرو،عدم استفاده ازکلاه ايمني توسط موتورسواران را از علل مهم در بروز حوادث رانندگي و ايجاد عارضه هاي شديد مغزي عنوان کرد.

مسئول تیم فراهم آوری و پیوند اعضای چهارمحال و بختیاري خودکشی را عامل یکی از مرگ مغزی داسنت وگفت: اين مسئله نيازمند بررسي و شناسايي علل افسردگي، اضطراب و کنترل عوامل خطر است و در اين خصوص نيز از بهزيستي و کارشناسان امر انتظار مي رود براي به حداقل رساندن اين معضلات از هيچ کوششي دريغ ننمايند.

سیاح با بیان اینکه اعضاي بيماران مرگ مغزي که دچار حادثه شدهاز افراد ۶ ماهه تا ۷۰ ساله قابل اهدا هستند؛ افزود: پس از اطمينان از سلامت عضو اهدايي و اعلام رضايت خانواده بيمار و انجام مراحل قانوني، هماهنگي ها براي انجام اهداي اعضاي بيمار مرگ مغزي صورت مي پذيرد.
 
 
وی با ابراز تاسف از اینکه هنوز در کشور سیستم حمایتی از خانواده هاي اهدا کننده عضو وجود ندارد افزود: در سالهاي اخير انجمن اهدا عضو به صورت خود جوش راه اندازي و با پوشش کشوري ، گاهي کمك هاي موردي از برخي خانواده هاي بيماران مرگ مغزي انجام مي شود كه خيلي جزئي و ناچيز است لذا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي انتظار مي رود در اين زمينه نيز وارد عمل شود تا با حمايت از برخي خانواده هاي نيازمند بخش كوچكي از دغدغه هاي اين عزيزان را برطرف نمائيم هرچند كه سخاوت اين عزيزان غير قابل جبران و تنها در نزد خداوند قابل پاسخ مي باشد.

به گزارش جهانبین نوز،فعاليت اين تيم از سال ۱۳۸۲ همگام با سراسر کشور آغاو طي اين مدت از حدود ۲۵۰ خانواده بيمار مرگ مغزي رضايت اهداي عضو اخذ شده و حدود ۷۰۰ عضو پيوندي جداسازي و به بيماران نيازمند پيوند اهدا شده است.

انتهای پیام/1022ج
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خبرهای مارا در پیام رسان های زیر دنبال کنید

تاريخ:

جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸

ساعت:

۰۰:۵۵:۵۱

21 Jun 2019