۰
plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۴
کد مطلب : ۱۲۹۴۷

آداب و رسوم عید نوروز در چهارمحال و بختیاری

نوروز باستانی نزد ایرانیان جلوه ویژه‌ای دارد ومردمان هر منطقه قرن هاست که با آداب و رسوم خاص خود آن را جشن می‌گیرند و در چهارمحال و بختیاری دارای آداب و رسوم ویژه مردم این منطقه است.
آداب و رسوم عید نوروز در چهارمحال و بختیاری
به گزارش جهانبین نیوز، فرش های آویخته از در و دیوار بیشتر از هر چیز دیگر به انسان یادآوری می کند که عید نزدیک است.

به آب ریختن دانه هایی مانند گندم ، عدس و ماش برای تهیه سبزه سفره هفت سین نیز از حدود ۱۰ روز قبل از عید آغاز می شود.

در چهارمحال و بختیاری به خاطر موقعیت طبیعی و اقلیم کشاورزی به سبزه عید اهمیت زیادی داده می شود ، چرا که سبزه نشانه شروع سالی سبز و پر برکت است.

دختران، سبزه تهیه شده از بذرهای غلات را با خلاقیت خود، با یک جلد کلام الله مجید و انواع تنقلات رنگارنگ بر سر سفره هفت سین می‌چینند تا سال نو را با شادی در کنار یکدیگر آغاز کنند.

تهیه گندم برشته که به آن گندم بو داده می گویند از رسوم دیرینه این منطقه است و برای تهیه آن ، گندم را پس از شستن در شیر می جوشانند و بعد برروی ساج یا تاوه بو می دهند.

در ایام نوروز طبق یک سنت قدیمی اهالی شهرها و روستاهای استان چهارمحال و بختیاری به صورت دسته جمعی به دید و بازدید همدیگر می‌روند و با تبریک سال جدید ساعاتی را با شادکامی و خوشحالی در کنار یکدیگر سپری می‌کنند.

در استان چهارمحال و بختیاری مرسوم است که چنانچه افراد نسبت به یکدیگر کدورتی داشته باشند، بزرگترها و ریش سفیدان فامیل بین آنها صلح و صفا برقرار می‌کنند تا کینه و خصومت را در سال نو از دل بیرون کنند.

مردم این استان پس از حلول سال نو به اتفاق اعضای خانواده‌ ابتدا به دیدار پدربزرگ و مادربزرگ می‌روند و سال جدید را به آنان تبریک می گویند.

چهار محال و بختیاری ها همچنین در شب سال تحویل غذایی را که از برنج و گوشت مرغ یا گوساله و گاو تهیه شده است، میل می کنند.

در شهر بروجن برای این شب خوراکی مانند قرمه سبزی تهیه می کنند .

رسم سمنو پختن نیز از رسومی است که در شهرها و روستاهای این استان به آن اهمیت زیادی داده می شود.

قبل از تحویل سال نو نیز سفره هفت سین پهن می شود و علاوه بر هفت سین، قرآن، گلاب، آینه، تخم مرغ های رنگی، انواع آجیل ها، میوه و شمع یا چراغ نیز در سفره مردم این استان وجود دارد.

شهرکردی ها قبل از سال تحویل به زیارت امام زادگان حلیمه و حکیمه خاتون(س) می روند و در آنجا شمع روشن می کنند.

عشایر بختیاری نیز همزمان با تحویل سال به مکان سبزتری می روند و سیاه چادر خود را در آنجا برپا می کنند.

هنگام تحویل سال بزرگ خانواده قرآن می خواند و همه برای شروع خوب سال یا قرآن می خوانند یا به آیات قرآن نگاه می کنند.

پدر خانواده پولی را که بین صفحات قرآن گذاشته است به خانواده عیدی می دهد و این پول نشانه برکت و رزق و روزی است .

در گذشته مرسوم بود زنان در روز قبل از عید به سر و دست های خود حنا می گذاشتند اما این رسم امروزه کم رنگ تر شده است . مردم استان چهارمحال و بختیاری یک هفته قبل از آغاز سال جدید به خرید نوروز می‌پردازند و در این ایام بازار شهرها رونق خاصی دارد.

آخرین روز نوروز به سیزده معروف است و در این روز خانواده‌ها به دامن طبیعت پناه می‌برند و با خارج کردن خستگی از تن و بریدن از تمام ناخرسندی‌ها و ناملایمات، خود را برای تلاش تازه به منظور خودسازی، عمران و آبادانی منطقه و استان در سال جدید آماده می کنند.

صله رحم، زدودن کینه و عداوت، کمک به مستمندان، تلاش برای عمران و آبادانی کشور و استفاده مطلوب از طبیعت، دادن عیدی به کودکان و نوجوانان، پوشیدن لباس نو و خوردن سبزی پلو با ماهـی هم در شب اول عید همچون بسیاری از مناطق در چهارمحال و بختیاری است.

انتهای پیام/خ ز/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تاريخ:

پنجشنبه ۵ دی ۱۳۹۸

ساعت:

۲۲:۳۹:۴۰

26 Dec 2019