۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
کد مطلب : ۴۱۸۸۶
در چهارمحال و بختیاری/

اشتغال بیش از دو هزار نفر در حوزه صنایع دستی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: در سال گذشته 2 هزار و 345 شغل در رشته های مختلف صنایع دستی این استان ایجاد شد.
اشتغال بیش از دو هزار نفر در حوزه صنایع دستی
مهرداد جوادی  مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز اظهار کرد: از این تعداد یکهزار و 259 شغل براساس صدور مجوزهای صنایع دستی و یکهزار و 86 شغل از طریق پرداخت تسهیلات بانکی ایجاد شده است.

وی افزود: در سال گذشته 2 هزار و 172 مجوز صنایع دستی برای متقاضیان و صنعتگران صنایع دستی چهارمحال و بختیاری صادر شد.

جوادی تصریح کرد: از این تعداد 785 فقره پروانه تولید انفرادی، 8 فقره پروانه تولید کارگاهی، 33 جواز تاسیس کارگاهی و یکهزار و 346 کارت شناسایی برای فعالان حوزه صنایع دستی چهارمحال و بختیاری بوده است.

وی بیان داشت: این مجوزها در راستای توسعه کارگاه های صنایع دستی، ایجاد اشتغال، ایجاد فرصت های جدید شغلی، گسترش و توسعه صنایع دستی در چهارمحال و بختیاری صادر شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: سال گذشته تعهد ایجاد اشتغال این اداره کل یکهزار و 68 نفر بوده است.

وی عنوان داشت: این در حالی است که با تلاش های صورت گرفته این میزان تعهد با 18 درصد رشد برابر یکهزار و 259 شغل محقق شد.

جوادی اظهار کرد: در سال گذشته 95 میلیارد ریال تسهیلات در حوزه صنایع دستی به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شد.

وی ادامه داد: از این مبلغ 42 میلیارد ریال در حوزه مشاغل خانگی و 53 میلیارد ریال از محل تسهیلات توسعه روستایی و عشایری بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری بیان کرد: با پرداخت این میزان تسهیلات برای یکهزار و 86 نفر شغل ایجاد شد.

وی یادآور شد: پرداخت این تسهیلات باعث ایجاد کارگاه های تولیدی جدید در روستاها و توسعه کسب و کار در آن مناطق شده است.

جوادی عنوان کرد: پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در حوزه صنایع دستی در افزایش ماندگاری جوانان در روستاها، جلوگیری از مهاجرت به شهرها، مهاجرت معکوس و بازگشت روستائیان، توسعه صنایع دستی روستایی و ارتقای درآمد روستائیان تاثیرگذار بود.

وی اظهار داشت: بیشترین میزان اشتغال ایجاد شده حوزه صنایع دستی چهارمحال و بختیاری در بخش توسعه روستایی و عشایری بوده است.

افزوده می شود، هم اینک 52 رشته صنایع دستی شهری، روستایی و عشایری در چهارمحال و بختیاری وجود دارد.

بافته های داری مانند فرش، گلیم، قالی بافی، چوخابافی، نمدمالی، گیوه دوزی، خورجین بافی، گلیم بافی، بافت سیاه چادر، جاجیم بافی، قفل سازی، خاتم و مشتقات آن ها از مهمترین صنایع دستی شهری و روستایی چهارمحال و بختیاری است.

هنرمندان رشته های مختلف صنایع دستی چهارمحال و بختیاری 12 هزار نفر هستند که از این تعداد تنها حدود سه هزار نفر فعالند.

نمد چهارمحال و بختیاری هم اینک نشان یونسکو و نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی ایران را دارد.

در حال حاضر 250 کارگاه کوچک و 15 کارگاه بزرگ تولید نمد در چهارمحال و بختیاری با اشتغالزایی 500 نفر فعال است و سالانه 40 تن انواع محصولات نمدی در این استان به 2 روش سنتی و نوین تولید می شود که قابلیت افزایش تا 50 تن در سال را دارد.

امروزه در بخش تولید نمدهای نوین به علت نوآوری و کاربردهای مختلف افزون بر 40 نوع محصول نمد تولید و روانه بازار مصرف می شود.

کارشناسان معتقدند نمد چهارمحال و بختیاری قابلیت جهانی شدن را دارد.

انتهای پیام/1020ج
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

جمعه ۶ دی ۱۳۹۸

ساعت:

۰۵:۱۰:۲۵

27 Dec 2019