۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷
کد مطلب : ۳۸۸۷۳
رئیس مرکز مدیریت حوادث استان چهارمحال و بختیاری :

چهارمحال و بختیاری امن ترین استان کشور در چهارشنبه آخر سال / آمادگی ۴۶ پایگاه اورژانس چهارمحال و بختیاری در شب چهارشنبه سوری

رئیس اورژانس چهارمحال و بختیاری از آمادگی ۴۶ پایگاه اورژانس و ۲۴۷ نیرو در چهارشنبه آخرسال در استان خبر داد.
چهارمحال و بختیاری امن ترین استان کشور در چهارشنبه آخر سال / آمادگی ۴۶ پایگاه اورژانس چهارمحال و بختیاری در شب چهارشنبه سوری

فرامرز شاهین رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان چهارمحال و بختیاری در گفتگو با جهانبین نیوز؛ درباره تمهیدات اورژانس جهت خدمات رسانی به حادثه‌دیدگان حوادث چهارشنبه‌سوری، گفت: ۴۶ پایگاه اورژانس برای مقابله با حوادث احتمالی چهارشنبه سوری آمادگی کامل دارند.

وی افزود: این پایگاه‌ها به صورت ۲۴ ساعته فعال می‌باشند و پایگاه‌های اورژانس در شب چهارشنبه سوری طبق روال سال‌های گذشته آماده خدمات‌رسانی به مصدومان ناشی از حوادث احتمالی هستند.

سرپرست اورژانس چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه نقاط استقرار اورژانس بصورت سیار است، گفت: اورژانس ۱۱۵ استان بر اساس حوادث احتمالی و درخواست‌های امدادی به محل حادثه اعزام می‌شوند.

سرپرست اورژانس چهار محال و بختیاری با اشاره به اینکه بیشترین قربانیان در حوادث شب چهارشنبه سوری گروه سنی نوجوانان هستند، اظهار کرد: بخش زیادی از صدمات ناشی از حوادث چهارشنبه سوری مربوط به نواحی صورت و چشم است.

رئیس اورژانس چهارمحال و بختیاری در خصوص فعالیت بیمارستان‌ها نیرو‌های ستادی و عملیاتی جهت پوشش حوادث و سوانح احتمالی چهارشنبه سوری، گفت: بیمارستان‌ها و همچنین ۴۶ پایگاه شهری و جاده‌ای اورژانس و فوریت‌های پزشکی برای خدمات رسانی و پوشش حادثه دیدگان مراسم چهارشنبه سوری در حالت آماده باش قرار دارند.


سرپرست اورژانس چهارمحال و بختیاری افزود: از مردم و به ویژه جوانان و نوجوانان در خواست می‌شود که نکات ایمنی را رعایت کنند تا با مشکلات و حوادث مواجه نشوند.

شاهین با بیان اینکه والدین نقش مهمی در پیشگیری از حوادث دارند، گفت: آنان با نظارت مستقیم بر نوجوانان هم در حین خرید وسایل کم خطر و هم در زمان استفاده از مواد محترقه، می‌توانند تا حد زیادی از بروز حوادث احتمالی بکاهند و کودکان و نوجوانان خود را از خطرات و پیامد‌های بازی کردن با آتش، ترقه و مواد محترقه آگاه کنند.

وی ادامه داد: مردم در صورت بروز حادثه اول خونسردی خود رو حفظ کنند و به اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند و به سوالات کلیدی تکنسین‌های اورژانس جواب صحیح دهند و در دادن آدرس دقت کنند.

سرپرست اورژانس چهارمحال و بختیاری افزود: همچنین کسانی که آموزش‌های کمک‌های اولیه دیده اند با مشاوره با کارشناسان پرستاری اورژانس اقدام به کمک مصدوم کند تا تکنسین‌های اورژانس به محل اعزام شوند.

شاهین در ادامه به نحوه برخورد با مصدومان این گونه حادثه‌ها اشاره کرد و گفت: باید در صورت بروز حادثه، لباس مصدوم را که مربوط به عضو سوخته بدن او است درآوریم، اگر لباس مصدوم به پوست ناحیه سوخته چسبیده است، لباس را از پوست جدا نکنیم و آن را از دور تا دور محل چسبیده قیچی کنیم؛ وسایل زینتی مانند ساعت، گردنبند، دستبند، انگشتر، کمربند و کفش مصدوم را در صورتی که نزدیک عضو آسیب دیده است، درآوریم.

وی ادامه داد: لازم است ناحیه سوخته را با آب سرد شست و شو داده و خنک کنیم و به هیچ عنوان از خمیردندان یا سیب زمینی رنده شده برای تسکین درد و بهبودی سوختگی استفاده نکنیم.

شاهین، آسیب‌های چشمی را به عنوان یکی از آسیب‌های رایج معرفی کرد و ادامه داد: مراجعه سریع به چشم پزشک در صورت برخورد هر شی با چشم می‌تواند شدت ضایعه را کاهش دهد.

وی در مورد چگونگی مراقبت اولیه از افراد آسیب دیده، افزود: اگر در اثر حادثه به چشم‌ها آسیبی رسید، از مالیدن چشم‌ها و پلک‌ها خود داری کنید، و در صورت بروز آسیب‌های چشمی از هیچ گونه پماد یا قطره چشمی استفاده نکنید و چشم‌ها را نشویید، زیرا استفاده از آن‌ها می‌تواند آسیب وارده به چشم را شدیدتر کند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان چهارمحال و بختیاری در پایان با بیان اینکه در سال گذشته در استان چهارمحال و بختیاری تنها سه مورد ماموریت توسط اورژانس ۱۱۵ چهارمحال و بختیاری انجام شد، افزود: این سه مورد مصدومیت جزئی بوده و به صورت سرپایی کمک رسانی شدند و ابراز امید واری کرد در سال جاری نیز شبی آرام و بدون حادثه در استان سپری شود.

پایان پیام/۱۰۲۴ج
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خبرهای مارا در پیام رسان های زیر دنبال کنید

تاريخ:

جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸

ساعت:

۱۱:۱۷:۳۱

22 Mar 2019